اسرائیل ایران را به حمله به کشتی تجاری در اقیانوس هند متهم کرد

اسرائیل ایران را به حمله به کشتی تجاری در اقیانوس هند متهم کرد

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که یک کشتی باری اسرائیلی دچار سانحه شده‌است
شنبه, 3 ژوئيه, 2021 - 21:00

جنگ سایه ایران و اسرائیل در اعماق دریا دوباره از سر گرفته شده‌است؛ یک کشتی تجاری اسرائیلی در اقیانوس هند با «یک سلاح ناشناخته» مورد حمله قرار گرفت، در این میان، منابع سیاسی در تل آویو، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کردند. این در حالی است که تاکنون هیچ‌کس مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته‌است.

کشتی تجاری اسرائیلی CSAV TYNDALL که متعلق به بازرگانان اسرائیلی از جمله ایلی عوفر است، عازم امارات بوده‌است.

این کشتی با یک سلاح ناشناخته بمباران شد، اما رسانه‌های اسرائیلی اظهار داشتند که این حمله توسط یک «پهپاد پیشرفته» انجام شده‌است، یا شاید به واسطه یک مین دریایی باشد که در مسیر کشتی کاشته شده بود.

منابع جروزالم پست، اسرائیلی بودن خدمه کشتی را رد کردند. شبکه خبری ۱۲ اسرائیل نیز گزارش داد که مقامات ارتش اسرائیل در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که آیا نیروهای ایرانی به یک کشتی در امارات متحده عربی حمله کرده‌اند یا خیر.

به گزارش رویترز، این شبکه به نقل از منابع در داخل تشکیلات نظامی اسرائیل گفت که خدمه کشتی صدمه ای ندیده‌اند و خسارت جدی به کشتی وارد نشده‌است.

به نوبه خود، وب سایت خبری Ynet به نقل از منابع اسرائیلی اعلام کرد که ایران احتمالاً در حمله به کشتی متعلق به اسرائیل در اقیانوس هند نقش داشته‌است.

به گفته منابع اسرائیلی، این حمله بازگشت ایران به جنگ کشتی‌ها تلقی می‌شود و در پاسخ به بسیاری از عملیات‌های انجام شده توسط اسرائیل صورت گرفته که جزئیات آن منتشر نشده‌است.

منابع اسرائیلی به اشاره‌های منتشرشده در گزارش شبکه المیادین لبنان و طرفدار ایران استناد کردند.

ران بن یشای مفسر نظامی در روزنامه یدیعوت آحرونوت گفت که این حمله نشانه تندشدن سیاست ایران در پی انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور است.

جنگ سایه بین ایران و اسرائیل از اواخر فوریه به اعماق دریاها منتقل شده‌است و طرفین یکدیگر را به مسئولیت حملات به کشتی‌های باری متهم کرده‌اند.

در ماه آوریل، یک کشتی لجستیک ایرانی به نام «ساویز» در انفجاری در دریای سرخ آسیب دید که ماهیت آن انفجار مشخص نشده‌است.

نیویورک تایمز گزارش داد که این کشتی پس از «حملات قبلی ایران به کشتی‌های اسرائیلی» مورد حمله «تلافی جویانه» اسرائیلی قرار گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای