ژنرال اسرائیلی برخلاف موساد، برجام را در خدمت اسرائیل می‌داند

ژنرال اسرائیلی برخلاف موساد، برجام را در خدمت اسرائیل می‌داند

ژنرال آهارون حلیوه سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل موسوم به «آمان»
پنجشنبه, 6 ژانویه, 2022 - 00:00

دستگاه‌های امنیتی اسرائیل در مورد توافق هسته ای که مذاکرات وین دربارهٔ آن در حال انجام است، شاهد اختلاف نظرهای علنی است. در حالی که موساد (سرویس اطلاعات خارجی) مخالف دستیابی به توافق است، آهارون حلیوه ژنرال آهارون حلیوه سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل موسوم به «آمان» اعلام کرد که «منافع اسرائیل ایجاب می‌کند که ایران و قدرت‌های بین‌المللی در جریان مذاکرات کنونی به توافق برسند».

حلیوه که در جلسه محرمانه کابینه امنیتی صحبت می‌کرد و اظهاراتش روز چهارشنبه فاش شد، گفت: دستیابی به توافق در مذاکرات جاری در وین برای اسرائیل بهتر از شکست مذاکرات و عدم توافق است.

این اظهارات در خلال بحث‌های شورای وزیران امور سیاسی و امنیتی اسرائیل (کابینه)، برخلاف موضع رئیس موساد، دیوید بارنیا، صورت گرفت.

سخنگوی ارتش اسرائیل از اظهار نظر در مورد آنچه در جلسات غیرعلنی امنیتی گفته شد خودداری کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی وب سایت والا، باراک رافید به نقل از دو وزیر شرکت کننده در این نشست، حلیوه احیای توافق هسته ای یا بازگشت به تعهد به آن را اقدامی دانست که نیازمند افزایش مکانیزم‌های نظارتی بر اجرای توافق است. او گفت که این مکانیسم‌های نظارتی «بدون توافق وجود نخواهد داشت».

وی تأکید کرد که «بازگشت به توافق، به اسرائیل فرصت بیشتری می‌دهد و به اسرائیل اجازه می‌دهد تا بدون فشار برای سناریوهای احتمالی تشدید تنش با ایران آماده شود».

در این گزارش آمده‌است که اظهارات رئیس «امان» به عنوان اظهارنظری دربارهٔ پیشنهاد رئیس موساد، بارنیا، مطرح شده‌است که ارزیابی سالانه موساد را در کابینه بررسی کرده‌است.

بارنیا معتقد است که در صورت دستیابی به چنین توافقی، زمان برای تأثیرگذاری بر ایالات متحده در مورد مفاد چنین توافقی وجود دارد.

بارنیا گفت: «فرصت هنوز سپری نشده‌است و ارزش آن را دارد که برای گفت و گو با آمریکایی‌ها بر سر متن توافق، تلاش کنیم».

حلیوه گفت که ارزیابی‌های آژانس متبوعش نشان می‌دهد که ایران و قدرت‌های بین‌المللی علاقه‌مند به بازگشت به توافق هسته‌ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ هستند و احتمالاً این اتفاق در جریان مذاکرات جاری در وین نیز رخ خواهد داد.

حاضران توافق کردند که «حتی در صورت حصول توافق با ایران در طول مذاکرات، باید از هرگونه برخورد علنی یا مخالفت با دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در این زمینه اجتناب شود».

یایر لاپید وزیر امور خارجه در این جلسه تأکید کرد که «ایالات متحده مهم‌ترین شریک استراتژیک اسرائیل است و باید مراقب بود که روابط با دولت آمریکا قطع نشود».

لاپید روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که «اسرائیل به‌طور خودکار با هیچ توافقی با ایران مخالف نیست، بلکه مخالف توافق بد است».

لاپید تأکید کرد که دولت او تماس‌های گسترده‌ای با قدرت‌های بین‌المللی برقرار می‌کند تا «بر تدوین پیش‌نویس توافقنامه‌ای که در جریان مذاکرات جاری در وین در حال توسعه است، تأثیر بگذارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای