پادشاه مغرب تعدادی از محکومین تروریستی را عفو کرد

پادشاه مغرب تعدادی از محکومین تروریستی را عفو کرد

این افراد «افراط گرایی را محکوم کردند»
دوشنبه, 2 مه, 2022 - 23:15

به مناسبت عید سعید فطر، محمد ششم پادشاه مغرب دستور عفو ۹۵۸ نفر را صادر کرد که از سوی دادگاه‌های مختلف این کشور از جمله گروهی از محکومان در پرونده‌های مرتبط با «تروریسم» محکوم شده بودند.

بر اساس آنچه وزارت دادگستری این کشور روز یکشنبه اعلام کرد، «این افراد رسماً پایبندی خود را به اصول ملت اعلام کردند» و «از افراط گرایی دست کشیدند».

در بیانیه وزارت دادگستری آمده‌است که گروهی متشکل از ۲۹ نفر از محکومان «پرونده‌های تروریسم یا افراط‌گرایی» پس از بررسی مواضع و جهت‌گیری‌های ایدئولوژیک و رد افراط‌گرایی و تروریسم، مشمول عفو شدند. آنها رسماً دلبستگی خود را به اصول ملت و مقدسات و نهادهای ملی اعلام کردند.

این وزارتخانه در بیانیه خود افزود: «باقیمانده مجازات حبس یا زندان ۲۳ نفر دیگر بخشوده می‌شود و مجازات حبس یا زندان ۶ نفر کاهش می‌یابد».

برنامه «آشتی» که از سال ۲۰۱۷ توسط نماینده عمومی زندان‌ها و سایر نهادهای رسمی در مغرب برگزار می‌شود، شامل کسانی می‌شود که مایل به بازبینی عقاید خود در میان محکومان پرونده‌های افراط گرایی مذهبی هستند.

لازم است ذکر شود که از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۳۵۰۰ نفر در مغرب دستگیر شده‌اند و بر اساس آمار رسمی بیش از ۲۰۰۰ هسته اسلامگرایان تندرو متلاشی شده‌است.

مغرب از سال ۲۰۰۳ تا حد زیادی در کاهش حملات تروریستی موفق بوده‌است؛ در آن زمان پنج حمله انتحاری در کازابلانکا ۳۳ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت، اما در سال ۲۰۱۸، دو گردشگر اسکاندیناویایی توسط افراد مسلح مرتبط با داعش در جریان سفری به کوه‌های اطلس بزرگ کشته شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای