یک سرباز ارمنستانی در درگیری مرزی با آذربایجان کشته شد

یک سرباز ارمنستانی در درگیری مرزی با آذربایجان کشته شد

دوشنبه, 12 سپتامبر, 2022 - 23:00

ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که یکی از سربازانش در تبادل آتش در مرز با نظامیان آذربایجانی در روز دوشنبه کشته شد که نشانه‌ای از ادامه تنش‌ها دو سال پس از جنگ بین دو کشور همسایه در قفقاز است.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: شامگاه دوشنبه بر اثر تیراندازی خصمانه در بخش شرقی مرز ارمنستان و آذربایجان، یک سرباز ارمنی مجروح شد.

به نوبه خود، وزارت دفاع آذربایجان ارتش ارمنستان را به مبادر به تیراندازی متهم کرد و «رهبران سیاسی-نظامی» ایروان را «مسئول» تشدید اخیر دانست.

این حادثه در حالی رخ می‌دهد که خشونت‌ها در هفته‌های اخیر با وجود حضور سربازان روسی برای نظارت بر آتش‌بس، وضعیت را در منطقه کوهستانی مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی بین دو کشور دوباره شعله‌ور کرده است.

در اوایل ماه اوت، آذربایجان کنترل چندین پایگاه و از بین بردن اهداف ارمنی در قره باغ کوهستانی را در جریان تشدید تنش‌ها که حداقل سه کشته برجای گذاشت و دوباره ترس از جنگ را برجای گذاشت، اعلام کرد.

پس از اولین جنگ که منجر به کشته شدن 30 هزار نفر در اوایل دهه 1990 شد، ارمنستان و آذربایجان در پاییز 2020 برای کنترل منطقه کوهستانی قره باغ کوهستانی که با حمایت ایروان از آذربایجان جدا شده بود، به رویارویی هم رفتند. آخرین جنگ در سال 2020 حدود 6 هزار و 500 کشته برجای گذاشت و با آتش بس با میانجیگری روسیه به پایان رسید.

با وجود آتش بس دیپلماتیک شکننده بین ارمنستان و آذربایجان، تنش بین دو جمهوری شوروی سابق همچنان بالاست. هر دو کشور به طور مرتب از وقوع خشونت و تلفات در میان سربازان گزارش می دهند. با میانجیگری اتحادیه اروپا، دو کشور در حال مذاکره برای یک معاهده صلح هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای