اردوغان: عملیات زمینی علیه تروریست‌ها در شمال سوریه در راه است

اردوغان: عملیات زمینی علیه تروریست‌ها در شمال سوریه در راه است

او از تمایل خود برای دیدار با اسد «در زمان مناسب» خبر داد و از بغداد و دمشق خواست که «نگران نباشند»
پنجشنبه, 24 نوامبر, 2022 - 09:30
نیروهای «تیپ سمرقند» طرفدار آنکارا روز چهارشنبه در عفرین (AFP)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه تأکید کرد که عملیات زمینی علیه یگان‌های مدافع خلق کرد (YPG)، بزرگ‌ترین بخش ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) «در زمان مناسب انجام خواهد شد».

اردوغان روز چهارشنبه در نشست فراکسیون پارلمانی حزب حاکم عدالت و توسعه تأکید کرد که ترکیه بیش از هر زمان دیگری مصمم به اجرای این تصمیم در شهرهای «تل‌رفعت»، «منبج» و «عین‌العرب» است.

وی افزود که دولت‌های عراق و سوریه نباید از این عملیات احساس ناراحتی کنند زیرا تنها هدف این کشور حفاظت از امنیت ملت خود و همچنین مردم کشورهای همسایه است. وی تأکید کرد که عملیات نظامی در شمال سوریه و شمال عراق «نباید مزاحمتی برای دو کشور ایجاد کند، زیرا این عملیات در چارچوب حفظ وحدت آنها انجام می‌شود.»

وی بار دیگر بر تمایل خود برای دیدار با بشار اسد، رئیس رژیم سوریه «در زمان مناسب» تأکید کرد و گفت: «نیروهایی که تضمین می‌کردند هیچ تهدیدی علیه ترکیه از مناطق تحت کنترلشان در سوریه صادر نمی‌شود، نتوانستند به وعده‌های خود عمل کنند… پیام ما برای کسانی که هنوز در تلاش هستند ترکیه را از طریق روش‌های بدخواهانه تحت سلطه خود درآورند، واضح است: شما موفق نخواهد شد».

ترکیه در اکتبر ۲۰۱۹ دو تفاهم نامه با ایالات متحده و روسیه امضا کرد که بر اساس آن عملیات نظامی «چشمه صلح» را که سایت‌های «یگان‌های مدافع خلق کرد» در شمال شرق سوریه را هدف قرار می‌داد، متوقف کرد.

آنکارا انفجار تروریستی در خیابان استقلال در منطقه تقسیم استانبول در ۱۳ نوامبر را به «پ‌ک‌ک» و واحدهای کرد نسبت داد. این انفجار توسط احلام البشیر سوری انجام شد و او به وابستگی خود به یگان‌های کرد اعتراف کرد. ترکیه یک هفته پس از این انفجار، به سرعت عملیات هوایی «پنجه شمشیر» را آغاز کرد.

در همین راستا، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه از کشته شدن ۲۵۴ تروریست و بمباران ۴۷۱ سایت پ‌ک‌ک و یگان‌های کرد از زمان آغاز عملیات «پنجه - شمشیر» در شمال سوریه و عراق در سحرگاه یکشنبه گذشته خبر داد.

از سوی دیگر، مظلوم عبدی فرمانده «نیروهای دموکراتیک سوریه» بر آمادگی خود برای مقابله با «تهاجم زمینی ترکیه» تأکید کرد.

او روز چهارشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «ما از زمان حمله زمینی به منطقه در سال ۲۰۱۹، برای تهاجم ترکیه آماده می‌شویم… ما معتقدیم که به سطحی رسیده‌ایم که می‌توانیم هر حمله جدیدی را خنثی کنیم. حداقل ترکها نخواهند توانست مناطق بیشتری از ما را اشغال کنند و نبردی رخ خواهد داد».

وی افزود: «اگر ترکیه به هر منطقه ای حمله کند، جنگ به تمام مناطق گسترش می‌یابد و این به همه آسیب می‌رساند».

بسیاری بر این باورند که واکنش ضعیف آمریکا و روسیه به تشدید عملیات ترکیه علیه نیروهای SDF به دلیل تمایل آنها برای جلب آنکارا به سمت خود است.

عبدی گفت، اگر مسکو و واشینگتن محکم بایستند، ترکیه احتمالاً تهدیدهای مکرر را برای حرکت نیروهایش علیه ترکیه دنبال خواهد کرد.

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، این بمباران دفتر SDF در داخل پایگاه روسیه را هدف قرار داد. در نتیجه یک سرباز روسی زخمی شد که سخنگوی کرد آن را نه تأیید و نه تکذیب شد.

نیروهای روسی از سال ۲۰۱۹ در برخی نقاط در مناطق تحت نفوذ نیروهای کرد در شمال شرق سوریه حضور دارند و به عنوان نیروی جدایی با نیروهای ترکیه به گشت زنی می‌پردازند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای