زورآزمایی در خیابان‌های خارطوم

زورآزمایی در خیابان‌های خارطوم

افزایش شمار کشته‌ها و زخمی‌های درگیری در سودان.. سازمان ملل خواستار احترام به تجمع مسالمت آمیز شد
یکشنبه, 14 نوامبر, 2021 - 00:00

خارطوم، پایتخت سودان و شهرهای دیگر این کشور آن، دیروز (شنبه) شاهد تظاهرات خروشان در اعتراض و مخالفت با حکومت نظامی بود؛ در این زورآزمایی خیابانی، پلیس و نیروهای امنیتی با گلوله‌های جنگی و پلاستیکی و گاز اشک آور به مقابله با معترضان پرداختند که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر شد.

این تحرک برای کف خیابانی که می‌خواهد خود را اثبات کند و برای قدرتی که باید برای اطمینان بخشیدن به جامعه بین‌المللی خویشتن‌دار باشد، حیاتی تلقی می‌شود.

از صبح زود سربازان و نیروهای پشتیبانی سریع به‌طور گسترده در خیابان‌های سه شهر پایتخت پخش شده و پل‌ها را بسته‌اند. این پل‌ها، پایتخت را با حومه آن پیوند می‌دهد.

گزارش‌های رسانه ای و شاهدان عینی گفته‌اند که نیروهای نظامی از خشونت بیش از حد علیه معترضان مسالمت آمیز استفاده کردند و برای متفرق کردن صدها هزار معترض، به‌طور گسترده از گاز اشک آور، گلوله‌های جنگی و پلاستیکی استفاده کردند.

ایالات متحده استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز را محکوم کرد.

سفارت آمریکا در خارطوم گفت: ما از جان باختن و جراحت تظاهرکنندگانی که برای آزادی و دموکراسی به میدان آمده‌اند متاسفیم و استفاده بیش از حد از زور را محکوم می‌کنیم.

فولکر پرتز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سودان، نیز به نوبه خود از نیروهای امنیتی سودان خواست تا «حداکثر خویشتنداری و احترام به حق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان» را رعایت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای