عراق؛ آنچه را که سیاست نابود کرد، با فرهنگ ترمیم می‌شود

عراق؛ آنچه را که سیاست نابود کرد، با فرهنگ ترمیم می‌شود

مدیر سازمان امور فرهنگ عمومی در عراق از انتخاب کشورش به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب ریاض قدردانی کرد
سه شنبه, 28 سپتامبر, 2021 - 09:15

عارف الساعدی مدیر سازمان امور فرهنگ عمومی در عراق تاکید کرد، گشایش اخیر به وجودآمده در روابط میان سعودی و عراق در واقع از سرگیری برادری میان دو ملت است. 

الساعدی در گفت‌وگو با روزنامه "الشرق الاوسط" اظهار کرد که انتخاب عراق به عنوان مهمان ویژه و افتخاری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ریاض نشان‌دهنده به اوج‌رسیدن روابط دو کشور است. 

وی افزود: روابطی که به واسطه سیاست خدشه‌دار شده بود، اکنون با قصیده شعر، قطعه موسیقی و تابلوی نقاشی ترمیم و اصلاح می‌شود؛ این همان جریان نرمی است که دو کشور به آن ایمان دارند.

او ادامه داد: بین دو ملت و دو کشور رابطه نسبی و در عین حال ادبی وجود دارد و این تکریم عراق از سوی سعودی و انتخاب آن به عنوان مهمان ویژه و افتخاری در بزرگترین کارناوال عربی چیزی جز از سرگیری برادری نیست.

الساعدی توضیح داد که سازمان امور فرهنگی عراق به همراه انتشاراتی‌های وابسته به آن به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای فرهنگی در عراق، در غرفه وزارت فرهنگ عراق در نمایشگاه ریاض حاضر خواهد بود. 

به گفته او، بخش و محل استقرار نمایندگان عراق از سوی دست‌اندرکاران سعودی در فضایی بسیار بزرگ در نظر گرفته شده است که بیشترین مساحت آن به سازمان امور فرهنگ عمومی اختصاص می‌یابد که انتشارات وابسته به آن با ۳۰۰ عنوان کتاب شرکت می‌کند. 

الساعدی در پاسخ به سوالی درباره نقش از سرگیری روابط کشورهای عربی با عراق در بازپس گیری جایگاه پیشتاز عراق به ویژه در زمینه‌های فرهنگی گفت: هر پنجره‌ای که از سوی برادران عرب به سمت ما باز شود، همچون نوری است که بر ما می‌تابد و ما از آن استقبال می‌کنیم و آن را گامی برای عبور از دوره گذشته می‌دانیم.

این فعال فرهنگی معتقد است که صداهایی هم که مخالف گشایش عربی به سمت عراق هستند، نماینده اکثریت ملت نیستند. 

وی درباره روابط جهان عرب با محیط پیرامون منطقه‌ای و چالش‌های فرهنگی و سیاسی ناشی از آن همچون "فارسی‌سازی" و "عثمانی‌سازی" گفت: این همان اشتباهی که ایرانی‌ها و ترک‌ها و یا هر همسایه‌ای که از یک جریان سیاسی مشخص حمایت کرده، مرتکب شدند؛ جریان‌هایی که نه افقی و نه آینده‌ای برای آنها می‌سازند. 

به اعتقاد الساعدی، اگر در یک کشور دارای قدرت و نفوذ باشی، باید به فکر تاسیس مراکز فرهنگی، بهداشتی یا آموزشی باشی، نه این‌که به سمت جریان‌های سخت و خشن بروی و میلیاردها هزینه و خرج بدون ثمر روی دست‌تان بگذارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای