جابر عصفور درگذشت؛ پیشگام نبرد روشنفکری 

جابر عصفور درگذشت؛ پیشگام نبرد روشنفکری 

مصر در سوگ وزیر اسبق فرهنگ و نویسنده «زمان رمان»
شنبه, 1 ژانویه, 2022 - 00:00

جابر عصفور اندیشمند دایرة المعارفی، یکی از نمادهای روشنفكری و پیشگام نبرد روشنگری، منتقد برجسته مصری و وزیر پیشین فرهنگ مصر، در سن ۷۷ سالگی به دلیل بیماری، دار فانی را وداع گفت.

محافل فرهنگی در مصر و کشورهای عربی و صفحات شبکه های اجتماعی به سوگ عصفور نشستند.

ایناس عبدالدایم وزیر فرهنگ مصر در بیانیه ای گفت: «فرهنگ مصر و جهان عرب یکی از ستون های محکم خود را از دست داده است».

وی با اشاره به «نقش رهبری او در تحقیقات دانشگاهی و مدیریت مراکز فرهنگی» افزود: «آن مرحوم در عرصه روشنفکری و روشنگری اثر برجسته ای از خود به جای گذاشت و دستاوردهای جاودانه زیادی رقم زده است».

فقید علاوه بر نبردهای زیاد با «اندیشه تاریک» در جبهه‌های مختلف، سیر پرمشغله‌ای مطالعه، نویسندگی، ترجمه و نقد را داشته است، به طوری که به الگویی منحصر به فرد برای روشنفکری نهادی تبدیل شد که حاضر نیست خود را از واقعیت کنار بزند و به نظریه پردازی اکتفا کند.  

در کارنامه عصفور چندین منصب مدیریتی در امور عمومی به چشم می خورد که از آن جمله می توان به دو بار تصدی وزارت فرهنگ در مصر و همچنین سمت دبیرکلی شورای عالی فرهنگ و ریاست مرکز ملی ترجمه اشاره کرد.

یکی از مشهورترین کتاب‌های عصفور «زمان رمان» است که نه تنها کتابی در نقد و ادبیات بود، بلکه پیش‌گویی از گسترش و گسترش یک ژانر ادبی خاص بود، به طوری که این رمان به قول خودش تبدیل به «دیوان العرب» جدید شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای