محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟

محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟
TT

محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟

محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟

در شماره ماه ژوئن ۲۰۲۱ نشریه های علمی هشدار نسبت به اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی ادامه پیدا کرد و توصیه هایی درباره مقابله با انتشار اخبار نادرست در خصوص مسایل مهم همچون تغییرات آب و هوا و واکسیناسیون عنوان شده است.

نشریه های علمی همچنین به کرات خواستار رویکردهای محافظتی در برابر عفونت های قارچی مثل بقیه عوامل بیماری زا شدند و به هشدارهای دانشمندان درباره قارچ ها به عنوان عامل تهدید زا و پاندومی بعدی اشاره کردند.

 

-«نشنال جئوگرافیک»

«نشنال جئوگرافیک» Geographic)  (National  تجربه مربی آکواریم در ایالت اورگن آمریکا درباره جلبک های دریا با کاربری در صنایع غذایی را بازگو می کند. جلبک ها ارزش تغدیه ای بالا دارند و از آنها با عنوان «غذای فوق العاده آینده» یاد می شود.

ساکنان اروپای شمالی در قرن های متمادی از «عصاره جلبک قرمز» استفاده می کردند. شمال اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام پوشش این گونه گیاهی است. محققان در دانشگاه اورگن گونه جدیدی از جلبک قرمز را کشف کرده اند که از طریق آب دریا و نور قابلیت کشت در زمین دارد. این جلبک به سرعت رشد می کند و منبع غنی از ویتامین و پروتئین و آنتی اکسیدها است.

 

-«نیو ساینتیست»

مجله «نیو ساینتیست» مطلبی تحت عنوان «پدرخوانده آلودگی» منتشر کرد و در آن ضمن اشاره به زیان های زیست محیطی ناشی از آلاینده نیتروژن گفت گاز بی رنگ نیتروژن ۷۸ درصد گازهای اتمسفر را تشکیل داده و نگرانی ها درباره اختلال در توانایی اکوسیستم ها برای بازیافت مازاد نیتروژن افزایش یافته. حجم گاز نیتروژن بر اثر فعالیت های انسان بیشتر شده است.

نیتروژن به عنوان آلاینده هوا شناخته می شود و اثر اسید سازی در خاک دارد و باعث تخریب لایه ازن و کاهش غلظت اسید هوا و از بین رفتن برخی گونه ها در مناطق دریایی می شود.

 

-«ساینتیفیک آمریکن»

«ساینتفیک آمریکن» تیتر روی جلد خود را به «طاعون مرگبار» اختصاص داد. مجله ضمن هشدار درباره گونه های قارچی از آنها به عنوان «مرگبارترین گونه های ذره بینی در زمین» یاد کرده که هر سال منجر به مرگ یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می شود.

انسان روزانه به طور متوسط هزار قسمت از قارچ ها را استنشاق می کند. حدود ۵ میلیون نوع قارچ وجود دارد که از این مجموع ۳۰۰ نوع بیماری زا هستند. دانشمندان می گویند رفتار گونه های قارچی در پنج سال گذشته دچار تغییر شده است. شرایط ناسالم و دوران همه گیری مثل دوره شیوع کرونا بستر مناسبی برای فعالیت قارچ ها و درگیر کردن افراد بیشتری است.

کاندیدا اوریس یک گونه قارچ نوظهور است که برای اولین بار در ۲۰۰۹ گزارش شد. این قارچ باعث عفونت مرگبار می شود. در برخی از بیمارستان ها مجبور شدند برای مقابله با این قارچ تجهیزات و وسایل و سقف های کاذب را بردارند و رنگ دیوارها را هم عوض کردند.

 

-«تمرکز علمی بی بی سی»

مجله ماهانه «تمرکز علمی بی بی سی»

به مساله نقش احتمالی واکسیناسیون حیوانات وحشی برای مقابله با همه گیری های بعدی پرداخته است. واکسینه کردن حیوانات وحشی در راستای کنترل شیوع بیماری های همه گیری ویروسی مثل کرونا یا ابولا چالش لجستیکی مهم به شمار می رود چون این حیوانات بسیار زیاد هستند. توجه به واکسیناسیون حیوانات در چندین سال گذشته افزایش پیدا کرده است. قرار دادن واکسن روی پوست خفاش و جوندگان از جمله راهکارهای ابتکاری نوین است و واکسن از طریق لیس زدن به بقیه حیوانات منتقل می شود.

 

-«دیسکاور»

شماره آخر نشریه «دیسکاور» (Discover) مطلبی درباره مقابله با انتشار اخبار نادرست و تشخیص مطالب غیر واقعی منتشر کرده است. انتشار داده های نادرست و بی پایه تحریف حقیقت نامیده می شود به خصوص اگر بی توجهی به حقایق پیامدها و زیان بزرگی به همراه داشته باشد مثل انکار تغییرات آب و هوا یا ترساندن مردم از واکسیناسیون. در این مطلب توصیه شده که اول باید از درست بودن یا نبودن اطلاعاتی که در پاسخ به سوالات داده می شود اطمینان حاصل کرد؛ مثلا: آیا این اطلاعات از سوی کارشناسان متخصص بیان شده؟ چه کسی یا گروهی دست به پژوهش زده است؟ از سوی چه نهادی فاینانس شده؟ معیارها چه بوده؟ آیا نتایج با توجه به تحلیل ها بوده است؟ آیا پژوهش های دیگری با نتایج مشابه انجام شده است؟

 

-«ساینس نیوز»

«ساینس نیوز» (Science News) نیز در مقاله ای با عنوان «پایان انکار تغییرات آب و هوا» پژوهش های محققان برای ایجاد روش های نوین در جهت مقابله با اطلاعات گمراه کننده درباره تغییرات آب و هوا را بررسی کرده است.

پرس و جو درباره اطلاعات نادرست از جمله روش های مقابله با انتشار داده های بی پایه است.

شبکه های اجتماعی هم روش هایی مثل برچسب زدن روی مطالب گمراه کننده اجتماعی بکار می برند. این هم وسیله ای برای مبارزه با اطلاعات نادرست و کذب است. انتشار اخبار غلط درباره تغییرات آب و هوا در چهل سال گذشته منجر به نوعی آشوب و بلبشوی اطلاعاتی و تردید درباره شفافیت دانشمندان مسایل آب و هوا شده است.

 

-(How It Works)

مجله علمی (How It Works) درباره نقش گل ها در راستای حفظ مارها و بهبود کیفیت زندگی بشریت صحبت کرده است. حدود ۳۶۹ هزار گونه گیاه گلدار در جهان وجود دارد که نزدیک ۹۴ درصد از کل گیاهان را تشکیل می دهد. اگر گل ها از بین برود شادابی مناظر طبیعی نیز از بین می رود و گونه های ماری و به تبع آن تنوع گونه های جانوری کاهش پیدا می کند. اگر گل ها نباشند پرندگان و خفاش ها و زنبورها هم از بین می روند. سیستم غذایی انسان ها نیز عمدتا از طریق گل ها تامین می شود.غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
TT

غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)

سعودی عرصه تحول همه گیر و همه جانبه شده که مشخصا در حوزه توریسم و سرگرمی به چشم می خورد و این حوزه را از لحاظ کمی و کیفی دگرگون کرده است. مراکز اسپا و آب درمانی با چشمه های آب گرم یکی از همین سرویس های اسپا در سعودی است که دولت برای تنوع بخشی به آن برای حال و آینده می کوشد تا به مقاصد پرطرفدار گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شوند. مراکز اسپا در سعودی با خدمات متنوع بی نظیرند و توسط ارگان های مختلف در راستای تبلیغات تفریحی و تاریخی و گردشگری ساپورت می شوند.

اسپای غمیقه در سعودی با سرویس های متنوع یکی از همین مراکز است که در استان اللیث در جنوب غرب مکه قرار دارد. در این مرکز حدود ۱۹ چشمه آب گرم با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که ارتفاع آنها از سطح دریا ۱۶۵ متر بوده و دسترسی به آنها در تمام فصل های سال امکان پذیر است. به همین دلیل این اسپا بسیار طرفدار دارد چون در تمام سال هوای معتدل داشته و گردشگران به راحتی می توانند به این منطقه برسند.

شهرداری غمیقه طرح توسعه چشمه سارهای منطقه را اجرا کرد (الشرق الاوسط)

ویژگی هااین مراکز اسپا یا آب درمانی طبیعی در غمیقه سعودی که خیلی هم طرفدار دارد در طبیعت بسیار زیبایی واقع شده اند. چشمه های آب گرم از غمیقه با تنوع طبیعی اش سرازیر می شود. یک رشته کوه مراکز اسپای غمیقه را از دو طرف احاطه کرده و در کنار آنها دره اللیث با جنگل های همیشه سبز و رودهای روانش در تمام سال واقع شده است. نتایج آزمایش آب این چشمه های آب گرم نشان داده که آب آن دارای کلر و سولفات و نیترات و نیتریت و فلوراید با غلظت بالاست اما غلظت عناصر شیمیایی بور و اورانیوم و پسیلیوم این چشمه های آب گرم در حد مجاز است و فواید بسیاری دارد.

جریان آب چشمه های آب گرم تنظیم شده است . شهرداری غمیقه (الشرق الاوسط)

توسعه سایت

شهرداری غمیقه طرح توسعه این سایت و تعمیرات و بازسازی پارک العین الحاره را اجرا کرده است که شامل نصب روکش سنگی و پیاده رو و مسیرهای مختلف و سایه ساز و محوطه بازی کودکان و تفریحات خانوادگی و ساخت چندین سونا و یک استخر و فضاهای سبز می شود.این پروژه که توسط کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه اجرا می شود در واقع یک فرصت سرمایه گذاری ویژه به حساب می آید که بخشی از پروژه جاده توریسم مندرج در برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است. کمیسیون توسعه منطقه مکه برای توسعه جاده توریسم در مکه تلاش می کند. این جاده مجموعه ای از سایت های طبیعی و گردشگری را به هم ربط و توسعه می دهد و هدف اصلی توسعه زیست محیطی و اقتصادی است. پارک آب گرم غمیقه در استان اللیث بخشی از طرح یاد شده است.مهندس عبد الله السید شهردار غمیقه به «الشرق الاوسط» گفت «این پارک یکی از پروژه های مورد توجه شهرداری است. مطالعات مختلفی در حوزه زیست محیطی با همکاری ارگان های گوناگون درباره این پارک انجام شده و شهرداری طرح تعمیرات و بازسازی پارک را اجرا می کند».

سوناهای غمیقه در کنار چشمه های آبگرم احداث شده اند (الشرق الاوسط)

او افزود «این طرح توسط شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه افتتاح شد. کمیسیون توسعه منطقه پارک آبگرم را به عنوان بخشی از طرح جاده توریسم مورد توجه قرار داده و با ارگان های مختلف مثل کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه همکاری صورت می گیرد. این پروژه یک فرصت سرمایه گذاری است. شهرداری تلاش گسترده ای برای تعمیرات و توجه به این سایت انجام می دهد و یک کارگروه به طور شبانه روزی در پارک حضور دارند چون این پارک مقصد شلوغ گردشگری داخلی و خارجی در تمام فصول شده است».پارک آبگرم در غمیقه یکی از مقاصد توریسم درمانی و اسپا شده و تعداد بازدید کنندگانی که گمشده خود را در این سایت پیدا کردند در حال افزایش است. تعداد بازدید کنندگان از این پارک با افزایش سرمایه گذاری کارآفرینان در اقامتگاه تفریحی و اسپا بیشتر نیز خواهد شد و پیش بینی شده خدمات لجستیکی و پشتیانی برای ارایه سرویس های با کیفیت در این منطقه افزایش پیدا کند.