تمبر بزرگداشت الزا الهام‌بخش آراگون منتشر شد

تمبر بزرگداشت الزا الهام‌بخش آراگون منتشر شد

سه شنبه, 29 ژوئن, 2021 - 20:45
تمبر الزا تریوله نویسنده و مترجم روسی

تمبر الزا تریوله نویسنده و مترجم روسی و همسر لویی آراگون شاعر و رمان‌نویس فرانسوی به مناسبت گذشت نیم قرن از درگذشت وی منتشر شد.

مسئولان پست فرانسه با انتشار ۴ هزار و ۵۰۰ نسخه از این تمبر به قیمت یک یورو و ۲۸ سنت، سعی دارند تا بخشی از جفای وارده بر چهره‌های برجسته زن را جبران کنند.

در حالی که بسیاری الزا تریوله را تنها همسر لویی آراگون می‌دانند که این شاعر دو اثر خود را به نام او نگاشته‌است، اما کمتر کسی می‌داند که او اولین زن برندهٔ جوایزی همچون «جایزه گنکور» یکی از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز ادبی فرانسه بوده‌است.

الزا تریوله که در اواخر قون نوزدهم در مسکو به دنیا آمد، علاوه بر زبان مادری، مسلط به زبان‌های فرانسوی و آلمانی بود.

رمان برنده وی تحت عنوان «اولین مانع ۲۰۰ فرانک قیمت دارد»، عبارتی الهام گرفته از پیام‌های رمزگذاری شده رادیو لندن در زمان اشغال آلمان در جنگ جهانی دوم برای گروه‌های مقاومت فرانسه علیه نازی‌ها بود.

الزا که در یک خانواده یهودی متولد شد، به گروه‌های مقاومت پیوست و پس از آزادی نشان افتخار به وی اعطا شد. الزا و لویی پس از آشنایی تا آخر عمر در کنار یکدیگر زندگی کردند.

در دو سال گذشته، مسئولان پستی فرانسه سه تمبر دیگر برای پیشگامان فمینیست شامل سیمون وی وکیل و سیاست‌مدار، لویس میشل الهام بخش فعالیت در کمون پاریس و المپ دوگوژ نویسنده و هنرمند تئاتر صادر کرده‌است


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای