«عدم مشارکت».. برنده انتخابات پارلمانی الجزایر

«عدم مشارکت».. برنده انتخابات پارلمانی الجزایر

تحلیلگران گفتند که با توجه به عدم رغبت به حضور در انتخابات، ممکن است این کشور به سمت بن‌بست پیش رود
دوشنبه, 14 ژوئن, 2021 - 21:30

تحلیلگران بر این باورند که میزان بالای عدم شرکت در انتخابات برنده انتخابات پارلمانی است که روز شنبه در الجزایر برگزار شد و این امر و نتیجه آن یعنی به وجود آمدن پارلمانی دودست تنها کشور را به بن‌بست سیاسی می‌کشاند.

حسنی عبیدی رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات جهان عرب و مدیترانه، به خبرگزاری فرانسه گفت که با این نسبت ضعیف مشارکت ملی، که از ۲۰ یا ۳۰ درصد فراتر نمی‌رود، تحریم کنندگان انتخابات به عنوان «اولین حزب سیاسی در کشور» مطرح شده‌است.

با سازماندهی این انتخابات، که اولین انتخابات از آغاز جنبش اعتراضی بیش از دو سال پیش است، مقامات سعی در «عادی سازی» یک وضعیت ناپایدار داشتند، به طوری که خواسته‌های مردم در برقراری حاکمیت قانون، گذار دموکراتیک، حاکمیت برای مردم و دستگاه قضایی مستقل را نادیده گرفته‌است.

در این زمینه، یک کارشناس سیاسی الجزایر معتقد است که «وضعیت رئیس‌جمهور شکننده است، زیرا او وابستگی خود را به نهاد نظامی افزایش می‌دهد و از حد مانور خود می‌کاهد».

از سوی دیگر، ژان پیر فلیو مورخ و استاد دانشکده علوم سیاسی پاریس، معتقد است که «این انتخابات الجزایر را در بن‌بست سیاسی قرار داده‌است».

در حالی که جنبش جامعه صلح، بزرگترین حزب اسلامی که در انتخابات قانونگذاری شرکت کرد، نسبت به هرگونه دستکاری نتایج هشدار داد.

تجمع برای فرهنگ و دموکراسی، یک حزب مخالف سکولار که انتخابات را تحریم کرد، آنچه «بزرگنمایی در اعلام میزان مشارکت» را تقبیح کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای