محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟

محیط زیست در مجله های این ماه؛ قارچ ها همه گیری بعدی هستند؟

چهارشنبه, 16 ژوئن, 2021 - 21:45

در شماره ماه ژوئن ۲۰۲۱ نشریه های علمی هشدار نسبت به اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی ادامه پیدا کرد و توصیه هایی درباره مقابله با انتشار اخبار نادرست در خصوص مسایل مهم همچون تغییرات آب و هوا و واکسیناسیون عنوان شده است.


نشریه های علمی همچنین به کرات خواستار رویکردهای محافظتی در برابر عفونت های قارچی مثل بقیه عوامل بیماری زا شدند و به هشدارهای دانشمندان درباره قارچ ها به عنوان عامل تهدید زا و پاندومی بعدی اشاره کردند.


 


-«نشنال جئوگرافیک»


«نشنال جئوگرافیک» Geographic)  (National  تجربه مربی آکواریم در ایالت اورگن آمریکا درباره جلبک های دریا با کاربری در صنایع غذایی را بازگو می کند. جلبک ها ارزش تغدیه ای بالا دارند و از آنها با عنوان «غذای فوق العاده آینده» یاد می شود.


ساکنان اروپای شمالی در قرن های متمادی از «عصاره جلبک قرمز» استفاده می کردند. شمال اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام پوشش این گونه گیاهی است. محققان در دانشگاه اورگن گونه جدیدی از جلبک قرمز را کشف کرده اند که از طریق آب دریا و نور قابلیت کشت در زمین دارد. این جلبک به سرعت رشد می کند و منبع غنی از ویتامین و پروتئین و آنتی اکسیدها است.


 


-«نیو ساینتیست»


مجله «نیو ساینتیست» مطلبی تحت عنوان «پدرخوانده آلودگی» منتشر کرد و در آن ضمن اشاره به زیان های زیست محیطی ناشی از آلاینده نیتروژن گفت گاز بی رنگ نیتروژن ۷۸ درصد گازهای اتمسفر را تشکیل داده و نگرانی ها درباره اختلال در توانایی اکوسیستم ها برای بازیافت مازاد نیتروژن افزایش یافته. حجم گاز نیتروژن بر اثر فعالیت های انسان بیشتر شده است.


نیتروژن به عنوان آلاینده هوا شناخته می شود و اثر اسید سازی در خاک دارد و باعث تخریب لایه ازن و کاهش غلظت اسید هوا و از بین رفتن برخی گونه ها در مناطق دریایی می شود.


 


-«ساینتیفیک آمریکن»


«ساینتفیک آمریکن» تیتر روی جلد خود را به «طاعون مرگبار» اختصاص داد. مجله ضمن هشدار درباره گونه های قارچی از آنها به عنوان «مرگبارترین گونه های ذره بینی در زمین» یاد کرده که هر سال منجر به مرگ یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می شود.


انسان روزانه به طور متوسط هزار قسمت از قارچ ها را استنشاق می کند. حدود ۵ میلیون نوع قارچ وجود دارد که از این مجموع ۳۰۰ نوع بیماری زا هستند. دانشمندان می گویند رفتار گونه های قارچی در پنج سال گذشته دچار تغییر شده است. شرایط ناسالم و دوران همه گیری مثل دوره شیوع کرونا بستر مناسبی برای فعالیت قارچ ها و درگیر کردن افراد بیشتری است.


کاندیدا اوریس یک گونه قارچ نوظهور است که برای اولین بار در ۲۰۰۹ گزارش شد. این قارچ باعث عفونت مرگبار می شود. در برخی از بیمارستان ها مجبور شدند برای مقابله با این قارچ تجهیزات و وسایل و سقف های کاذب را بردارند و رنگ دیوارها را هم عوض کردند.


 


-«تمرکز علمی بی بی سی»


مجله ماهانه «تمرکز علمی بی بی سی»


به مساله نقش احتمالی واکسیناسیون حیوانات وحشی برای مقابله با همه گیری های بعدی پرداخته است. واکسینه کردن حیوانات وحشی در راستای کنترل شیوع بیماری های همه گیری ویروسی مثل کرونا یا ابولا چالش لجستیکی مهم به شمار می رود چون این حیوانات بسیار زیاد هستند. توجه به واکسیناسیون حیوانات در چندین سال گذشته افزایش پیدا کرده است. قرار دادن واکسن روی پوست خفاش و جوندگان از جمله راهکارهای ابتکاری نوین است و واکسن از طریق لیس زدن به بقیه حیوانات منتقل می شود.


 


-«دیسکاور»


شماره آخر نشریه «دیسکاور» (Discover) مطلبی درباره مقابله با انتشار اخبار نادرست و تشخیص مطالب غیر واقعی منتشر کرده است. انتشار داده های نادرست و بی پایه تحریف حقیقت نامیده می شود به خصوص اگر بی توجهی به حقایق پیامدها و زیان بزرگی به همراه داشته باشد مثل انکار تغییرات آب و هوا یا ترساندن مردم از واکسیناسیون. در این مطلب توصیه شده که اول باید از درست بودن یا نبودن اطلاعاتی که در پاسخ به سوالات داده می شود اطمینان حاصل کرد؛ مثلا: آیا این اطلاعات از سوی کارشناسان متخصص بیان شده؟ چه کسی یا گروهی دست به پژوهش زده است؟ از سوی چه نهادی فاینانس شده؟ معیارها چه بوده؟ آیا نتایج با توجه به تحلیل ها بوده است؟ آیا پژوهش های دیگری با نتایج مشابه انجام شده است؟


 


-«ساینس نیوز»


«ساینس نیوز» (Science News) نیز در مقاله ای با عنوان «پایان انکار تغییرات آب و هوا» پژوهش های محققان برای ایجاد روش های نوین در جهت مقابله با اطلاعات گمراه کننده درباره تغییرات آب و هوا را بررسی کرده است.


پرس و جو درباره اطلاعات نادرست از جمله روش های مقابله با انتشار داده های بی پایه است.


شبکه های اجتماعی هم روش هایی مثل برچسب زدن روی مطالب گمراه کننده اجتماعی بکار می برند. این هم وسیله ای برای مبارزه با اطلاعات نادرست و کذب است. انتشار اخبار غلط درباره تغییرات آب و هوا در چهل سال گذشته منجر به نوعی آشوب و بلبشوی اطلاعاتی و تردید درباره شفافیت دانشمندان مسایل آب و هوا شده است.


 


-(How It Works)


مجله علمی (How It Works) درباره نقش گل ها در راستای حفظ مارها و بهبود کیفیت زندگی بشریت صحبت کرده است. حدود ۳۶۹ هزار گونه گیاه گلدار در جهان وجود دارد که نزدیک ۹۴ درصد از کل گیاهان را تشکیل می دهد. اگر گل ها از بین برود شادابی مناظر طبیعی نیز از بین می رود و گونه های ماری و به تبع آن تنوع گونه های جانوری کاهش پیدا می کند. اگر گل ها نباشند پرندگان و خفاش ها و زنبورها هم از بین می روند. سیستم غذایی انسان ها نیز عمدتا از طریق گل ها تامین می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای