ولیعهد سعودی در قاهره

ولیعهد سعودی در قاهره

مصر: ولیعهد سعودی، مهمانی عزیز در قاهره است
سه شنبه, 21 ژوئن, 2022 - 00:00
رئیس جمهور السیسی دیروز در فرودگاه قاهره از ولیعهد سعودی استقبال کرد (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد پادشاهی عربی سعودی سفر منطقه‌ای خود را شامل اردن و ترکیه را با سفر به مصر آغاز کرد؛ جایی که او اوایل دیروز (دوشنبه) جده را در راس یک هیئت بلندپایه رسمی سعودی به مقصد قاهره ترک کرد و در فرودگاه قاهره مورد استقبال عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور قرار گرفت.

بسام راضی سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر در این باره گفت که ولیعهد سعودی میهمان عزیز وطن دوم خود یعنی مصر است.

وی افزود: انتظار می‌رود این سفر شامل مذاکرات دوجانبه بین ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهور مصر باشد که در آن به کلیات روابط دوجانبه بین دو کشور برادر و راه‌های تقویت آن در زمینه‌های مختلف و همچنین بحث در مورد مسائل سیاسی منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام مشترک پرداخته می‌شود. این سفر در چارچوب مشارکت استراتژیک عمیق و تاریخی قاهره و ریاض صورت گرفته است که هدف آن دستیابی به امنیت، ثبات، توسعه و صلح با رویکردی واحد به سود دو کشور، دو ملت برادر و ملت‌های عربی و اسلامی است.

دربار پادشاهی سعودی در بیانیه ای ضمن اعلام آغاز سفر رسمی ولیعهد سعودی به مصر، توضیح داد که این امر بر اساس دستورات خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و بر اساس اشتیاق وی برای برقراری ارتباط و تقویت روابط بین پادشاهی (و کشورهای برادر) در همه زمینه ها و در پاسخ به دعوت جمهوری عربی مصر، پادشاهی هاشمی اردن و جمهوری ترکیه از شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و معاون رئیس شورای وزیران کشور صورت می گیرد. در این سفر، وی با سران این کشورها دیدار و در مورد روابط دوجانبه و راه های تقویت آنها در زمینه های مختلف و بحث در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک گفت و گو خواهد کرد.

سفر شاهزاده محمد بن سلمان به قاهره در چارچوب تمایل وی برای تقویت روابط کشورش با کشورهای منطقه و تاکیدی بر اهمیت نقش سعودی و عمق استراتژیک آن در محیط های منطقه ای و عربی است.
رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی در دیدار دیروز خود با شاهزاده محمد بن سلمان در قاهره (واس)


سفر ولیعهد سعودی به مصر، چهارمین سفر رسمی وی طی پنج سال گذشته است که نشان دهنده علاقه خاص وی به مصر و نزدیکی ویژه و آشکار بین رهبری دو کشور است. شاهزاده محمد بن سلمان توجه ویژه ای به مصر دارد و این در ادامه نقش محوری سعودی در حمایت از مصر در زمینه های مختلف و علاقه آن به امنیت و ثبات مصر است که در بسیاری از مواضع تاریخی و حمایت سیاسی ریاض از قاهره مشهود بود.

دو کشور روابط اقتصادی نزدیکی دارند و این امر در اعلامیه صندوق سرمایه گذاری عمومی مبنی بر تزریق سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری با همکاری صندوق مستقل مصر با هدف تقویت مبادلات تجاری بین دو کشور مشهود است.

دو طرف همچنین روابط تجاری رو به رشدی دارند، به طوری که حجم مبادلات تجاری دو کشور طی شش سال گذشته (2016 - 2021) بالغ بر 179 میلیارد ریال سعودی (47.71 میلیارد دلار) بوده است و حجم صادرات غیرنفتی سعودی به مصر در سال 2021  با ثبت 7.2 میلیارد ریال (1.9 میلیارد دلار)، 6.9 درصد افزایش یافته است. 

سعودی همچنین 5 میلیارد دلار سپرده نزد بانک مرکزی مصر گذاشته است؛ این اقدام به حمایت سریع نقدینگی خارجی در مصر کمک می کند، از مذاکرات دولت مصر با صندوق بین المللی پول پشتیبانی می کند و ثبات نرخ مبادله پوند مصر را در دوره آینده تضمین می کند.

پادشاهی از طریق صندوق توسعه سعودی، به تقویت تلاش های عمرانی و توسعه ای مصر کمک می کند؛ کمک های صندوق به مبلغ 8846.61 میلیون ریال برای 32 پروژه در بخش های حیاتی برای توسعه و تامین مالی از جمله ساخت جاده ها، توسعه نیروگاه ها، نمک زدایی و تصفیه آب و ایجاد بیمارستان ها و جوامع مسکونی در مصر رسید.

در بعد اقتصادی نیز، صندوق صنعتی سعودی در حمایت و تامین مالی 17 پروژه مشترک با مصر به ارزش بیش از 393 میلیون ریال مشارکت داشته است و 27 کارخانه با سرمایه گذاری مصر در شهرهای صنعتی سعودی در تعدادی از زمینه ها مانند: صنایع لوازم الکتریکی، فلزات، صنایع غذایی، لاستیک و پلاستیک، صنایع پزشکی و غیره فعال است.

پیش بینی می شود که پروژه اتصال برق سعودی و مصر در صورت عملیاتی شدن، به تعدادی از مزایای مشترک برای دو کشور  از جمله افزایش قابلیت اطمینان شبکه های برق ملی، حمایت از پایداری آنها و بهینه سازی قابلیت های تولید موجود در آنها دست یابد.

در زمینه آموزشی نیز دانشگاه بین المللی ملک سلمان در سال 2020 تاسیس شد و یکی از خروجی های برنامه خادم حرمین شریفین برای توسعه شبه جزیره سینا است. این دانشگاه شامل 16 دانشکده و 56 رشته در 3 پردیس هوشمند در شهرهای الطور، راس سدر و شرم الشیخ است و به عنوان یکی از دانشگاه های نسل چهارم هوشمند معرفی شده است که هدف آن ارائه یک تجربه دانشگاهی منحصربه‌فرد است که در آن یادگیری با استفاده از آخرین فن‌آوری‌ها، تجربه کاربردی، دانش نظری، خدمات اجتماعی و توسعه محیطی ترکیب می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای