گفتگوی تلفنی رئیسان چین و آمریکا برای جلوگیری از منازعه

گفتگوی تلفنی رئیسان چین و آمریکا برای جلوگیری از منازعه

بایدن و شی اختلافات را «صریح و عمیق» بررسی کردند
شنبه, 11 سپتامبر, 2021 - 00:15

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جینپینگ همتای چینی‌اش «به منظور تلاش برای مدیریت مسئولانه رقابت بین دو کشور و لزوم جلوگیری از تبدیل شدن آن به منازعه» به صورت تلفنی گفت و گو کردند.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد، در این تماس تلفنی جو بایدن و شی جین پینگ «گفت و گوهای راهبردی گسترده‌ای در خصوص زمینه‌هایی که در آن منافع دو طرف با یکدیگر پیوند خورده و موضوعاتی که منافع، ارزش‌ها و دیدگاه‌های آنها با یکدیگر متفاوت است» انجام دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که مکالمه این دو رهبر، روز پنجشنبه به مدت ۹۰ دقیقه دربارهٔ مسائل اقتصادی، تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری کرونا به طول کشیده‌است.

در بیانیه کاخ سفید آمده‌است: «رئیس‌جمهور بایدن علاقه دائمی ایالات متحده به صلح، ثبات و رفاه در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام و جهان را تأکید کرد. دو رهبر همچنین در مورد مسئولیت دو کشور برای اطمینان از عدم تبدیل رقابت به درگیری بحث و تبادل نظر کردند».

 رسانه‌های رسمی در پکن گفتند که دو رئیس‌جمهور «مذاکرات استراتژیک صریح، عمیق و گسترده‌ای در مورد روابط چین و آمریکا و موضوعات مورد اهتمام مشترک داشتند».

طبق این گزارش، رئیس‌جمهوری چین در این تماس تلفنی تأکید کرده که سیاست دولت آمریکا در خصوص چین باعث بروز «مشکلات شدید» در روابط شده‌است.

وی تأکید کرد که بازگرداندن روابط بین دو کشور در مسیر صحیح برای «سرنوشت جهان» از اهمیت بالایی برخوردار است.

ملاقات‌های غیررسمی سطح بالا میان دو طرف از اولین تماس بین شی و بایدن در ماه فوریه، در زمینه بسیاری از موضوعات از حقوق بشر تا شفافیت در مورد منشأ COVID-19 پیشرفت چندانی نداشته‌است.

در ماه‌های بعد، طرفین تقریباً به‌طور مداوم انتقاداتی را رد و بدل می‌کردند. هر یک از طرفین همچنین مقامات طرف مقابل را تحریم کرده و هم دیگر را به رعایت نکردن تعهدات بین‌المللی متهم کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای