الراوی؛ ماجرای سقوط بغداد و آخرین دیدارها با صدام

وزیر سابق بازرگانی عراق در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» درباره صحنه‌های «اجساد سوخته»، «نبرد فرودگاه» و اینکه چطور سوری‌ها او را دست بسته به آمریکایی‌ تحویل دادند می‌گوید

الراوی؛ ماجرای سقوط بغداد و آخرین دیدارها با صدام
TT

الراوی؛ ماجرای سقوط بغداد و آخرین دیدارها با صدام

الراوی؛ ماجرای سقوط بغداد و آخرین دیدارها با صدام

- هلیکوپترهای آپاچی در جاده «الدوره – مسجد ام‌الطبول – فرودگاه» از چپ و راست شهروندان عادی را به گلوله بستند ... اجسادی را دیدم که برخی از آنها هنوز می‌سوختند... آخرین نفس‌هاشان را در ماشین‌های در حال سوختن می‌کشیدند. 
- نیروهای آمریکایی وارد فرودگاه بغداد شدند و با مقاومت سختی مواجه شدند و عقب نشینی کردند و همین آنها را بر آن داشت تا از سلاح‌های ممنوعه مرگبار استفاده کنند که اکثر جنگجوها را از بین برد و تانک‌ها را ذوب کرد و قادرشان ساخت اشغالش کنند.
- دومین دیدار با صدام (بعد از تهاجم) با حضور قصیّ، عدیّ و وزیر دفاع صورت گرفت... فرماندهان نظامی در حال گفت‌وگو در باره وضعیت پس از ورود نیروهای آمریکایی به بغداد بودند ... رئیس جمهوری فقید از من خواست که به ارتش در جابه جایی سلاح کمک کنم. 
- من به سوریه رفتم (بعد از سقوط بغداد) و آصف شوکت من و سفیر عراق را به شام دعوت کرد... و شب بعد از شام اوضاع تغییر کرد... مستقیم به دست آمریکایی‌ها تحویلم دادند.
- به بازجوی آمریکایی گفتم: مردم عراق مردم سرسختی هستند که در طول تاریخ جز سارگون اکدی، حمورابی، آشوربانیپال، نبوکدنصر، حجاج، هارون الرشید و صدام حسین بر آنها حکومت نکردند... او پاسخم را می‌نوشت.
**************
الراوی شب شروع جنگ را به خوبی به یاد می‌آورد، اما تأکید می‌کند غافلگیر کننده نبود. می‌گوید: «حمله آمریکا به عراق و شروع حمله وحشیانه به کشور ما برای مقامات، وزرا، نیروهای مسلح، دستگاه‌های امنیتی و سازمان‌های حزبی غیرمنتظره نبود... همه در آن شب آماده بودند، حتی قبل از شروع حملات هوایی و نبردهای زمینی. حکومت و دستگاه‌های امنیتی در صحنه و در همه زمینه‌ها برای مقابله با دشمن آماده بودند. بنابراین، این تهاجم ناروا ما را غافلگیر نکرد. آمریکا از قبل تصمیم گرفته بود عراق را به هر بهانه‌ای اشغال کند».
و ادامه می‌دهد: «من با همکارانم در وزارتخانه ماندم. ما از مقر خود خارج نشدیم و پیگیر مسائل بودیم. ما با تأمین ذخیره شش ماهه مواد غذایی برای شهروندان، بر جنگ پیشی گرفتیم. هدف این بود که وقتی جنگ شروع شود، شهروندان مایحتاج خود را داشته باشند. ما این مأموریت را پیش از شروع بمباران هوایی بغداد انجام دادیم. من و مدیران کل و کارمندان در وزارتخانه ماندیم... شبی که بمباران شروع شد در وزارت بودیم و جای خود را ترک نکردیم. اما یک جای دیگر هم در میدان عدن نزدیک به سایت وزارت داشتیم. یکی از شرکت‌های ما که انبارهای آرد و نان را اداره می‌کند در آنجا واقع شده است. ما در تمام مدت حملات هوایی و نبردهای زمینی، تا زمان اشغال بغداد، بین مقر وزارتخانه و ستاد ذخیره چرخش داشتیم. ما ترک نکردیم.»
الراوی از آخرین جلسات رهبری عراق در زمان حمله و تا زمان سقوط رژیم می‌گوید. می‌گوید: «من در 3 جلسه بعد از حمله با رئیس‌جمهوری فقید صدام حسین شرکت کردم. اولین جلسه بیش از یک هفته پس از شروع بمباران هوایی و شروع نبردهای زمینی برگزارشد. من با وزیر نفت در آن شرکت کردیم. رئیس جمهوری از من خواسته بود که مواد غذایی را به شهر بغداد برسانم تا با دشمن در داخل نبرد شود. وی همچنین از دکتر عامر رشید وزیر نفت خواست تا میزان دود از نقاط مشتعل را تشدید کند تا موشک‌ها از اهداف مشخص منحرف شوند. جلسه دومی هم که با وزیر نفت شرکت کردم، بعد از اینکه دوباره رئیس جمهوری فقید ما را خواست. در آن زمان ما در جلسه رهبری شرکت کردیم و رئیس جمهوری صدام پیگیر موضوع تامین مواد غذایی در داخل بغداد بود. بنابراین من به او اطمینان دادم و به او گفتم که ما 6 ماه ذخیره شهروندان را کامل کرده‌ایم و بنابراین جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. من همچنین به او اطمینان دادم که به ویژه در بغداد جای نگرانی نیست؛ چون برای بیش از شش ماه ذخایر مواد غذایی مازاد داریم. او گفت: با این وجود، به تلاش خود ادامه دهید... این قبل از ورود تانک‌های آمریکایی به شهر بود. سومین جلسه در 3 آوریل و با حضور فرماندهان نظامی برگزار شد. (فرزندان صدام) قصی، عدی و وزیر دفاع (سلطان هاشم الطائی) حضور داشتند.

پس از ورود نیروهای آمریکایی به بغداد، رهبران نظامی در حال بحث و گفت‌وگو بودند، بنابراین رئیس جمهوری فقید از من خواست که در حمل سلاح به ارتش کمک کنم. در واقع یک سرتیپ از گارد جمهوری در یکی از شرکت‌های وزارت بازرگانی که شرکت عمومی تجارت غلات در باب المعظم در مرکز شهر بغداد است به همراه مدیر کل شرکت یوسف عبدالرحمن العانی مستقر شدند. بنا به درخواست نماینده گارد ریاست جمهوری، انتقال سلاح از انبارهای العظیم و تکریت به محل‌های مورد نظر ادامه یافت. حمل و نقل ادامه داشت تا اینکه بغداد اشغال شد و پس از ورود اوباش به مقر شرکت (پس از اشغال بغداد) کار متوقف شد. این آخرین دیدار ما با رئیس جمهوری صدام بود».
آیا صدام در آخرین دیدار با شما خداحافظی کرد؟ آیا احساس کردید که این یک جلسه خداحافظی خواهد بود؟ الراوی پاسخ می‌دهد: «نه، به هیچ وجه. ما هرگز این احساس را نداشتیم. ما احساس نمی‌کردیم که همه چیز به همان شکلی که پیش آمد به پایان برسد. ما از زمان تحمیل محاصره بیش از 13 سال تا آخرین لحظه در وزارت بازرگانی به وظیفه خود در تامین مواد غذایی برای مردم عراق عمل کردیم و به عنوان وزارت بازرگانی تا جایی که توانستیم و در حد توان به طرف‌های دیگر و به اندازه مأموریت خود کمک کردیم... البته وزارت بازرگانی ناوگان بزرگی برای حمل و نقل مواد در اختیار داشت و بر همین اساس رئیس جمهوری فقید از ما خواست تا اسلحه را منتقل کنیم. ما حدود 2000 کامیون بزرگ داریم که حتی قادر به حمل تانک هستند... در واقع ما وزارت دفاع را با حدود 45 کامیون برای حمل تانک قبل از شروع نبردها و 2750 موتور سه چرخ مجهز کردیم».
وقتی از الراوی پرسیده شد که با دیدن تانک‌های آمریکایی که وارد بغداد می‌شوند چه احساسی داشت، پاسخ داد: «البته احساسم احساس یک فرد میهن پرست است که در برابر اشغال وحشیانه و بدون دلیل کشورش مقاومت می‌کند... صحنه‌های ورود تانک‌ها به بغداد دردناک بود. اما نه جامعه جهانی و نه جامعه منطقه‌ای و نه حتی اتحادیه عرب نقش جدی در جلوگیری از این تجاوز نداشتند. اجلاس شرم الشیخ با صدور بیانیه‌ای هرگونه تجاوز به عراق را محکوم کرد، اما اقدام عملی برای جلوگیری از آن صورت نگرفت».
الراوی از مشاهدات خود از بمبارانی که در آغاز تهاجم، بغداد را هدف قرارداد می‌گوید: «بمباران بسیار شدید بود، به ویژه در بغداد. نابودی ساختمان‌ها و شهروندان را فراگرفت. من با کامیون‌های آرد که آرد را به نانوایی‌های شهر بغداد می‌رساندند، همراهی می‌کردم. یک بار دیدم هلیکوپترهای آپاچی شهروندان را در جاده (الدوره - مسجد ام‌الطبول - فرودگاه) از راست و چپ به گلوله می‌بندند و خودروهای عبوری و خودروهای پارک شده در دو طرف جاده را به آتش می‌کشیدند. مدیر بسیج و آمار وزارت بازرگانی به همراه همسرش به شهادت رسیدند. من خودم در سیلوی الدوره به محل حادثه رفتم. اجساد را دیدم، برخی از آنها پس از حمله هنوز می‌سوختند. برخی از آنها در داخل خودروهای در حال سوختن هنوز زنده بودند. متوجه شدم که کارمندم به نام نصرت و همسرش فوراً در ماشین‌شان زغال شده‌اند. با صحنه‌ای غیرانسانی روبه رو شدم که قوانین جنگ را نقض می‌کرد که حملات آمریکا به شهروندانی که در خیابان راه می‌روند مسببش بود. این صحنه هنوز در خاطر من است و اینکه چگونه قربانیان در حال مرگ در داخل اتومبیل خود می‌سوختند».
وی در توضیح می‌افزاید:« این حادثه آغاز نبرد فرودگاه بود که یک روز قبل اعلام شده بود نیروهای آمریکایی وارد فرودگاه شدند. من با وزیر حمل و نقل احمد مرتضی رفتم و رسانه‌ها صحنه سوار شدن ما به هواپیمای جامبو در داخل فرودگاه را گزارش کردند تا ثابت کنند خبری که آمریکایی‌ها منتشر کرده‌اند صحت ندارد. یک روز بعد نیروهای آمریکایی وارد فرودگاه شدند و با مقاومت شدید گروه‌های گارد جمهوری، گارد ویژه، (فداییان صدام) و داوطلبان عرب مواجه شدند و بسیاری از نیروهای دشمن نابود شدند و باقیمانده‌شان به بیرون از فرودگاه عقب نشستند و همین نیروهای امریکایی را برآن داشت تا در حمله دوم به فرودگاه از سلاح ویرانگر ممنوع استفاده کنند و بسیاری از جنگجویان را نابود و تانک‌ها را ذوب و امکان تصرف آن را فراهم کردند. یکی از مقامات ارشد عرب سه ماه قبل از شروع تجاوز به عراق به من گفت که از فرمانده نیروهای آمریکایی، ژنرال تامی فرانکس، مأمورفرماندهی ارتش کشورش برای اشغال عراق، فهمیده که در صورت وقوع جنگ، نیروهای آمریکایی با تمام سلاح‌های موجود عراق را اشغال خواهند کرد، حتی اگر نیاز به استفاده از بمب هسته‌ای میدانی (تاکتیکی) داشته باشد. این (مقام عرب) بر لزوم کشف سلاح‌های کشتار جمعی در صورت وجود آنها تاکید کرد، زیرا او مشتاق جلوگیری از جنگ بود. در این جلسه تایید کردم که عراق عاری از سلاح‌های تخریبی است و این اطلاعات به رئیس جمهوری ابلاغ شد... آنچه در اینجا می‌خواهم تاکید کنم این است که آنچه در نبرد دوم در فرودگاه با استفاده از سلاح‌های ممنوعه و مرگبار رخ داد بخشی از طرح از پیش آماده شده حمله به عراق و عزم برای اشغال آن بود».

سقوط بغداد... وافتادنش به دست آمریکایی‌ها
الراوی ماجرای خروجش از بغداد پس از اشغال و اینکه چگونه به دست آمریکایی‌ها افتاد را بیان می‌کند. می‌گوید: «ما در وهله اول انتظار نداشتیم که بغداد اشغال شود و عراق اشغال شود. بنابراین ما حداقل به عنوان وزیر، برنامه‌ای برای مقابله با اشغال عراق نداشتیم. اتفاقی که افتاد این بود که پس از ورود نیروهای آمریکایی به بغداد، در 9 آوریل، دبیر شورای وزیران، دکتر خلیل المعموری، با ما تماس گرفت و به نمایندگان وزرایی که روزانه دستورات شورا را دریافت می‌کنند یا اطلاعاتی را به این شورا می‌دهند، اطلاع داد وزرا می‌توانند به جایی که می‌خواهند بروند. شهر من راوه است و خانواده و آشنایانم آنجا هستند. به سمت راوه که حدود 100 کیلومتر با مرز سوریه فاصله دارد حرکت کردم. خانواده‌های الراوی ما در البوکمال، دیرالزور و حلب ساکن هستند. برای مدت طولانی میان خانواده‌ها در امتداد خط فرات بالا (بین عراق و سوریه) ارتباط وجود داشته است. وقتی به راوه رسیدم به من توصیه کردند که برای مدت دو هفته به سوریه بروم و اوضاع را زیر نظر بگیرم، در واقع از نظر روانی آمادگی سفر به هیچ کشوری خارج از عراق را نداشتم و فقط پاسپورت دیپلماتیک خود را داشتم. روز بعد با برادرم مزهر و مشاور ریاست جمهوری، عصام عبدالرحیم الراوی که بر نقطه مرزی طریبیل نظارت می‌کرد، به سوریه رفتم. ما وارد سوریه شدیم و در واقع من رابطه قوی با طرف سوریه داشتم. وقتی که درخواست دیدار با رئیس جمهوری بشار اسد می‌کردم، درخواستم برآورده می‌شد. رئیس جمهوری فقید صدام، زمانی که بشار به ریاست جمهوری منصوب شد، من را به عنوان فرستاده‌ای نزد وی فرستاد. قرارداد تجارت آزاد امضا و مرزها باز شد به طوری که عراق و سوریه به یک بازار اقتصادی واحد تبدیل شدند. خط لوله نفت راه اندازی شد که گام مهمی در چارچوب خروج از محاصره در سال 2000 به حساب می‌آید و بر این اساس وقتی به سوریه رفتم (بعد از اشغال عراق) هیچ نگرانی نداشتم به این دلیل که به کشوری می‌روم که با آن ارتباط قوی دارم. آصف شوکت در آن زمان مرا پذیرفت و به من گفت که اگر می‌خواهم خانواده‌ام را بیاورم، به او گفتم: متشکرم. می‌خواهم به عراق برگردم، اما همانطور که به مدیر اطلاعات دیرالزور گفتم، دو هفته در سوریه می‌مانم تا شاهد تحولات اوضاع عراق باشم. همان شب آصف شوکت ما را با سفیر عراق به شام برد... شب بعد از شام اوضاع تغییر کرد».
الراوی در توضیح اتفاقی که برایش افتاده است می‌افزاید: «من و همکارانم را به آپارتمانی در المزه بردند. حداقل می‌توانم بگویم آپارتمان بسیار کثیف بود. هیچ نداشت. معلوم بود که متعلق به کارکنان اطلاعات نظامی است. هیچی توی یخچال نبود. احساس کردیم که اولین پذیرایی قبل از ظهر خوب بود... اما تا شب اوضاع تغییر کرده. به نظر می‌رسد از همان زمان تصمیم گرفته شده است. مستقیماً خواستیم که به عراق برگردیم. بعد از دو روز ما را از هم جدا کردند. برادرم توسط اطلاعات دیرالزور دستگیر شد و من در روستایی به نام روستای الاسد در حصر خانگی قرار گرفتم، همانطور که فکر می‌کردم در انتظار تکمیل مقدمات تدارکاتی برای تحویل... من در خانه‌ای زندگی می‌کردم و پنج افسر همراهم ماندند و مرا می‌پاییدند و اجازه نمی‌دادند بیرون بروم. از این رو من نامه‌ای به رئیس جمهوری بشار نوشتم و اعلام کردم که من فلانی پسر فلانی هستم و دو هفته است که به سوریه آمده‌ام و از مهمان نوازی او تشکر کردم و درخواست برگشت به عراق را دارم و مرا از سرنوشت برادرم آگاه کنند. این 21 آوریل 2003، دو روز قبل از تحویلم بود. در روز 23 آوریل، سرتیپ یونس از طرف سرلشکر آصف شوکت نزد من آمد و به من گفت که موافقت (آقای رئیس جمهوری) را برای بازگشت شما گرفته‌ام... ساعت 12 (ظهر) دمشق را با یک ماشین اوپل ترک کردیم و یکی از کارمندانشان همراهم بود. به دیرالزور رسیدیم، گفتم: لطفاً کمی در شهر توقف کنید تا برادرم را ببینم، زیرا احتمال زیاد می‌دهم که او در دیرالزور بازداشت شده است. من این موضوع را در نامه خود به رئیس جمهوری بشار به صراحت بیان کرده بودم که در آن گفتم: لطفاً مرا از سرنوشت برادرم مطلع کنید، زیرا او را در سومین روز آمدنم به سوریه از دست دادم. به محض ورود به البوکمال، از سرتیپ یونس تشکر کردم و به او گفتم: ما شهر القائم را پیش رو داریم که به آن حصیبه می‌گویند، اجازه دهید وارد کشورم شوم. به من گفت: تو نمی‌توانی از نقطه رسمی وارد کشورت شوی، همان کسی که تو را اول به دمشق آورد، یعنی سرتیپ رکن نصیح از دیرالزور می‌آید و تو را به حصیبه می‌رساند، اما از طریق قاچاقچیان از راه بیابان. به او گفتم: به چه علت؟ جلوی من القائم است و مسافت کم، پیاده پنج دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و حالا شب است و هوا سرد، پس چرا می‌خواهید مرا از مسیر قاچاقچیان ببرید؟ به من گفت: این دستور است. با ماشین به سمت صحرا رفتم و سرتیپ نصیح از اطلاعات دیرالزور همراهم بود. بعد از حدود 20 دقیقه به نقطه مشخصی رسیدیم. چراغ‌ها را خاموش کرد. در تاریکی راه رفتیم. وارد یک سرازیری کوچک شدیم و به خاک عراق رسیدیم. جلوی من هفت سرباز آمریکایی سبز شدند که از ما خواستند بایستیم و اسلحه‌های لیزری را به سمت من نشانه رفتند. ایستادم. سرتیپ رکن دستی مرا به آمریکایی‌ها تحویل داد. دست‌هایم را بستند و روی سرم کلاه گذاشتند و سوار یک هامر کردند که حدود یک ربع در صحرای عراق حرکت می‌کرد.
بعد با ماشین وارد یک هواپیما (چینوک) شدم و به پایگاهی رسیدم که به نظر می‌رسید پایگاه الولید در نزدیکی مرز اردن باشد. یک هواپیمای بال ثابت منتظرم بود و مرا به بغداد بردند».
او ادامه می‌دهد: «حدود ساعت 10 شب رسیدم و بازجویی از من به مدت 5 ساعت طول کشید. یک مترجم لبنانی با بازجوی آمریکایی کار می‌کرد. به او گفتم که نیازی به مترجم ندارم. من فارغ التحصیل بریتانیا هستم (دارای مدرک دکترا از دانشگاه منچستر) و می‌توانم با شما به زبان انگلیسی صحبت کنم. تحقیقات پنج ساعت به طول انجامید. ساعت چهار صبح مرا به اتاقی بردند که وزیر آموزش عالی عراق، دکتر همام عبدالغفور، دکتر سطام الکعود و فردی به نام (ابومحمود الخلایله) وابسته به گروه فلسطینی ابونضال که در آن زمان خود را تسلیم کرده بود و تحت تعقیب نیروهای آمریکایی نبود حضور داشتند. یک کیسه زباله مشکی به من دادند تا به عنوان زیرانداز از آن استفاده کنم، هوا سرد بود اما ما چهار نفر در این اتاق بدون پتو روی یک پتو خوابیدیم. صبح شخصی نزد من آمد و پرسید: چرا برگشتی؟ گفتم: از مقامات سوریه - نگفتم رئیس جمهوری بشار – درخواست کردم به کشورم بازگردم. از من در مورد چیزهای دیگری پرسید: چه کسی با تو رفت؟ گفتم: کسی با من نرفت. البته من نمی‌توانستم درباره همکارانم گزارش بدهم. روز بعد، رئیس بازجویان اطلاعات نظامی مرا احضار کرد و به من گفت که واشنگتن از دست تو بسیار ناراحت است، زیرا اطلاعات درستی ارائه نکردی. به او گفتم چطور؟ گفت: تو می‌گویی که به تنهایی به سوریه رفته‌ای، اما در نامه‌ای که به رئیس جمهوری بشار اسد ارسال کرده‌ای، جویای سرنوشت برادرت مزهر مهدی صالح می‌شوی، بنابراین اطلاعات درستی به ما نمی‌دهی. به او گفتم: برادرم مزهر کاری به سیاست ندارد و با من آمده تا به من خدمت کند، پس چرا نامش را به شما بدهم؟ حتی نامه من به رئیس جمهوری سوریه به دست آمریکایی‌ها رسید و آنها آن را به من نشان دادند».
وقتی از الراوی درباره محتوای نامه‌اش به رئیس جمهوری سوریه سؤال می‌شود، می‌گوید که این نامه شامل چندین موضوع از جمله «موضوع مربوط به دو کشور و آینده امنیت سوریه» است. پرزیدنت صدام به من دستور داده بود که آن را به رئیس جمهوری بشار گزارش کنم. در آن زمان شورای فرماندهی انقلاب و رهبری عراق تشکیل جلسه دادند و پس از پایان جلسه، طارق عزیز معاون نخست وزیر با من تماس گرفت و به من گفت که رئیس جمهوری می‌گوید تهدیدی برای سوریه وجود دارد و ما آماده‌ایم ارتش عراق‌ را آماده کنیم، رئیس جمهوری بشار را در جریان این موضوع قراربده. من با سرتیپ ذوالهمه تماس گرفتم و به او گفتم که این پیامی است از طرف صدام رئیس جمهوری به رئیس جمهوری بشار است که در آن می‌گوید ارتش عراق حاضر است و آماده حمایت از سوریه در برابر هر تهدیدی، پس از اینکه باخبر شدیم  تهدیدی علیه شما وجود دارد. سرتیپ ذوالهمه پس از ساعتی با پاسخ بازگشت و از صدام رئیس جمهوری تشکر کرد و گفت: وضعیت فعلی ما خوب است و هیچ خطری احساس نمی‌کنیم و در صورت نیاز به شما اطلاع خواهیم داد. موضوع برای من تمام شد، اما رئیس جمهوری وزیر دفاع عراق را به دمشق فرستاد و سپس ارتش را به دو جهت حرکت داد؛ اولی التنف و دیگری البوکمال به سمت سوریه برای حمایت از آن در برابر تهدید اسرائیل علیه سوریه. این پیام در واقع منبع تحقیق از سوی آمریکایی‌ها با من بود که خواستند دلیلی را که صدام را بر آن داشته تا این وظیفه را به طور خاص به من محول کند، بدانند، بنابراین به آنها گفتم: من کسی هستم که درگیر رابطه با سوریه هستم».
الراوی خاطرات خود را با این گفته به پایان می‌رساند: « پس از اتمام سؤالات بازپرس، این سئوال را از او پرسیدم: چرا برای اشغال عراق آمدید؟ در دهه هشتاد با این کشور رابطه‌ای متین داشتید و سالانه به آن وام یک میلیارد دلاری می‌دادید و من توافقنامه وسیع همکاری تجاری، اقتصادی، علمی و فن‌آوری امضا کردم. پاسخ داد: ما برای ایجاد دموکراسی آمده‌ایم و پس از تکمیل آن عقب نشینی می‌کنیم. در پاسخش گفتم: شما دموکراسی واقعی را در عراق برقرار نخواهید کرد و از آن عقب نشینی نخواهید کرد و عراق توسط نهادهای مذهبی و قبیله‌ای اداره خواهد شد و عراق امن به کشوری تبدیل خواهد شد که در آن افراط گرایی متولد می‌شود. قیمت نفت بسیار بالاتر از قیمت فعلی بشکه‌ای 20 دلار خواهد رفت و بی ثباتی در کشور ایجاد خواهد شد. فروپاشی عراق در طول تاریخ منجر به فروپاشی در منطقه می‌شود و وضعیتی از بی ثباتی و آشفتگی به وجود می‌آید که منجر به عدم تعادل منطقه‌ای در خاورمیانه می‌شود. مردم عراق مردم سرسختی هستند که در طول تاریخ جز سارگون اکدی، حمورابی، آشوربانیپال، نبوکدنصر، حجاج، هارون الرشید و صدام حسین بر آنها حکومت نکردند. و جوابم را یادداشت می‌کرد. و این در صبح روز 25 آوریل 2003 بود».

 ریاض و واشنگتن خواستار پایبندی به آتش بس در سودان شدند

تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
TT

ریاض و واشنگتن خواستار پایبندی به آتش بس در سودان شدند

تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)

سعودی و آمریکا خواستار پایبندی دو طرف درگیری به توافق آتش بس موقت در سودان شدند. این توافق از سوی دو طرف جنگ برای رسیدن کمک های بشردوستانه امضا شده بود.
سعودی و آمریکا چهارشنبه (۲۴ مه) در بیانیه ای بر اهمیت توافق آتش بس که به تازگی ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع امضا کردند تاکید کردند.
این بیانیه خاطر نشان کرد «مردم سودان نیاز شدید به کمک های بشردوستانه و بازگشت خدمات اولیه دارند و این امر صرفا با آتش بس موقت امکان پذیر خواهد بود».
این بیانیه پس از آن منتشر می شود که دو طرف درگیری توافق آتش بس را برای دومین روز پیاپی نادیده گرفتند و صبح چهارشنبه درگیری ادامه داشت و صدای شلیک توپ و اسلحه در مناطق پراکنده خارطوم شنیده شده است.
یکی از جنگنده های نظامی ارتش سودان در شهر ام درمان سقوط کرد و یکی از خلبانانش به اسارت گرفته شد. نیروهای پشتیبانی سریع مدعی شدند که این جنگنده را با سامانه پدافندی سرنگون کردند.
از سوی دیگر، نیروهای پشتیبانی سریع بامداد چهارشنبه (۲۴ مه) ویدیویی پخش کردند و مدعی شدند که‌ «اعترافات» رئیس یکی از احزاب اسلامگرا است. او در این ویدیو گفت «برنامه ای برای برچیدن توافق سیاسی چارچوب و تعطیل کردن روند انتقال قدرت در سودان چیده شده بود».
محمد علی الجزولی در «اعترافات» خود برخی فرماندهان ارتش را به همکاری با اسلامگرایان برای ضربه به نیروهای پشتیبانی سریع و آغاز بحران کنونی متهم کرده است. هنوز تماس با فرماندهی ارتش برای پاسخ به این ادعا انجام نشده است. الجزولی اضافه کرد «توطئه آغاز تهاجم به نیروهای پشتیانی سریع و اولین تیر توسط علی کرتی دبیر کل فراری جنبش اسلامی و اسامه عبد الله یکی از چهره های برجسته و انس عمر و غیره طراحی شده بود».
محمد علی الجزولی خاطر نشان کرد «تماس ها و رایزنی پس از امضای توافق چارچوب بین نظامیان (ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع) و نیروهای جامعه مدنی در دسامبر پارسال آغاز شد و توافق کردیم که جلوی اجرای آن را بگیریم. یکی از سرلشکران به اسم حسن بلال رابط میان آنها بود».
الجزولی در ادامه یادآور شد «علی کرتی دبیر کل جنبش اسلامی به ما ابلاغ کرد بعد از اینکه بیانیه ارتش درباره شورشی بودن نیروهای پشتیبانی سریع منتشر شود فضای تشنج به سطح بی سابقه می رسد و به نقطه انفجار می رسیم و ساعت صفر روز شنبه ۱۵ آوریل خواهد بود».
هنوز مشخص نیست که الجزولی در چه شرایطی این اعترافات را بیان کرده است.
حزب دولت قانون و توسعه هفته گذشته گفت که محمد علی الجزولی رئیس این حزب و چهار نفر از محافظانش توسط نیروهای پشتیبانی سریع ربوده شدند. آنها با ۴ خودروی مسلح این افراد را ربودند و به مکان نامعلوم بردند.

Read also


سعودی بر لزوم همگرایی عربی و ثبات منطقه تاکید کرد

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
TT

سعودی بر لزوم همگرایی عربی و ثبات منطقه تاکید کرد

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

شورای وزیران سعودی سه شنبه (۲۳ مه) از سیاست ثابت سعودی برای حمایت از همگرایی عربی و توجه به زمینه ها و شرایط ایجاد کننده ثبات و شکوفایی در منطقه به خصوص در حوزه توسعه پایدار در وجوه گوناگون تاکید کرد و گفت دولت سعودی در دوران ریاست دوره کنونی نشست سران عرب برای تنظیم ابتکارهای گوناگون در جهت پیشبرد همکاری مشترک فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی تلاش خواهد کرد.
این اظهارات در جلسه سه شنبه شورای وزیران به ریاست ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین در کاخ السلام در جده مطرح شد.
شورای وزیران ضمن ارزیابی مثبت بیانیه پایانی و نتایج سی و دومین اجلاس سران عرب در جده گفت که این نشست صفحه نوینی برای ارتقای روند اقدام مشترک و افزایش همبستگی و همکاری برای مقابله با چالش ها و دشواری ها در جهان عرب می گشاید و در دست یابی به اهداف و خواسته های مردم و نسل های آینده عرب سهیم است.

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

سلمان الدوسری وزیر اطلاع رسانی در گفتگو با خبرگزاری رسمی سعودی در پایان جلسه گفت «شرکت کنندگان در جلسه در جریان محتوای گفتگوهای شاهزاده بن سلمان ولیعهد با برخی سران عرب و رئیس جمهور اوکراین درباره روابط دو جانبه و زمینه های افزایش و توسعه آن قرار گرفتند».
اعضای شورای وزیران همچنین درباره نتایج چهارمین نشست کمیته رایزنی های سیاسی بین الجزایر و سعودی و چهارمین نشست کمیته سیاسی و امنیتی و نظامی مشترک وابسته به شورای هماهنگی سعودی و عراق گفتگو و گام های کنونی در راستای تحکیم روابط را مثبت ارزیابی کردند و امیدوارند که تلاش ها برای افزایش چشم اندازهای همکاری در حوزه های گوناگون ادامه پیدا کند.
نمایندگان به بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان از جمله اوضاع سودان پرداختند و از امضای توافق آتش بس کوتاه مدت در این کشور استقبال و درباره گفتگو برای توافق آتش بس پایدار و اجرای روند سیاسی ابراز امیدواری کردند.

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

نمایندگان شورای وزیران ضمن اشاره به ماموریت علمی سعودی به فضا با دو فضانورد سعودی گفتند که این ماموریت فضایی می تواند در رسیدن به نتایج علمی و خدمت به بشریت و رسیدن به اهداف سعودی و سند چشم انداز ۲۰۳۰ در این حوزه سهیم باشد و برای این دو فضانورد سعودی آرزوی توفیق و بازگشت موفق کردند. شورای وزیران در جلسه سه شنبه از دستاوردهای دانش آموزان دختر و پسر با استعداد سعودی در نمایشگاه بین المللی علوم و مهندسی اینتل آیسف ۲۰۲۳ قدردانی کردند و نتایج درخشان سعودی در این رویداد را نتیجه تلاش های بی وقفه دولت سعودی برای افزایش سطح نظام آموزشی و اجرای الگوهای بهینه جهانی در عرصه آموزش خواندند.
شورای وزیران از ارتقای سعودی در شاخص های تعداد گردشگر خارجی و درآمد گردشگری بین المللی برای سال ۲۰۲۲ به عنوان ثمره تلاش دولت برای بهبود و توسعه حوزه گردشگری و افزایش سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی طبق اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ یاد کرد.
نمایندگان شورا در این جلسه وزیر انرژی را به عنوان طرف امضا کننده موافقتنامه ایجاد بازار برق عربی مشترک و وزیر فرهنگ را به عنوان طرف مذاکره کننده با هند در زمینه همکاری فرهنگی و وزیر سرمایه گذاری را به عنوان طرف مذاکره کننده با شیلی درباره همکاری برای تشویق سرمایه گذاری مستقیم و وزیر حمل و نقل و خدمات لجستیکی را به عنوان طرف مذاکره کننده با کویت درباره اتصال ریلی بین دو کشور و رئیس هیئت مدیره کمیسیون رقابت را به عنوان طرف مذاکره کننده با عمان درباره افزایش رقابت و مقابله با انحصارگرایی و وزیر اطلاع رسانی را به عنوان طرف مذاکره کننده با جمهوری آذربایجان درباره همکاری در حوزه رسانه های دیداری و شنیداری و رئیس هیئت مدیره کمیسیون بهینه سازی آموزشی و مهارت آموزی را به عنوان طرف مذاکره کننده با شورای همکاری خلیج برای همکاری در زمینه مهارت آموزی و برنامه های پرورشی معرفی کردند.

جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده (واس)

مصوبات شورای وزیران در جلسه سه شنبه از این قرارند: یادداشت تفاهم همکاری با اندونزی در حوزه انرژی و یادداشت تفاهم همکاری فرهنگی با سازمان آموزشی و علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو) و توافق همکاری با پادشاهی عمان در بخش گردشگری و تفاهم نامه همکاری با مصر در حوزه مقابله با انحصار و جرم و توافق همکاری بین دانشگاه امام عبد الرحمان بن فیصل و فرماندهی کل نیروی دفاعی بحرین در حوزه خدمات آکادمیک و پزشکی و مهارت آموزی و تحقیقاتی و یادداشت تفاهم همکاری و تبادل خبر بین خبرگزاری رسمی سعودی و خبرگزاری رسمی آفریقای جنوبی. سند ساز و کارها و شرایط اعطای ویزای بازدید و ترانزیت.
دکتر سعد آل هملان با رای نمایندگان شورای وزیران به عنوان نماینده بخش خصوصی در هیئت مدیره سازمان نقشه برداری و تولید اطلاعات مکانی تعیین شد. عضویت دکتر عوض الجهنی و دکتر محمد شبراق و دکتر محمد السعدون در هیئت مدیره مرکز ملی توسعه حیات وحش تمدید شدند.
بررسی گزارش های سالانه کمیسیون سلطنتی شهر مکه و مشاعر مقدسه و کمیسیون سلطنتی توسعه منطقه عسیر و دانشگاه ملک سعود از جمله موضوعات دیگر نشست سه شنبه نمایندگان شورای وزیران بود.

جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده (واس)

محمد بن سلمان و زلنسکی درباره مسائل مشترک گفتگو کردند

TT

محمد بن سلمان و زلنسکی درباره مسائل مشترک گفتگو کردند

ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان يستقبل الرئيس الأوكراني فولوديمير زيلينسكي في جدة (واس)
ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان يستقبل الرئيس الأوكراني فولوديمير زيلينسكي في جدة (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین جمعه (۱۹ مه) درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد توجه دو کشور گفتگو کردند.شاهزاده محمد بن سلمان در جریان استقبال از پرزیدنت زلنسکی در جده بر توجه و حمایت سعودی از تلاش های بین المللی برای ایجاد راهکار سیاسی بحران اوکراین و روسیه تاکید کرد و گفت تلاش های سعودی برای نقش آفرینی در کاهش تبعات انسانی ناشی از بحران ادامه دارد.رئیس جمهور اوکراین که مهمان سی و دومین نشست سران عرب بود از نقش محوری سعودی در خاورمیانه و جهان ستایش کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در جده استقبال کرد (واس)

زلنسکی ظهر جمعه وارد سعودی شد. او در جریان اولین سفر خود به این کشور گفت که به منظور گسترش روابط دو جانبه و افزایش روابط اوکراین و جهان عرب به سعودی سفر کرده است و در این سفر مسائل گوناگون از جمله بررسی یک فرمول برای برقراری صلح و همکاری در حوزه انرژی را بررسی می کند.


تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی

TT

تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی


شاهزاده محمد بن سلمان در نشست «اجلاس جده» (SPA)
شاهزاده محمد بن سلمان در نشست «اجلاس جده» (SPA)

«اعلامیه جده» بر محوریت آرمان فلسطین تأکید کرد و خواستار غلبه زبان گفت و گو و وحدت صفوف برای حل بحران سودان شد.
بیانیه سران عرب از بازگشت سوریه به محیط عربی خود استقبال و از هر چیزی که امنیت و ثبات یمن را تضمین می‌کند، اعلام حمایت کرد. همچنین از همه احزاب لبنانی خواستار انتخاب رئیس‌جمهوری کرد.
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی، در پایان نشست جده که روز جمعه برگزار شد، از تصویب «بیانیه جده» پس از تأیید سران عرب خبر داد.
«بیانیه جده» بر اهمیت تقویت اقدامات مشترک عربی بر اساس مبانی، ارزش‌ها، منافع مشترک و سرنوشت واحد و لزوم وحدت کلمه، دست در دست هم دادن و همکاری در حفظ امنیت و ثبات تأکید کرد. همچنین بر حفاظت از حاکمیت کشورهای عربی و انسجام نهادهای آنها، حفظ دستاوردهای آنها، دستیابی به پیشرفت بیشتر اقدامات عربی، و بهره‌مندی از منابع انسانی و طبیعی تأکید کرد.
در این بیانیه به ضرورت ایجاد شرایط، سرمایه‌گذاری فرصت‌ها، تقویت و وقف مشارکت‌ها، تحکیم تفاهمات بین کشورهای عربی بر اساس منافع مشترک و همکاری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و اجرای چشم‌اندازهای توسعه بلندپروازانه از طریق یک اصلاحات همه‌جانبه در همه زمینه‌ها برای همگام شدن با تحولات جهانی اشاره شده‌است.

(واس)

آرمان فلسطین

«اعلامیه جده» بار دیگر بر محوریت آرمان فلسطین به عنوان یکی از عوامل اصلی ثبات در منطقه تأکید و با شدیدترین عبارات، اقدامات و تجاوزات علیه جان، دارایی و وجود فلسطینی‌ها را محکوم کرد.
این بیانیه بر اهمیت تشدید تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه حل جامع و عادلانه مسئله فلسطین و یافتن افقی واقعی برای دستیابی به صلح بر اساس راه حل دو کشوری مطابق با مراجع بین‌المللی و در راس آنها ابتکار صلح عربی، قطعنامه‌های بین‌المللی مربوطه و اصول حقوق بین‌الملل تأکید کرد.

دربارهٔ بحران سودان، رهبران عرب نگرانی عمیق خود را از عواقب این بحران بر امنیت و ثبات کشورهای عربی و مردم آنها ابراز کردند.
در این بیانیه بر لزوم آرامش، به‌کارگیری زبان گفت و گو و وحدت صفوف، رفع رنج مردم سودان و حفظ نهادهای ملی این کشور و جلوگیری از فروپاشی آن و از هرگونه مداخله خارجی در امور سودان تأکید شده‌است.
این بیانیه دیدارهای جده بین طرف‌های سودانی را گام مهمی برای پایان دادن به این بحران، بازگرداندن امنیت و ثبات به سودان و حفاظت از توانایی‌های مردم آن دانست.
«بیانیه جده» از تصمیم نشست شورای اتحادیه در سطح وزیران که شامل ازسرگیری مشارکت هیئت‌های دولت سوریه در جلسات شورای اتحادیه و سازمان‌ها و آژانس‌های وابسته به آن بود، استقبال کرد، به امید اینکه این امر به حمایت از ثبات جمهوری عربی سوریه، حفظ تمامیت ارضی و از سرگیری نقش طبیعی آن در جهان عرب کمک کند.
در این بیانیه بر حمایت از هر چیزی که امنیت و ثبات جمهوری یمن را تضمین و آرزوهای مردم آن را تأمین می‌کند، و حمایت از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه ای با هدف دستیابی به راه حل سیاسی جامع برای بحران بر اساس سه مرجع، مجدداً تأکید کرد.
«اعلامیه جده» از همه طرف‌های لبنانی خواست تا برای انتخاب رئیس‌جمهوری که خواسته‌های لبنانی‌ها، کار منظم نهادهای قانون اساسی و اتخاذ اصلاحات لازم برای خروج لبنان از بحران را برآورده کند، وارد گفت‌وگو شوند.
این اعلامیه همچنین بر توقف مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای عربی و امتناع کامل از حمایت از تشکیل گروه‌های مسلح و شبه‌نظامی خارج از حیطه نهادهای دولتی تأکید کرد.
وی تأکید کرد که درگیری‌های نظامی داخلی منجر به پیروزی یک طرف بر طرف دیگر نمی‌شود، بلکه درد و رنج مردم را تشدید می‌کند، نابودی دستاوردهای آنها را تشدید می‌کند و مانع از تحقق آرزوهای شهروندان کشورهای ما می‌شود.
در این بیانیه بر اهمیت توسعه پایدار، امنیت، ثبات، زندگی در صلح، مبارزه قاطعانه با جرم و جنایت و فساد در همه سطوح و بسیج نیروها و توانمندی‌ها برای ایجاد آینده ای مبتنی بر خلاقیت و نوآوری و در جریان بودن از تحولات مختلف تأکید شده‌است.

(رويترز)

مداخلات خارجی
در این بیانیه تعهد کشورهای عربی به ارزش‌ها و فرهنگ مبتنی بر گفت‌وگو، مدارا و صراحت و عدم مداخله در امور دیگران به هر بهانه‌ای بیان شده‌است.
سران عرب همچنین بر احترام به ارزش‌ها و فرهنگ‌های دیگران، احترام به حاکمیت و استقلال دولت‌ها و تمامیت ارضی آنها و توجه به تنوع فرهنگی به عنوان غنی‌کننده ارزش‌های تفاهم و همزیستی تأکید کردند.
بیانیه جده از علاقه و اهتمام سعودی به هر چیزی که شرایط مناسبی را برای دستیابی به ثبات و رشد اقتصادی در منطقه به ویژه با توجه به توسعه پایدار در ابعاد فرهنگی، زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی آن فراهم می‌کند، قدردانی کرد.
بر اساس این اطلاعیه، پادشاهی در دوران ریاست خود بر اجلاس سران عرب روی تعدادی ابتکارعمل کار خواهد کرد که مهم‌ترین آنها آموزش زبان عربی به غیر بومی زبانان، ابتکار فرهنگ و آینده سبز، طرح تحقیق و تعالی در صنعت شیرین سازی آب و راهکارهای آن و ایجاد یک ظرف فکری برای تحقیقات و مطالعات در زمینه پایداری و توسعه اقتصادی است.


زلنسکی در اجلاس سران عرب: به هیچ وجه زیر بار طمع ورزی روسیه نمی رویم

(واس)
(واس)
TT

زلنسکی در اجلاس سران عرب: به هیچ وجه زیر بار طمع ورزی روسیه نمی رویم

(واس)
(واس)

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز جمعه (۱۹ مه) به عنوان مهمان افتخاری و بنا به دعوت ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه سعودی در نشست سران عرب در جده شرکت کرد و طی اظهاراتی در این اجلاس گفت «اوکراین به هیچ وجه زیر بار طمع ورزی روسیه نمی رود».

زلنسکی از میانجی گری سعودی برای آزادی اسرا قدردانی کرد.

او اضافه کرد «ما خواهان جنگ نبودیم و در هیچ اقدامات متجاوزانه علیه کشورهای دیگر شرکت نکردیم».رئیس جمهور اوکراین در ادامه گفت «ما مجبوریم به پیکار ادامه بدهیم و هیچ کس راضی نیست سرزمینش را واگذار کند».

زلنسکی یادآور شد «آنچه در کشورمان می گذرد جنگ است نه صرفا یک درگیری».او خاطر نشان کرد «من اینجا هستم تا همه بتوانند واقعیت را ببینند هر چند که ممکن است این امر دشوار باشد و روس ها برای اثر گذاری» بر موضع جهانی تلاش می کنند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دست می دهد (فرانس پرس)

ئیس جمهور اوکراین از «نقش سعودی برای میانجی گری و آزادی اسیران اوکراینی در روسیه» قدردانی کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سخنرانی افتتاحیه نشست سران عرب در جده به ریاست سعودی ضمن تاکید بر اهمیت «راهکار خشونت پرهیز در اوکراین» از آمادگی سعودی برای ادامه تلاش و پادرمیانی بین روسیه و اوکراین خبر داد.

خبرنگاران اظهارات رئیس جمهور اوکراین در نشست سران عرب در جده را دنبال می کنند (فرانس پرس)

رئیس جمهور اوکراین روز جمعه از ولیعهد سعودی به خاطر حمایت او از «تمامیت ارضی» اوکراین تشکر کرد. زلنسکی در جریان سفر بی سابقه به سعودی برای شرکت در نشست سران عرب در جده با ولیعهد سعودی دیدار و گفتگو کرد.دفتر ریاست جمهوری اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد زلنسکی «از ولیعهد سعودی به خاطر حمایتش از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین» تشکر و شاهزاده محمد بن سلمان را به سفر به اوکراین دعوت کرد.


بیانیه پایانی اجلاس جده درباره لبنان: انتخاب رئیس جمهور و اصلاحات بنیادین

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان (واس)
نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان (واس)
TT

بیانیه پایانی اجلاس جده درباره لبنان: انتخاب رئیس جمهور و اصلاحات بنیادین

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان (واس)
نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان (واس)

پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در جده که به دست «الشرق الاوسط» رسید به موضوع لبنان اشاره کرده و از مقامات لبنان خواسته تا به تلاش برای انتخاب رئیس جمهور و انجام «اصلاحات اقتصادی بنیادین» ادامه دهند و بر «ساختار منحصر به فرد قدرت در لبنان و تقسیم قدرت به تساوی بین مسلمانان و مسیحیان و همزیستی بین آنها» تاکید کرده است.
این بیانیه از تمایل لبنان برای «ادامه اجرای روند ابتکار کویت مورد حمایت کشورهای عربی و خارجی» استقبال کرد و گفت «دولت لبنان با توجه به جایگاه باثبات این کشور در جهان عرب و تمایل به نقش آفرینی موثر در جهان عرب و نظام اقدام مشترک عربی نیز از این ابتکار حمایت کرد و اقداماتی برای اجرای آن به منظور رسیدن به اهداف مد نظر انجام داد».
سران عرب در جریان قطعنامه های نشست شورای اتحادیه عرب در سطح وزیران مورخ ۹/۳/۲۰۱۴ درباره «تبعات ناگوار و جدی بحران آوارگان سوری در لبنان» قرار گرفتند.
در نشست یاد شده بر تمامی قطعنامه های پیشین جلسه های سران و وزیران در مورد همبستگی با لبنانا تاکید شده و موارد زیر به تصویب رسید:

۱-پافشاری بر لزوم ادامه تلاش مقامات لبنانی برای انتخاب رئیس جمهور و تشکیل کابینه در اسرع وقت ممکن در راستای حفظ نظم و جلوگیری از تعطیلی نهادهای قانونی و حفظ ثبات و لزوم اجرای اصلاحات اقتصادی ساختاری برای برون رفت از بحران اقتصادی.

۲-تاکید بر اهمیت همبستگی کامل با لبنان در سایه بدترین بحران سیاسی و اقتصادی و اجتماعی از چندین دهه گذشته و حمایت از دولت و نهادهای دولتی در راستای حفظ حاکمیت ملی و امنیت و ثبات و تمامیت ارضی لبنان و تاکید بر حق لبنان برای آزاد کردن یا پس گرفتن مزارع شبعا و تپه های کفر شوبا و بخش لبنانی شهر الغجر و مقاومت در برابر هر گونه تجاوز با ابزارهای قانونی و تاکید بر اهمیت و لزوم تفاوت قائل شدن بین تروریسم و مقاومت در برابر اشغالگری اسرائیل که به عنوان حق لبنان در کنوانسیون های بین المللی و اصول قانون بین الملل معرفی شده است.

۳-استقبال از اقدامات مقامات لبنان برای افزایش سرعت روند آغاز در کاوش و استخراج نفت و گاز و تاکید بر حق ملی لبنان درباره استفاده از منابع طبیعی کشور در منطقه ویژه اقتصادی و آب های منطقه ای.

۴-حمایت از خواسته لبنان از جامعه جهانی مبنی بر اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت درباره پایان دادن به ادامه تجاوزگری ها و نقض حریم زمینی و هوایی و دریایی این کشور از سوی اسرائیل. حمایت از لبنان در زمینه ایستادگی در برابر این تجاوزگری ها و تاکید بر حق مسلم این کشور در دفاع از خود و خواسته لبنان بر لزوم اجرای قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل درباره لکه های نفتی پدیدار شده در سواحل لبنان که بر این اساس اسرائیل موظف شده خسارت مالی ناشی از بمباران نیروگاه برق بیروت در جنگ ماه ژوئیه ۲۰۰۶ را بدهد.

۵-تاکید بر لزوم حفظ ساختار کثرت گرای منحصر به فرد قدرت در لبنان که به طور مساوی بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده است و نیز تاکید بر پیام متمدنانه و تنوع فرهنگی مبتنی بر همزیستی لبنان.

۶-ستایش نقش ملی ارتش لبنان و ماموران لبنانی برای حفظ امنیت و صلح ملی و حمایت از تلاش های جاری در راستای بسط نفوذ حاکمیت تا سطحی که در عرف بین المللی تعریف شده است.

‏۷-ستایش از تلاش های لبنان برای استقبال از آوارگان سوری به رغم شرایط بحرانی اقتصادی و اجتماعی در این کشور و استقبال از مواضع کشورهای عربی موافق با دیدگاه لبنان درباره افزایش تلاش برای بازگشت آوارگان سوری به سوریه چرا که شرایط برای این آوارگان در بازگشت به کشورشان و برخورداری از امنیت مهیا شده است و لبنان همواره تاکید کرده که حضور آوارگان سوری در لبنان موقتی است و آنها به هیچ عنوان در جامعه لبنان ادغام نخواهند شد چرا که این مساله تهدید وجودی برای لبنان به شمار می رود. لبنان از جامعه جهانی و کشورهای عربی می خواهد تا نقشه راه شفاف با قابلیت اجرایی برای بازگشت همه آوارگان سوری به کشورشان تنظیم کند.

۸-حمایت از موضع لبنان درباره مخالفت با اعطای تابعیت به پناهجویان چون در غیر اینصورت ثبات و یکپارچگی کشور در معرض خطر قرار می گیرد و نیز پایبندی به حق پناهجویان فلسطینی برای بازگشت به کشورشان با توجه به قطعنامه شماره ۱۹/۱۹۴۸ مجمع عمومی سازمان ملل و قطعنامه های مربوطه و ابتکار صلح عربی که در نشست سران عرب در بیروت در سال ۲۰۰۲ تصویب شد و تاکید بر لزوم رفتار مسئولانه دولت ها و سازمان های بین المللی از جمله مشارکت بی وقفه در تامین مالی اونروا و حمایت از نقش و اختیارات این نهاد.
‏۹-حمایت از تلاش دولت لبنان برای بازسازی بندر بیروت که انفجار در آن منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شد. لبنان نقش محوری و تاریخی به عنوان شاهراه مبادله کالا بین کشورهای جهان و جهان عرب داشته است. از این رو از تحقیقات جاری برای کشف جزئیات انفجار و بازخواست عامل آن حمایت می کنیم.

۱۰-تاکید بر حمایت از نتایج نشست های پیاپی بین گروه بین المللی حمایت از لبنان و استقبال از تلاش های جامعه جهانی برای افزایش ثبات در لبنان به واسطه برگزاری نشست های متعدد بین این گروه و اجلاس کمک کنندگان سیدر و رم به اقتصاد و ارتش لبنان.

‏۱۱-تاکید بر لزوم توجه مقامات لبنان به احترام قطعنامه های بین المللی و روند دادرسی و اجرای عدالت در پرونده جنایت ترور پرزیدنت شهید رفیق حریری و یارانش به دور از سیاسی کاری و انتقام جویی که تبعات ناگوار بر امنیت و ثبات و یکپارچگی و صلح داخلی لبنان نداشته باشد.

-حمایت از تلاش های دولت لبنان برای پیگیری پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر و یارانش شیخ محمد یعقوب و خبرنگار عباس بدر الدین در راستای آزادی آنها و اقدام برای بازخواست مقامات رژیم سابق در لیبی برای مختومه کردن پرونده این جنایت.

۱۲- استقبال
-استقبال از تمایل لبنان برای تداوم روند ابتکار کویت که مورد حمایت کشورهای عربی و خارجی دوست قرار دارد. دولت لبنان با توجه به جایگاه باثبات این کشور در جهان عرب و تمایل به نقش آفرینی موثر در جهان عرب و نظام اقدام مشترک عربی نیز از این ابتکار حمایت کرد و اقداماتی برای اجرای آن به منظور رسیدن به اهداف مد نظر انجام داد.

-استقبال از کمک های عربی به لبنان در راستای کاهش بار بحران های اقتصادی و اجتماعی و پولی نفسگیر بر مردم لبنان و حمایت از نهادها و بخش های کلیدی مختلف به خصوص نهادهای امنیتی و نظامی و حوزه برق.

-از تمایل مردم لبنان برای ایجاد روابط بهینه با کشورهای عربی و در پیش گرفتن سیاست خارجی بی طرفی در سطح عربی از سوی دولت لبنان و احترام متقابل به حاکمیت ملی و منافع و گسترش پایگاه منافع مشترک و احترام منشور سازمان ملل و قانون بین الملل و سند اتحادیه عرب به خصوص ماده هشتم در راستای صیانت از منافع عالی لبنان استقبال می کنیم.

ملاحظات
دولت لیبی معتقد است که فقره مربوط به ناپدید شدن صدر و دو نفر از یارانش «نتایج تحقیق را نادیده می گیرد و لذا باید منتظر نتایج کمیته تحقیق قضایی در لیبی و لبنان ماند».


پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب: تأکید بر جلوگیری از فروپاشی حکومت سودان

 (رويترز)
(رويترز)
TT

پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب: تأکید بر جلوگیری از فروپاشی حکومت سودان

 (رويترز)
(رويترز)

در پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس سران عرب که نسخه ای از آن به دست روزنامه «الشرق الاوسط» رسیده‌ است، در بخشی از آن تحت عنوان «حمایت از صلح و توسعه در جمهوری سودان» بر اهمیت در نظر گرفتن بحران سودان به عنوان «مسئله داخلی سودان» و تأکید بر «جلوگیری از فروپاشی حکومت و نهادهای آن» و همچنین حمایت از مکانیسم‌های ارتباطی که از طریق تلاش‌های سعودی-آمریکایی به دست آمد، تأکید شده‌است.بندهای پیشنهادی وزرای عرب در رابطه با موضوع سودان که در نشست امروز اجلاس سران برای تصویب به رهبران ارائه شده در زیر آمده‌است:

۱) تأکید همبستگی کامل با سودان در حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی و رد مداخله در امور داخلی آن و قلمدادکردن بحران کنونی به عنوان یک امر داخلی و حفظ نهادهای دولتی سودان و جلوگیری از فروپاشی آنها و جلوگیری از هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی سودان.۲) تأکید بر التزام به بیانیه بشردوستانه جده که در ۱۱ می ۲۰۲۳ به امضای نیروهای مسلح سودان و «نیروهای پشتیبانی سریع» در مورد تجدید تعهدات به قوانین بین‌المللی بشردوستانه رسید.۳) حمایت از گفت و گوهای جاری بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در جده، تحت حمایت سعودی و آمریکا.۴) استقبال از تشکیل اولین نشست «گروه تماس عربی» با هدف پیگیری تحولات اوضاع در جمهوری سودان با حضور وزرای امور خارجه جمهوری عربی مصر و پادشاهی عربی سعودی و دبیرکل اتحادیه عرب و تأکید بر محوریت «گروه تماس» در تلاش برای دستیابی به یک راه حل فوری برای بحران کنونی، و آتش‌بس فوری و پایدار به منظور حفظ توانایی‌های مردم سودان، و تأکید بر اهمیت ادامه تلاش‌ها و اقدامات خوب «گروه تماس» با طرف‌های سودانی برای اولویت دادن به خردگرایی و حمایت از منافع عالی سودان.۵) از اتحادیه عرب خواسته شد هماهنگی با سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و شرکای بین‌المللی جهت احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی سودان را ادامه دهد و بر ضروت تعامل با بحران کنونی به عنوان یک موضوع داخلی سودان تأکید کند.۶) استقبال از پل‌های امدادی بشردوستانه پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، کشور قطر، کشور کویت، جمهوری عربی مصر و جمهوری جیبوتی به منظور رفع نیازهای فوری بشردوستانه و موارد مهم کمک کشورهای عربی به مقامات سودان برای مقابله با پیامدهای وضعیت انسانی، و میزبانی سخاوتمندانه جمهوری عربی مصر از آوارگان سودانی در نتیجه بحران کنونی. همچنین از کشورهای عربی و دبیرخانه اتحادیه عرب خواسته شد تا با همکاری سازمان‌های عربی، بین‌المللی و بشردوستانه مربوطه و با همکاری مقامات ذیصلاح سودانی، این تلاش‌ها را با هدف تأمین مالی نیازهای بشردوستانه و کمک‌های فوری مضاعف کند.۷) درخواست از کشورهای عضو برای حمایت از تلاش‌ها برای ادغام در موسسات مالی و بهره‌مندی از طرح‌های بین‌المللی برای بخشش بدهی‌های کشورهای فقیر. همچنین بر از سرگیری کمک‌های عمرانی بین‌المللی به سودان، رفع هرگونه محدودیت بر سودان در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه ای و تقویت هماهنگی بین دولت سودان و کشورهای عربی و صندوق‌های دائمی ملی و عربی با هدف لغو بدهی‌های دوجانبه سودان تأکید شد.۸) درخواست از دبیرخانه اتحادیه عرب و کشورهای عضو برای حمایت از دولت سودان در ادامه تلاش‌هایش برای تحکیم صلح و ثبات، ترویج گذار دموکراتیک در مرحله بعدی و دستیابی به اهداف و اولویت‌های دوره انتقالی. همچنین از طرف‌هایی که به توافقنامه صلح نپیوسته‌اند خواسته شد که به صلح برسند.۹) لزوم فعال سازی نقش سازوکار مشترک متشکل از حکومت سودان و اتحادیه کشورهای عربی به منظور بررسی وضعیت انسانی کنونی علاوه بر تعهدات قبلی و تأکید بر اهمیت از سرگیری کمک‌های مالی کشورهای عربی به این سازوکار از طریق حساب سودان با اتحادیه عرب.۱۰) استقبال از دعوت دبیرکل اتحادیه عرب برای برگزاری جلسه اضطراری شورای وزیران امور اجتماعی عرب به ریاست کشور قطر و نشست اضطراری شورای وزیران بهداشت عرب به ریاست جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر. این اقدام واکنشی همه‌جانبه از سوی کشورهای عربی به بحران کنونی و پیامدهای انسانی و بهداشتی آن.۱۱) تقدیر از دبیرکل اتحادیه به دلیل تلاش‌های وی برای حمایت از اولویت‌های دولت سودان در دوره انتقالی. همچین درخواست از دبیرکل برای ادامه تلاش‌های هماهنگی در سطح عربی، حمایت از او و برقراری ارتباط بین اتحادیه عرب و سازمان‌های بین‌المللی خصوصی برای رسیدگی به تحولات وضعیت سودان، و ارائه گزارش اجرای این تصمیم در جلسه عادی بعدی شورا در سطح وزیران.


پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب از توافق سعودی و ایران استقبال کرد

پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب از توافق سعودی و ایران استقبال کرد
TT

پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب از توافق سعودی و ایران استقبال کرد

پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران عرب از توافق سعودی و ایران استقبال کرد

پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای عربی که «الشرق الاوسط» به نسخه ای از آن دست یافت، از توافق حاصل شده بین پادشاهی عربی سعودی و ایران در پکن به ابتکار شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین استقبال کرد. اجلاس سران عرب امروز (جمعه) در جده در حال برگزاری است.
توافق سعودی و ایران شامل از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، بازگشایی نمایندگی‌های آنها و فعال شدن توافقنامه همکاری امنیتی و اقتصادی بین دو طرف است.
در بیانیه پایانی اجلاس تأکید شده‌است که این توافق گامی مثبت برای حل اختلافات، پایان دادن به همه مناقشات منطقه ای از طریق گفت و گو و ابزارهای دیپلماتیک و برقراری روابط بین کشورها بر اساس تفاهم، احترام متقابل و حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی آنها، پایبندی به منشور ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی و قوانین و موازین بین‌المللی است.
رهبران عرب همچنین از تلاش‌های سلطنت عمان و عراق برای میزبانی از دور گفت‌وگوهای سعودی و ایران طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ و تلاش چین قدردانی و ابراز امیدواری کردند که این گام به تقویت امنیت و صلح در منطقه کمک کند.
در این پیش نویس بر اهمیت همکاری کشورهای عربی و ایران بر اساس اصل حسن همجواری و پرهیز از توسل یا تهدید به زور و دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای عربی به منظور عدم نقض قواعد حقوق بین‌الملل تأکید شده‌است.
پیش نویس بیانیه همچنین «مداخله در امور عربی و تغذیه فرقه گرایی و مذهبی گرایی» را رد و بر خودداری از حمایت از گروه‌هایی که به این درگیری‌ها دامن می‌زنند، به‌ویژه در کشورهای خلیج، و توقف حمایت و تأمین مالی شبه‌نظامیان و احزاب مسلح در کشورهای عربی تأکید کرد.


ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

TT

ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)
سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی امروز (جمعه) با بیان اینکه نباید اجازه دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود، تأکید کرد که کشورهای عربی برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت خود پیش می‌روند.
این اظهارات در جریان ریاست وی در نشست سی و دومین اجلاس عادی شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح سران به نیابت از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز صورت گرفت.
وی گفت: از حضور شما در کشور دوم خود پادشاهی عربی سعودی و میهمان ویژه اجلاس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، خرسندیم و امیدواریم تلاش‌های ما با موفقیت به پایان برسد. ما از رئیس‌جمهور الجزایر به‌خاطر تلاش‌هایش در دوره ریاست‌جمهوری کشورش در دوره قبلی تشکر می‌کنیم و از دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی و همه کارکنان آن به خاطر تلاش‌هایشان برای خدمت به اقدامات مشترک عربی تشکر می‌کنیم.

ولیعهد سعودی افزود: به کشورهای همسایه و دوستان خود در غرب و شرق اطمینان می‌دهیم که برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت‌های خود پیش می‌رویم و اینکه اجازه ندهیم منطقه ما به میدان درگیری تبدیل شود. کافی است با ورق زدن گذشته، سال‌های دردناکی را که منطقه از سر گذرانده، مردمانش از آن رنج برده‌اند و روند توسعه به دلیل آن دچار تزلزل شده‌است، به یاد بیاوریم.

وی ادامه داد: امروز از حضور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در این اجلاس و صدور تصمیم اتحادیه عرب در خصوص ازسرگیری حضور هیئت‌های دولتی سوریه در جلسات شورای اتحادیه عرب خرسندیم. ما امیدواریم که این امر به حمایت از ثبات سوریه، بازگشت اوضاع به حالت عادی و ازسرگیری نقش طبیعی آن در جهان عرب کمک کند؛ به گونه ای که به نفع مردمش باشد و به گونه ای که از همه آرزوهای ما برای آینده ای بهتر برای منطقه حمایت کند.

شاهزاده محمد بن سلمان اظهار کرد که «مسئله فلسطین موضوع اصلی کشورهای عربی و مسلمانان بوده و هست و در راس اولویت‌های سیاست خارجی پادشاهی قرار دارد. پادشاهی در حمایت از مردم برادر فلسطین برای بازپس‌گیری سرزمین‌هایشان، احیای حقوق مشروع آنها و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در سرزمین‌های فلسطین، در مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی، بر اساس قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی، ابتکار صلح عربی، و سایر مراجع بین‌المللی مورد توافق لحظه ای تردید و درنگ نکرده‌است».
وی ادامه داد: برادران شما در پادشاهی عربی سعودی تلاش خود را صرف حمایت از اهداف عربی می‌کنند و ما نیز برای کمک به طرف‌های یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع که به بحران یمن پایان می‌دهد، کمک می‌کنیم.

ولیعهد سعودی ابراز امیدواری کرد که زبان گفت وگو زمینه ای برای حفظ وحدت سودان و امنیت مردم و توانمندی‌های آن باشد. در این راستا، پادشاهی سعودی از امضای بیانیه جده توسط طرف‌های درگیر برای متعهد شدن به حمایت از غیرنظامیان و تسهیل اقدامات بشردوستانه استقبال می‌کند. امیدواریم در این گفت و گوها بر آتش‌بس مؤثر تمرکز کنیم.
وی تأکید کرد که سعودی با همکاری برادران، دوستان و جامعه بین‌المللی به تلاش‌های بشردوستانه و فعال کردن کانال‌های امدادی برای ملت برادر سودان ادامه خواهد داد.
وی بر موضع سعودی در حمایت از هر چیزی که به کاهش شدت بحران در اوکراین، عدم وخامت اوضاع انسانی تأکید کرد و از آمادگی پادشاهی برای ادامه تلاش‌های میانجی‌گرانه بین فدراسیون روسیه و اوکراین خبر داد و گفت: از تمام تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران به گونه ای که به دستیابی به صلح و امنیت کمک کند، حمایت می‌کنیم.
شاهزاده محمد بن سلمان در پایان گفت: میهن عربی ما دارای مبانی تمدنی و فرهنگی و همچنین منابع انسانی و طبیعی است که واجد شرایط کسب جایگاهی پیشرفته و موقعیت رهبری در جهان را دارد تا به یک اصلاحات همه‌جانبه برای کشورها و مردم ما در همه زمینه‌ها دست یابد.


پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس جده درباره یمن: حمایت از دولت قانونی و گزینه صلح


استقبال از رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن در بدو ورود به جده برای شرکت در اجلاس سران عرب (فرانس پرس)
استقبال از رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن در بدو ورود به جده برای شرکت در اجلاس سران عرب (فرانس پرس)
TT

پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس جده درباره یمن: حمایت از دولت قانونی و گزینه صلح


استقبال از رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن در بدو ورود به جده برای شرکت در اجلاس سران عرب (فرانس پرس)
استقبال از رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن در بدو ورود به جده برای شرکت در اجلاس سران عرب (فرانس پرس)

پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس سران عرب که جمعه (۱۹ مه) در جده در حال برگزاری است به مهم ترین تحولات در یمن اشاره کرده است. رهبران عرب در این اجلاس بر ادامه حمایت از دولت قانونی یمن و دیدگاه دولت یمن درباره پایبندی به گزینه صلح حمایت و بر اهمیت حمایت از رسیدن به یک توافق سیاسی فراگیر و پایان جنگ و برقراری صلح در این کشور تاکید کردند.
پیش نویس بیانیه اجلاس جده که به دست «الشرق الاوسط» رسیده به موارد زیر درباره یمن اشاره کرده است:

۱-پایبندی به یکپارچگی و حاکمیت ملی و امنیت و ثبات در یمن و رد هر گونه دخالت در امور داخلی این کشور.
۲-تاکید بر ادامه حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری شورای رهبری ریاستی که رشاد محمد العلیمی رئیس آن است و نیز تقویت نقش این نهاد و حمایت از آن برای اجرای سیاست هایی که منجر به امنیت و ثبات می شوند.

‏۳-حمایت از پایبندی دولت یمن به گزینه صلح با توجه به مراجع سه گانه مورد توافق که عبارتند از: ابتکار خلیجی و ساز و کارهای اجرایی آن و نتایج کنفرانس گفتگوی ملی جامع و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و قطعنامه های بین المللی مربوطه.

‏۴-حمایت از تلاش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به یمن برای از سرگیری روند سیاسی و رسیدن به راهکار سیاسی فراگیر به منظور پایان جنگ و برقراری صلح پایدار در یمن.

‏۵-محکوم کردن نقض مستمر آتش بس از سوی شبه نظامیان «حوثی» و بی توجهی این گروه به پیشنهادهای جهانی در مورد تمدید و افزایش دامنه توافق آتش بس.

‏۶-محکوم کردن اقدامات شبه نظامیان حوثی در نابود کردن تاسیسات اقتصادی و نفتی در یمن.

۷-محکوم کردن نقض گسترده حقوق بشر از جمله کشتار و آدم ربایی و ناپدید سازی قهری و بازداشت که شبه نظامیان حوثی انجام می دهند.

۸-تایید ابتکار صلح در یمن که توسط دولت سعودی ۲۲ مارس ۲۰۲۱ به منظور پیشبرد تلاش ها در راستای رسیدن به راهکار سیاسی فراگیر در یمن زیر نظر سازمان ملل اعلام شد.

‏۹-تایید و حمایت از حق سعودی و امارات برای دفاع از خود و دفع تجاوزگری و حملات شبه نظامیان حوثی بر اساس قوانین بین المللی.

‏۱۰-استقبال از قطعنامه شورای امنیت که در آن شبه نظامیان حوثی «گروه تروریستی» خوانده شده و حملات فرامرزی این گروه به ویژه به امارات و سعودی محکوم شده است.

۱۱-فراخوان به جامعه بین الملل برای کمک به دولت یمن در راستای پیشبرد اجرای برنامه های اصلاحات بانک مرکزی یمن و مقابله با مشکلات بی ثباتی ارزی داده می شود.

‏۱۲-محکوم کردن مخالفت شبه نظامیان حوثی با بازدید تیم فنی سازمان ملل از نفتکش «صافر» که در نزدیکی بندر راس عیسی در الحدیده واقع در غرب یمن پهلو گرفته است. این منطقه تحت کنترل شبه نظامیان حوثی است و حوثی ها نمی گذارند تیم کارشناسان فنی سازمان ملل برای ارزیابی و تعمیر و تخلیه بار نفت از این نفتکش بازدید و از وقوع یک فاجعه زیست محیطی در صورت نشت نفت به دریای سرخ و خلیج عدن و مناطق همجوار جلوگیری کنند.