عراق؛ تقویت موقعیت سنی‌ها و کردها در سایه دودستگی شیعیان

عراق؛ تقویت موقعیت سنی‌ها و کردها در سایه دودستگی شیعیان

شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 12:00
تظاهرات طرفداران الحشد الشعبی در رد نتایج انتخابات، روز گذشته در نینوی (خبرگزاری فرانسه)

همه فراکسیون‌های سیاسی برنده در انتخابات عراق، صرف‌نظر از وزن آنها، شروع به تشکیل هیئت‌هایی برای مذاکره جهت تشکیل دولت کردند. در این میان، ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری که تاکنون شکست سخت خود در انتخابات را نپذیرفته، خواستار بازشماری مجدد آرا در همه شعب اخذ رأی شده است.

نتایج اولیه انتخابات حاکی از یک پیروزی بزرگ برای فراکسیون صدر به رهبری مقتدی صدر است، اما شگفتی‌ای که صدر را در دوره آینده نگران خواهد کرد، صعود ظاهرا غیرمنتظره ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست وزیر سابق است؛ المالکی در جستجوی احتمال رقابت با صدر برای تشکیل فراکسیون اکثریت است که مسئولیت تشکیل دولت را در برعهده خواهد داشت.

این دودستگی شیعیان موقعیت مذاکره کنندگتن عرب های سنی و کردها را تقویت کرده است، هر چند که حجم و سنگینی فراکسیون های آنها متفاوت است که می تواند در نهایت امکان تصمیم گیری در مورد نهایی کردن پست های ریاست جمهوری و و ریاست پارلمان در دورهای تشکیل دولت را تسهیل کند.

در سطح فراکسیون های سنی، شانس بازگشت محمد الحلبوسی رهبر ائتلاف «تقدم» به ریاست پارلمان با 41 کرسی بسیار قوی است. کردها نیز موضوع چندان متفاوت از گذشته نیست، به ویژه پس از نتایج حاصله که حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با کسب 32 کرسی در رتبه اول (در میان کردها) قرار گرفته است.

در حالی که بارزانی می تواند درباره سهم خواهی در سطح وزارتخانه ها با المالکی یا صدر مذاکره کند، اما ممکن است او به دلیل اصرار اتحادیه میهنی کردستان برای نامزدی رئیس جمهور فعلی برهم صالح، برای دوره دوم، از در اختیار ماندن پست ریاست جمهوری عقب نشینی نکند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای