صدها عراقى در اعتراض به کاهش ارزش دینار راهپیمایی کردند 

صدها عراقى در اعتراض به کاهش ارزش دینار راهپیمایی کردند 

چهارشنبه, 25 ژانویه, 2023 - 10:30

صدها نفر در اعتراض به کاهش این روزهای ارزش دینار عراق در برابر دلار در نزدیک ساختمان بانک مرکزی در بغداد دست به تظاهرات زدند. 

افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی شده است.

به گزارش رویترز صدها نفر از مناطق مختلف عراق با در دست داشتن پرچم این کشور و پلاکاردهایی بر لزوم اقدامات فوری دولت برای توقف روند نزولی ارزش دینار در برابر دلار در بغداد راهپیمایی کردند.

یک دلار آمریکا در نوامبر به ۱۴۷۰ دینار و در ماه ژانویه به ۱۶۲۰ دینار رسید.

ارزش دینار در برابر دلار در حال کاهش مستمر است چون بانک رزرو فدرال نیویورک کنترل های بیشتری بر معاملات بین المللی دلاری عراق در نوامبر اعمال کرده تا بدین وسیله جلوی انتقال غیر قانونی دلار به ایران را بگیرد. ایران همسایه عراق با تحریم های شدید آمریکا روبرو است.

بر اساس محدودیت های جدید بانک های عراقی باید از یک پلتفرم آنلاین برای اعلام تراکنش های خود استفاده کنند و جزئیات مربوط به فرستنده و ذی نفعان را گزارش دهند اما اکثر بانک های خصوصی در این پلتفرم ثبت نام نکرده اند و برای خرید دلار به بازار سیاه در بغداد روی آوردند.

مقام های بانک مرکزی عراق و معامله گران می گویند این رویه موجب کمبود دلار شده چون تقاضا از عرضه بیشتر شده و شتاب سقوط دینار در برابر دلار افزایش یافته است.

اسعد خضیر کارگری که از شهر نجف واقع در جنوب عراق برای شرکت در تجمع اعتراضی به بغداد آمده گفت «ما خواسته های واضحی داریم.. دولت باید برای توقف روند کاهشی ارزش دینار کاری بکند چون در بازارها گرانی بیداد می کند».

روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود «کشور همسایه دزدی دلارهای عراق را متوقف کند» که البته منظور ایران است.

ده ها مامور ضد شورش اطراف ساختمان بانک مرکزی و خیابان های اطراف را قرق کردند و خبری از درگیری یا بازداشت منتشر نشده است.

برخی منابع دولتی به رویترز گفتند محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق روز دوشنبه تصمیم گرفته رئیس بانک مرکزی را تغییر دهد چون او اقدامات موثر برای مقابله با تبعات تدابیر جدید بانک فدرال رزرو آمریکا انجام نداده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای