قرارداد صادرات غلات در استانبول شبح قحطی را دور نگه می‌دارد

قرارداد صادرات غلات در استانبول شبح قحطی را دور نگه می‌دارد

به طور جداگانه توسط مسکو و کی‌یف با آنکارا و سازمان ملل متحد امضا شد
شنبه, 23 ژوئيه, 2022 - 00:15
وزرای دفاع روسیه و ترکیه، با حضور اردوغان و گوترش، قرارداد صادرات غلات را در استانبول امضا کردند (AP) در چارچوب عکس، وزیر زیرساخت اوکراین توافقنامه را امضا کرد (EPA)

سازمان ملل از طریق دبیرکل خود آنتونیو گوترش، یکی از چهار کشور امضاکننده توافقنامه استانبول دیروز، متعهد شد برای صادرات موفق غلات اوکراینی از طریق بنادر دریای سیاه تلاش کند.

گوترش از مسکو و کی یف خواست تا به توافق برای از سرگیری صادرات پایبند باشند که شبح قحطی را از چندین کشور دور می کند.

این توافق که به طور جداگانه توسط مسکو و کی یف با آنکارا و سازمان ملل امضا شده است، گشایش یک کریدور در دریای سیاه برای صادرات غلات از سه بندر اوکراین را فراهم می کند: اودسا، خرسون و ماریوپل. همچنین به ایجاد یک مرکز هماهنگی مشترک بین چهار طرف در استانبول برای نظارت و بازرسی کشتی هایی که به بنادر اوکراین می آیند، می انجامد تا اطمینان حاصل شود که آنها سلاح و تجهیزات نظامی حمل نمی کنند.

گوترش در سخنرانی قبل از امضای این توافق گفت: «امروز ما شاهد بارقه امیدی هستیم که از دریای سیاه برای پایان دادن به بحران غذایی سرچشمه می گیرد... توافقنامه صادرات غلات اوکراین تاثیر قابل توجهی بر فقرای جهان خواهد داشت».

این توافقنامه در مراسمی که دیروز (جمعه) در کاخ دولما باغچه استانبول برگزار شد، توسط سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، هولوسی آکار وزیر دفاع ترکیه، الکساندر کبراکوف وزیر زیرساخت های اوکراین و گوترش امضا شد.

این قرارداد یک کریدور امن برای حرکت کشتی ها فراهم و تحت نظارت یک گروه نظارتی سازمان ملل مستقر در استانبول برای مدیریت عملیات خود عمل می کند که کشتی های بارگیری شده با غلات را از بنادر اوکراین قبل از ورود به آب های بین المللی هدایت می کند و از راهروهای ایمن از پیش تعریف شده پیروی می کند. 

مقامات ارشد سازمان ملل روز گذشته به خبرنگاران گفتند که انتظار می رود این توافق ظرف چند هفته به اجرا درآید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای