نتانیاهو: حمله هفته گذشته به نفتکش در خلیج کار ایران بود

نتانیاهو: حمله هفته گذشته به نفتکش در خلیج کار ایران بود

یکشنبه, 19 فوریه, 2023 - 15:45
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (رویترز)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکشنبه (۱۹ فوریه) گفت ایران مسئول حمله به یک نفتکش در هفته گذشته است.

به گزارش رویترز کاپیتان این نفتکش شنبه (۱۸ فوریه) گفت این کشتی در دهم فوریه در حمله توسط یک شی هوابرد در دریای عرب کمی آسیب دیده است.

نتانیاهو در جلسه هفتگی کابینه گفت «هفته گذشته ایران بار دیگر به یک نفتکش در خلیج حمله کرد و به روند حرکت آزاد کشتیرانی بین المللی ضربه زد».

یک منبع دفاع منطقه گفت روز جمعه هفته گذشته دست کم یک کشتی تحت مالکیت اسرائیل در دریای عرب مورد حمله قرار گرفتند و گمان می رود این حملات کار ایران بوده است.

این منبع افزود این حمله احتمالا با پهپاد انجام شده اما اخباری درباره تلفات جانی گزارش نشده است.

کاپیتان نفتکش «کامپو اسکوئر» در بیانیه ای گفت «این نفتکش بدون محموله با پرچم لیبریا حرکت می کرد که شامگاه دهم فوریه در فاصله ۳۰۰ مایل دریایی نزدیک ساحل هند و پادشاه عمان مورد هدف قرار گرفت». 

شرکت کشتیرانی زودیاک که در بانک های داده عمومی به عنوان مالک «کامپو اسکوئر‍» آمده متعلق به ایال عوفر میلیاردر اسرائیلی است.

کاپیتان نفتکش افزود «نفتکش و سرنشینان آن سالم هستند و این نفتکش طبق برنامه تعیین شده حرکت می کند.. کمی آسیب دیده.. ما به مقامات ذیربط در این باره ابلاغ کردیم».

این حمله در شرایطی به وقوع پیوسته که تنش بین ایران و غرب به دلیل برنامه هسته ای ایران و ارسال اسلحه از جمله پهپادهای انتحاری به روسیه از سوی ایران برای جنگ در اوکراین افزایش پیدا کرده است و اعتراضات ضد حکومتی در ایران برای چندین ماه ادامه دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای