رقابت کردها بر سر ریاست جمهوری عراق کلید خورد

رقابت کردها بر سر ریاست جمهوری عراق کلید خورد

در انتظار حل نبرد گروه‌های شیعی درباره «بزرگترین فراکسیون»
سه شنبه, 11 ژانویه, 2022 - 00:00
مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دیروز با محمد الحلبوسی رئیس منتخب پارلمان دیدار کرد (رویترز)

در شرایطی که روند انتخاب مجدد محمد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان عراق برای دومین دوره، دو قطبی سیاسی شدید در زمینه عدم تمدید ریاست برای قوای سه گانه را شکست، در عین حال دریچه را به روی دو نبرد باز کرد که طبق پیش بینی ناظران ممکن است به مرحله جدایی هم پیمانان یعنی نبرد کردها برای ریاست جمهوری و نبرد گروه های شیعی درباره «بزرگترین فراکسیون» برسد. 

اگر ائتلاف اکثریت ملی طراحی شده از سوی مقتدی صدر رهبر جریان صدر، با اجماع تقریباً کامل سنی و نیمی از کردها، نبرد برای ریاست پارلمان را حل و فصل کرد، در را به روی امکان تلاش برای کاهش نفوذ مورد انتظار این ائتلاف باز کرد.

کردها که روز گذشته با اتحاد وارد سالن پارلمان شدند، زمانی که حزب دمکرات کردستان به تنهایی به انتخاب مجدد الحلبوسی رای داد، متفاوت ظاهر شدند.

از آنجایی که دو حزب اصلی کردستان عراق بر سر نامزدی ریاست جمهوری به دلیل اصرار اتحادیه میهنی کردستان به رئیس جمهور فعلی، برهم صالح، به توافق نرسیدند، و با رد او از سوی حزب دمکرات کردستان، روزهای سختی در انتظار آنها است تا نامزد خود را برای پست ریاست جمهوری کشور تعیین کنند.

خطرناک ترین مسئله این است که با توجه به ادعای هر یک از طرف های شیعی (جنبش صدر و چارچوب هماهنگی) مبنی بر در اختیارداشتن «بزرگترین فراکسیون»، شیعیان در مورد «بزرگترین فراکسیون» که رئیس جمهور منتخب آن را مکلف و مامور به  تشکیل دولت خواهد کرد، چگونه تصمیم می گیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای