آلمان یک ایرانی را به اتهام کمک به برنامه هسته‌ای و موشکی دستگیر کرد

آلمان یک ایرانی را به اتهام کمک به برنامه هسته‌ای و موشکی دستگیر کرد

چهارشنبه, 15 سپتامبر, 2021 - 00:00

دادستان فدرال آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک دوتابعیتی ایرانی-آلمانی به اتهام ارسال تجهیزات برای استفاده در برنامه هسته‌ای و موشکی ایرانی بازداشت شده‌است.

به گزارش رویترز، این دادستان تأیید کرد که پلیس دفاتر و آپارتمان‌های مظنون در ۱۱ مکان مختلف در هامبورگ، شلسویگ-هولشتاین و نوردراین-وستفالن آلمان را جست‌وجو کرده‌است؛ بنابراین گزارش، این دوتابعیتی ایرانی-آلمانی که الکساندر ج. نام دارد، تجهیزاتی به ارزش ۱٫۱ میلیون یورو را به یک شخص ایرانی که شرکتش توسط اتحادیه اروپا تحریم شده، ارسال کرده‌است.

این فرد ابزارهایی به ارزش یک میلیون و ۱۰۰ هزار یورو کالاهایی که در لیست کالاهای حساس قرار دارند به شرکتی در ایران ارسال کرده‌است.

اتحادیه اروپا صدور چنین کالاهایی که می‌توانند در برنامه هسته‌ای و همچنین در فعالیت‌های موشکی ایران مورد استفاده قرار گیرند، را منع کرده‌است.

در این گزارش آمده‌است که فرد متهم در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ابزارهای آزمایشگاهی و از جمله طیف‌سنج‌های نوری را به ایران صادر کرده‌است.

آلکساندر ج. دو طیف‌سنج نوری به ارزش ۱۶۶هزار یورو را در ژانویه سال ۲۰۲۰ به ایران صادر کرده‌است و شش ماه پس از آن نیز دو دستگاه دیگر را به بهای ۳۸۸ هزار یورو به ایران ارسال کرده‌است.

کشورهای غربی مدت هاست ایران را متهم می‌کنند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

در سال ۲۰۱۵، ایران موافقت نامه ای را با قدرت‌های جهانی برای محدود کردن برنامه هسته ای خود در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی امضا کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا از توافق خارج شد و ایران نیز با نقض برخی از مفاد این توافق به آن واکنش نشان داد و امسال مذاکراتی برای احیای توافق انجام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای