مانور باسیل برای «توسعه» ائتلاف با حزب‌الله

مانور باسیل برای «توسعه» ائتلاف با حزب‌الله

انتقاد از جنگ‌های سازمان در خارج از لبنان و حمله به بری و جعجع
دوشنبه, 3 ژانویه, 2022 - 00:15
باسیل در کنفرانس مطبوعاتی خود (جنبش آزاد میهنی)

جبران باسیل رئیس جنبش آزاد میهنی لبنان، سال جدید میلادی را که قرار است در آن انتخابات پارلمانی برگزار شود را با حمله به بیشتر احزاب و مولفه‌های سیاسی آغاز کرد، از متحدش «حزب‌الله» گرفته تا نبیه بری رئیس مجلس و سمیر جعجع رهبر حزب «نیروهای لبنان» و ریاض سلامه رئیس کل بانک ملی.

باسیل در اولین موضع‌گیری خود به «حزب‌الله» حمله کرد. او تفاهم نامه مار میخائیل با حزب را به عدم پاسخگویی به چالش‌های موجود متهم کرد، اما او تأکید کرد که نمی‌خواهد تفاهم با حزب را لغو کند، بلکه می‌خواهد آن را توسعه دهد.

باسیل از دخالت حزب‌الله در جنگ‌های خارج از لبنان انتقاد کرد و خواستار «تحت کنترل درآوردن سلاح حزب از سوی دولت» شد.

در مقابل، او خواستار «تغییر در سیستم‌های سیاسی و مالی در لبنان» شد و با تعرض به اختیارات رئیس‌جمهور مخالفت کرد. او همچنین برای سفر به سوریه قبل از انتخابات پارلمانی اعلام آمادگی کرد.

انتقادات باسیل نبیه بری رئیس مجلس را نیز دربرگرفت، او همچنین در مواضعی مشابه رئیس‌جمهور میشل عون، هرچند خفیف تر، از حزب‌الله و سلاح آن انتقاد کرد.

وی خواستار «تحقیق دربارهٔ استراتژی دفاعی» شد و گفت: «ما مار میخائیل را برای پرونده الطیونه (درگیری که در جریان تظاهراتی که هفته‌ها پیش توسط حزب و جنبش امل ترتیب داده شد) انتخاب کردیم. ما هنوز با این گزینه هستیم، اما ترجمه مار میخائیل کجاست؟ ساخت حکومت در بند چهارم کجاست؟ با پوشش فساد؟»

وی افزود: «اولویت ما دولت و اصلاح آن است… اولویت آنها مقاومت و دفاع از آن است و گفتیم هر دو را می‌توان حفظ کرد به شرطی که مقاومت تحت کنترل دولت بماند نه بالاتر از آن».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای