آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

کوهن از باکو خواست برای مقابله با تهران همکاری کند.. بایراموف خواستار حمایت در برابر «اشغال ارمنستان» شد

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران
TT

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان سفارت کشور خود را در اسرائیل بعد از گذشت ۳۰ سال از آغاز روابط رسمی میان دو طرف افتتاح کرد؛ تحولی که می‌تواند بحران اعتماد بین باکو و همسایه جنوبی آن تهران را تشدید کند.
بایراموف صبح چهارشنبه وارد تل‌آویو شد و سلسله نشست‌های خود را با رهبران سیاسی و گروهی از اقتصاددانان آغاز کرد. وی قصد دارد برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطین، به رام‌الله سفر کند.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با الی کوهن وزیر امور اسرائیل نیز دیدار کرد و در نشست مشترک خبری، گشایش پروازهای مستقیم بین باکو ـ تل آویو، همکاری در زمینه کشاورزی و مدیریت آب و توسعه مناسبات در زمینه علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری را از جمله موارد تعمیق روابط بین دو طرف ذکر کرد.
کوهن همچنین اظهار کرد که «پس از چند هفته، او یک مأموریت مهم اقتصادی را برای انجام یک سفر رسمی به آذربایجان بر عهده خواهد داشت».
الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با بیان این که افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل را «شاهدی بر جهش در روابط راهبردی» دانست و گفت که این اقدام، دلیل بیشتری بر استحکام روابط بین دو طرف است. وی افزود: آذربایجان کشوری مسلمان است و موقعیت استراتژیک آن باعث می‌شود که روابط بین ما از اهمیت و پتانسیل بالایی برخوردار باشد.
وزیر خارجه اسرائیل گفت «با وزیر خارجه آذربایجان دربارهٔ تشکیل جبهه یکپارچه علیه ایران توافق کردم. دربارهٔ تقویت همکاری در زمینه‌های اقتصادی امنیت انرژی و ابتکار گفت و گو کردیم».
بایراموف گفت: یک هدف مشترک برای دو کشور وجود دارد و آن همکاری برای دستیابی به یک مشارکت استراتژیک است که به صلح، ثبات و رفاه منطقه کمک می‌کند.
وی افزود: یک اقلیت مهم یهودی در آذربایجان وجود دارد و همراه با شهروندان اسرائیلی آذری الاصل در حال ایجاد یک مشارکت واقعی با ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی (...) است.
بایراموف اشاره کرد که اسرائیل برای حفظ امنیت و تمامیت ارضی به کشورش کمک‌های بزرگ و مهمی ارائه می‌کند و به دنبال بازگرداندن سرزمین‌های اشغال شده توسط ارمنستان است.
وی گفت: جهشی در همکاری‌های اقتصادی وجود دارد زیرا ارزش مبادلات تجاری در سال ۲۰۲۲ ۸۵ درصد افزایش یافت.
۱۱۴ شرکت اسرائیلی در آذربایجان فعالیت می‌کنند و اسرائیل ۳۰ درصد نفت خود را از آذربایجان خریداری می‌کند و از تخصص فنی بالایی برخوردار است.
اسرائیل یکی از اولین کشورهایی بود که آذربایجان را در سال ۱۹۹۱ به رسمیت شناخت و در سال ۱۹۹۳ سفارت خود را در باکو تأسیس کرد. اما آذربایجان به مدت ۳۰ سال هیچ نمایندگی رسمی دیپلماتیک در اسرائیل نداشت.
مختار محمدوف، سفیر جمهوری آذربایجان در اسرائیل در روز دوشنبه استوارنامه خود را به اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهور اسرائیل تقدیم کرد.
هرتزوگ گفت: «آذربایجان کشوری سکولار محسوب می‌شود و اولین کشور شیعی است که در اسرائیل سفارت افتتاح کرده‌است. همچنین یک جامعه یهودی در آنجا زندگی می‌کند که بین ۱۲ تا ۱۸ هزار نفر تخمین زده می‌شود».همگامی حزب‌الله با تنش اسرائیل و ایران

همگامی حزب‌الله با تنش اسرائیل و ایران
TT

همگامی حزب‌الله با تنش اسرائیل و ایران

همگامی حزب‌الله با تنش اسرائیل و ایران

حزب‌الله تنش بین اسرائیل و ایران را با تشدید نظامی کیفی و بی‌سابقه از جنوب لبنان همراهی کرد، جایی که دیروز چهارشنبه سرعت عملیات نظامی در دو سوی مرز افزایش یافت.
به گفته ارتش اسرائیل، واکنش این حزب به ترور فرماندهانش توسط اسرائیل در نتیجه هدف قرار دادن یک مرکز جدید ارتش و یک خودرو در شهرک عرب العرامشه در مرز با لبنان با دو پهپاد انفجاری و دو موشک ضد زره، منجر به مجروح شدن ۱۸ اسرائیلی شد.
این تعداد مجروحان از زمانی که حزب‌الله نبرد «پشتیبانی و حمایت از نوار غزه» را از جنوب لبنان آغاز کرد، بالاترین میزان مجروحیت در یک روز در اسرائیل به حساب می‌آید.
اسرائیل با بمباران گسترده چندین شهر جنوبی از جمله نزدیکی شهر بعلبک واکنش نشان داد. رسانه‌های محلی از ۳ حمله به دشت ایعات در غرب شهر بعلبک در شرق لبنان خبر دادند که تلفات جانی در پی نداشت.
در حالی که اسرائیل تصمیم گرفته به حمله اخیر ایران پاسخ دهد، ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در مراسم رژه نظامی دیروز که به مناسبت روز ارتش برگزار شد، گفت: «هرگونه حمله رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های ما با پاسخ سخت مواجه خواهد شد».
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به وزرای خارجه بریتانیا و آلمان اطمینان داد که اسرائیل «حق دفاع را برای خود محفوظ می‌دارد».
دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که امیدوار است اسرائیل این را به گونه ای اجرا کند که تشدید تنش را به حداقل برساند.
ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای گروه ۷ روز چهارشنبه اعلام کردند که قصد دارند تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کنند، اقدامی که هدف آن آرام کردن اسرائیل و مهار واکنش این کشور به حملات شنبه گذشته ایران است.


برایان هوک به «الشرق الاوسط»: دولت بایدن براساس «قواعد ایران» بازی می‌کند

براين هوك
براين هوك
TT

برایان هوک به «الشرق الاوسط»: دولت بایدن براساس «قواعد ایران» بازی می‌کند

براين هوك
براين هوك

برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران، دولت جو بایدن را به عدم تدوین استراتژی در منطقه «شعله‌ور» خاورمیانه متهم کرده و آتش‌ها و تنش‌های این منطقه را ساخته و پرداخته ایالات متحده و ناشی از اقدام این دولت در به حاشیه راندن شرکای خود و ایجاد خلأ برشمرد که ایران و گروهک تروریستی داعش از آن بهره‌برداری کردند.
برایان هوک در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه «الشرق الاوسط»، با بیان این که پاسخ آمریکا به حملات «گروه‌های نیابتی ایران» در منطقه، در حفاظت از نیروهای کشورش ناکام مانده، عنوان کرد که «ایران بهای حملات خود را به نحو لازم پرداخت نکرده» و ایالات متحده نیز سیاست بازدارندگی علیه تهران را باخته چرا که «بر اساس قواعد ایران» بازی می‌کند.
وی تأکید کرد، دولت بایدن شماری اشتباه را مرتکب شده از جمله این که نام حوثی‌ها را از فهرست تروریسم خود برداشته و همچنین «طرح صلح روشنی در خاورمیانه» ارائه نکرده آن گونه که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا پیشتر چنین کاری را انجام داده بود.
هوک دربارهٔ روابط پرتنش دولت کنونی آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز، ضمن تأکید بر این که چنین تنش‌هایی «شخصی» و به دلیل «انزجار» از نتانیاهو بوده، افزود: ما اقدام به شخصی‌سازی اختلافات خود در سیاست خارجی کرده‌ایم.

متن کامل مصاحبه را می‌خوانید:

حملات گروه‌های نیابتی ایران

  • نیروهای نیابتی ایران حملات خود را علیه منافع آمریکا در منطقه تشدید کرده‌اند و از اکتبر تاکنون بیش از ۱۷۰ حمله انجام شده است که برخی از آنها به کشته شدن نیروهای آمریکایی منجر شده است. به نظر شما واکنش آمریکا به آن کافی بوده است؟

- پاسخ آمریکا در حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه ناکام مانده است. همان‌طور که اشاره کردم، پس از ۱۷۵ حمله، ایالات متحده ۱۱ بار پاسخ داد. این عدم توازن، محیط بسیار تساهلی را برای رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش ایجاد می‌کند، زیرا وقتی این تعداد حمله وجود دارد و ایالات متحده با بمباران ساختمان‌های خالی، بدون ضربه زدن به خود رژیم ایران، به حداقل پاسخ می‌دهد، این امر حملات بیشتر را تشویق می‌کند. فکر می‌کنم در دوران دولت بایدن، بیش از ۲۰۰ حمله صورت گرفته است که ۱۷۰ مورد آن از نوامبر گذشته است. ایالات متحده سیاست بازدارندگی خود علیه رژیم ایران را از دست داده است.

  • برخی از اعضای کنگره خواستار حمله مستقیم به رژیم ایران هستند. آیا از این ایده حمایت می‌کنید؟

- رژیم ایران سازماندهی می‌کند و تجهیزاتی را در اختیار عوامل خود قرار می‌دهد تا برای آنها جان خود را از دست بدهند. در نتیجه، رژیم ایران هرگز احساس نکرد که بهای کاری را که در این «فضای خاکستری» انجام می‌دهد، پرداخت کرده است. از این رو تعدادی از اعضای کنگره خواستار پیروی از سلسله فرماندهی و پاسخ مستقیم به رژیم ایران شدند.
حق با شماست؛ این خواسته‌ها پس از کشته شدن ۳ سرباز آمریکایی در اردن توسط یک مأمور ایرانی و حملات دیگری که در مورد آنها صحبت کردیم، رخ داد. در آن زمان تعدادی از اعضای کنگره خواستار مسئول دانستن رژیم ایران در قبال اقدامات خود شدند. یکی از کارهایی که ما در دولت ترامپ انجام دادیم این بود که یک بیانیه عمومی دادیم که به ایران اجازه نمی‌دهیم «سیاست انکار» را نسبت به نمایندگان خود دنبال کند. اگر یکی از عوامل حمله ای به آمریکا یا متحدانش انجام دهد، ما رژیم ایران را مسئول می‌دانیم، زیرا این رژیم است که همه این عوامل را در منطقه سازماندهی، آموزش و تأمین مالی می‌کند و دلیل اصلی عدم ثبات در خاورمیانه هستند.
بنابراین علاقه مندم دولت بایدن هم همین اعلامیه را انجام دهد، به این معنی که بین ایران و نمایندگانش فرقی قائل نشود. من معتقدم که در نتیجه این سیاست، شما در موقعیت بهتری برای بازدارندگی رژیم ایران خواهید بود. من مطلقاً شک ندارم که رژیم ایران از سیاست خارجی دولت بایدن در خاورمیانه لذت می‌برد، زیرا ما قدرت بازدارندگی خود را از دست داده‌ایم.

  • پس آیا از حملات مستقیم در داخل ایران حمایت می‌کنید؟

- من مانند گذشته با گزارش‌های اطلاعاتی آشنا نیستم؛ بنابراین، این تصمیم دولت بایدن است. با این حال، تعدادی از دارایی‌های ایران در خاورمیانه وجود دارند که به حمایت از سازمان‌های تروریستی، مانند حوثی‌ها، ادامه می‌دهند. حوثی‌ها ۳۰ درصد کانتینرهای حمل و نقل جهان را متوقف کردند. واضح است که بدون رژیم ایران، حوثی‌ها نمی‌توانستند عملیات کشتیرانی بین‌المللی را به روشی که انجام دادند متوقف کنند؛ بنابراین، من فکر می‌کنم تعدادی گزینه وجود دارد که دولت بایدن باید آنها را اجرا کند، اما آمادگی انجام این کار را ندارد.

  • منظورتان این است که واکنش آمریکا باید شامل هدف قرار دادن شخصیت‌های خاص باشد؟ همان‌طور که دولت ترامپ مثلاً با قاسم سلیمانی انجام داد؟

-همان‌طور که اشاره کردم مثل قبل با گزارش‌های اطلاعاتی آشنا نیستم. اما چیزی که من می‌دانم این است که دولت بایدن منابع مالی رژیم مانند نفت را هدف قرار نداده است. در مورد بازدارندگی نمایندگان ایران جدی نبود و کاری نکرد که رژیم ایران بهای مستقیمی را بپردازد. لیستی از گزینه‌ها در اختیار وزارت دفاع قرار دارد. اما احساس می‌کنم در کاخ سفید، نظریه تنش‌زدایی با هدف تنش‌زدایی وجود دارد. این دقیقاً همان نوع سیاست خارجی است که رژیم ایران در آن برتری دارد.
من سیاست خارجی تشدید تنش را به تنش زدایی ترجیح می‌دهم، زیرا تمرکز فعلی دولت بایدن بر گفت و گو و تعامل با ایرانی‌ها در مکان‌هایی مانند عمان و وین است که بدون تقویت تحریم‌های نفتی که منجر به افزایش ۸۰ درصدی منابع نفتی شد. زمانی که ما در کاخ سفید بودیم، این منابع ۸۰ درصد کاهش یافت. به یاد دارم که رئیس‌جمهور روحانی گفت تحریم‌های ما ۲۰۰ میلیارد دلار برای نظام هزینه داشته است. در دوران دولت بایدن، رژیم ایران شاهد افزایش ۱۰۰ میلیارد دلاری منابع بود. آنها این پول را خرج حوثی‌ها، حزب‌الله، حماس و عوامل آنها در عراق و سوریه کردند که نیروهای آمریکایی را هدف قرار دادند و کشتند. این یک سیاست بسیار خطرناک است که دولت بایدن باید آن را تغییر دهد.

پیامدهای «عقب‌نشینی آمریکا»

  • به‌طور کلی به سیاست خاورمیانه ای بایدن اشاره کردید. اما با توجه به ه وضعیت ناپایدار کنونی خاورمیانه آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- اینها آتشی است که خود ما ساخته‌ایم. دولت بایدن به قدرت رسید و شرکای عرب سنی ما و اسرائیل را به حاشیه راند. هر بار که آمریکا بین ما و این کشورها فاصله می‌گذارد، این پیام را به سازمان‌های تروریستی در خاورمیانه می‌دهد که خلاء وجود دارد و آمریکا در حال عقب‌نشینی است. این کار را در دوره پرزیدنت اوباما انجام داد که از منطقه خارج شد و ایران و داعش این خلاء را پر کردند. سال‌ها بعد ایران و داعش دوباره بازگشتند تا خلاء را پر کنند. این چیزی است که قبلاً در سیاست خارجی دیده‌ایم.
سیاست خارجی دولت اوباما امروز در دولت بایدن تکرار می‌شود. «محور مقاومت» ایران قوی‌تر شده است. اکنون داعش پس از نابودی توسط رئیس‌جمهور ترامپ، دوباره ظاهر می‌شود؛ بنابراین، من دوست دارم سیاست خارجی مشابه دولت ترامپ ببینم، زیرا موفقیت‌آمیز بود و فکر نمی‌کنم کسی مخالف این دیدگاه باشد که خاورمیانه امروز به دلیل نبود یک خط مشی خارجی موفق آمریکایی در آتش است.

  • در اینجا باید از سیاست آمریکا در قبال اسرائیل بپرسیم. واضح است که نتانیاهو با وجود هشدارهای دولت بایدن قصد حمله به رفح را دارد و این موضوع را به صراحت به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه اعلام کرد. این تنش در روابط بین دولت بایدن و نتانیاهو را چگونه می‌بینید؟

-به نظر من برخی از این تنش‌ها شخصی است. بیزاری از نخست‌وزیر نتانیاهو وجود دارد. من معتقدم که ما اختلافات سیاست خارجی خود را شخصی کرده و آنها را به یک نفر تقلیل داده‌ایم، بی بی نتانیاهو. اما من معتقدم که مردم اسرائیل در حال حاضر از ساختار امنیتی جدیدی در منطقه حمایت می‌کنند که از تکرار ۷ اکتبر جلوگیری می‌کند. و اسرائیل در حال انجام این کار است. حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل اعلام جنگ کرد و اسرائیل این جنگ را انجام داد و آن را تا رسیدن به پیروزی ادامه خواهد داد، همان‌طور که اسرائیل آن را تعریف می‌کند.
سال انتخابات است، و من فکر می‌کنم که سیاست شروع به ایفای نقش بزرگی در تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی آمریکا در مکان‌هایی مانند میشیگان کرده است. من ترجیح می‌دهم بیشتر از اسرائیل حمایت کنیم تا ۷ اکتبر تکرار نشود.

  • با توجه به همه اینها؛ آیا فکر می‌کنید که حمله به رفح در حال حاضر گام درستی است؟

- این تصمیمی است که بر عهده ارتش اسرائیل و رهبری در اسرائیل است. بر اساس اقدامات آنها روشن است که آنها معتقدند تا زمانی که توانایی‌های مبارزان حماس را کاهش دهند یا آنها را از بین ببرند باید به جنگ ادامه دهند. یادم می‌آید که قبل از ۷ اکتبر آماری را دیدم که نشان می‌داد بین ۳۵ تا ۵۰ هزار فروند از این جنگنده‌ها وجود دارد و فکر نمی‌کنم اسرائیل حتی به هدف قرار دادن همه آنها نزدیک شده باشد. چیزی که من می‌دانم این است که اسرائیل هرگز در موقعیتی قرار نمی‌گیرد که مورد حمله قرار گیرد، همان‌طور که در ۷ اکتبر اتفاق افتاد. من معتقدم که آنها اکنون تصمیمات نظامی تاکتیکی می‌گیرند تا اطمینان حاصل کنند که آنچه رخ داده تکرار نخواهد شد.

قراردادن حوثی‌ها در لیست تروریسم

  • برگردیم به یکی از نکاتی که در پاسخ‌هایتان اشاره کردید، از طرح جامع صلح در منطقه صحبت کردید. در اینجا من برخی از انتقادات وارده به دولت بایدن را ارائه می‌کنم که دولت بایدن را متهم به عقب‌نشینی از سیاست‌های خارجی ترامپ می‌کند، مانند حذف حوثی‌ها از لیست تروریسم، یا عدم تلاش برای تحکیم «توافق‌های ابراهیم». آیا با این اتهامات موافقید؟

- شکی نیست که در دولت ترامپ، خاورمیانه را در موقعیت بهتری نسبت به آنچه در آن یافتیم، رها کردیم. اکنون، ما اینجا هستیم، حدود سه سال و نیم بعد، و همان‌طور که قبلاً گفتم، خاورمیانه در حال سوختن است.
من معتقدم که دولت بایدن در ابتدا چندین اشتباه مرتکب شد که اکنون سعی در اصلاح آنها دارد. یکی از اولین گام‌هایی که او پس از به دست گرفتن قدرت برداشت، حذف نام حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی بود. این اقدام شامل مواردی است که مایک پمپئو و من برای آن اصرار داشتیم، زیرا واضح است که حوثی‌ها تمام تعاریف قانونی یک سازمان تروریستی خارجی را رعایت می‌کنند. حذف این طبقه‌بندی اشتباه بود.
زمانی که پرزیدنت ترامپ روی کار آمد، جرد کوشنر را به عنوان فرستاده به خاورمیانه منصوب کرد و ما یک طرح صلح چند صد صفحه ای با چشم‌انداز اقتصادی و سیاسی ارائه کردیم. پرزیدنت بایدن نه فرستاده‌ای برای خاورمیانه منصوب کرد و نه طرحی برای صلح برای خاورمیانه ارائه کرد. او همچنین یک سخنرانی در مورد خاورمیانه ایراد نکرد، منظور من هیچ سخنرانی راهبردی است، همان‌طور که رئیس‌جمهور ترامپ ۵ ماه پس از به قدرت رسیدن وقتی به پادشاهی عربی سعودی رفت.
بنابراین، هیچ فرستاده‌ای برای خاورمیانه و هیچ طرح صلحی برای خاورمیانه وجود نداشت. هیچ حس استراتژیکی وجود نداشت. همه این نکات، ارکان اساسی یک سیاست خارجی مؤثر را تشکیل می‌دهند. اکنون، دولت سیاست خارجی آمریکا بسیار واکنشی شده است.
ما با قواعد ایران بازی می‌کنیم. من معتقدم که ایران خود حرکت‌ها را تنظیم می‌کند، چه از طریق حزب‌الله باشد و چه از طریق حوثی‌ها. به نظر می‌رسد که ما هر روز در پاسخ به یک تحریک جدید از خواب بیدار می‌شویم. ما در خط دفاعی هستیم و طرف مقابل در حمله است. ما باید این پویایی را اصلاح و معکوس کنیم. تا زمانی که این کار را انجام ندهیم، فکر می‌کنم شما همچنان شاهد شعله‌ور بودن خاورمیانه خواهید بود.

  • پس به نظر می‌رسد شما به صراحت می‌گویید آمریکا در خاورمیانه استراتژی ای ندارد؟

-من هیچ مدرکی دال بر استراتژی دولت بایدن در خاورمیانه ندیده‌ام و می‌خواهم مثالی از آن بزنم: اولین سفر خارجی پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه بود. وی در ریاض در برابر ۵۵ کشور عربی و مسلمان سخنرانی کرد. این سخنرانی همان استراتژی است که ما در طول ۴ سال اجرا کرده‌ایم. ای کاش رئیس‌جمهور بایدن در زمان روی کار آمدن خود سخنرانی مشابهی انجام می‌داد. ای کاش او یک فرستاده ویژه برای خاورمیانه تعیین می‌کرد و ای کاش یک طرح صلح ارائه می‌کرد. اما همه این موارد وجود نداشت.
در غیاب آن، افرادی که برای رئیس‌جمهور کار می‌کنند، استراتژی جامعی برای اجرای آن مانند زمان من ندارند؛ بنابراین من فکر می‌کنم اینها برخی از مسائل اساسی است که باید به آنها پرداخت.

بازگشت ترامپ

  • آخرین سؤال من در مورد انتخابات است: به نظر شما ترامپ پیروز می‌شود؟ آیا در صورت پیروزی به تیم او در کاخ سفید خواهید پیوست؟

- مردم آمریکا در ماه نوامبر به این سؤال پاسخ خواهند داد. من سعی می‌کنم از تحلیل سیاسی دوری کنم. نیمه‌های زیادی از این دیدار باقی مانده است. با این حال، آنچه می‌توانم بگویم این است که ایالات متحده در ۲۰ سال گذشته برای یافتن سیاست خارجی مناسب در خاورمیانه تلاش کرده است. من فکر می‌کنم پرزیدنت ترامپ سیاست درستی را پیدا کرد، همان‌طور که در ریاض و در طول دوران ریاست‌جمهوری خود بیان کرد و تیم خوبی را گرد هم آورد که روی این استراتژی کار می‌کردند. ما توانستیم داعش را شکست دهیم و نفوذ و گسترش ایران را معکوس کنیم. ما یک طرح صلح بسیار معتبر بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ارائه کردیم. من فکر می‌کنم بسیاری از اینها هنوز هم معتبر و واقعی هستند؛ بنابراین، من می‌خواهم شاهد بازگشت به آن باشم. من فکر می‌کنم دولت بایدن در حال حرکت به این سمت است که من از دیدن آن خوشحالم. اما هنوز راه زیادی در پیش است.


«جامعه بهایی»: بولدوزرهای ایرانی حتی پس از مرگ هم ما را تعقیب می‌کنند

گورستان خاوران در جنوب شرق تهران (X)
گورستان خاوران در جنوب شرق تهران (X)
TT

«جامعه بهایی»: بولدوزرهای ایرانی حتی پس از مرگ هم ما را تعقیب می‌کنند

گورستان خاوران در جنوب شرق تهران (X)
گورستان خاوران در جنوب شرق تهران (X)

مقامات ایرانی تا خود قبر هم بهائی‌ها را تعقیب می‌کنند؛ اقلیتی که برای چهار دهه از آزار و اذیت و ممنوعیت قانونی رنج برده‌اند.
خبرگزاری فرانسه روز جمعه اعلام کرد که بولدوزرهایی که از سوی مقامات تهران به محل دفن بهایی‌ها فرستاده شده بود، نوشته‌ها، گل‌ها و سنگ قبرها را تخریب کردند.
پیروان بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران معتقدند آنچه رخ داده «نقض مقدسات جدید آنها و ادامه آزار و شکنجه آنها حتی پس از مرگ است».
بهائیت یک گرایش معنوی نسبتاً جدید است که به اوایل قرن نوزدهم در ایران بازمی‌گردد. بهائیان در ایران از تبعیض در زندگی روزمره خود شکایت دارند که این امر آنها را در تجارت و حتی دفن مردگان خود با مشکل مواجه می‌کند.
آنها همچنین شکایت دارند که به‌طور سیستماتیک از دسترسی به آموزش عالی در ایران محروم می‌شوند.
به گفته سازمان «جامعه جهانی بهائی» که مسئولیت دفاع از حقوق این اقلیت مذهبی را بر عهده دارد و در ایران ممنوع الفعالیت است: در گورستان خاوران در جنوب شرق تهران بین ۳۰ تا ۴۵ نفر بهائی مدفون هستند که چندی پیش درگذشتند.

آزار و اذیت تاریخی

این سازمان گزارش می‌دهد که جامعه بهایی از زمان پیروزی «انقلاب اسلامی» در سال ۱۹۷۹ مورد آزار و اذیت و تبعیض سیستماتیک قرار گرفته است. برخلاف دیگر اقلیت‌های مذهبی، قانون اساسی ایران، دین بهائی را که پیروان آن از تحصیلات عالی محروم هستند و در مجلس نماینده‌ای ندارند، به‌رغم اختصاص پنج کرسی برای سایر اقلیت‌های مذهبی غیرمسلمان، آن را به رسمیت نمی‌شناسد.
بهائیان تأکید می‌کنند که آنها از انواع مختلف آزار و اذیت و یورش به شرکت‌های خود و همچنین مصادره اموال و دستگیری آنها رنج می‌برند.
پس از «انقلاب اسلامی» در ایران، مقامات دو محل دفن متعلق به بهائیان را تحت کنترل درآوردند و آنها را مجبور به دفن مردگان خود در خاوران محل دفن زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ دفن کردند.
سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد معتقد است که «آنها می‌خواهند جامعه بهایی را از هر طریق ممکن تحت فشار قرار دهند».

تشدید سرکوب

نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل، می‌گوید: «این واقعیت که آنها (مقامات جمهوری اسلامی) مردگان را هدف قرار داده‌اند نشان می‌دهد که انگیزه این اقدام، آزار و اذیت مذهبی است و نه مقابله با تهدیدی برای امنیت ملی یا جامعه».
دفتر بین‌المللی آزادی مذهبی وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا، «تخریب» حداقل ۳۰ قبر را محکوم کرد و گفت که بهائیان در ایران هنوز «با نقض حق خود برای دفن مردگان خود مواجه هستند».
تخریب گورستان‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ایران سرکوب پیروان بهائی را تشدید می‌کند که به گفته نمایندگان آنها تعداد آنها در کشور صدها هزار نفر تخمین زده می‌شود.
مهوش ثابت ۷۱ ساله و فریبا کمال‌آبادی ۶‬۱ ساله، از شخصیت‌های ارشد جامعه بهائی ایران، ۹ مردادماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده و هم‌اکنون در حال گذراندن محکومیت‌های ۱۰ ساله خود هستند.
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اظهار کرد که «مصادره اموال بهاییان به میزان قابل توجهی افزایش یافته و توسل به محاکمات ساختگی برای صدور احکام حبس طولانی برای بهائیان افزایش یافته است».
حداقل ۷۰ بهایی در بازداشت موقت یا در زندان هستند، در حالی که ۱۲۰۰ نفر از آنها تحت تعقیب قضایی یا مجازات‌های سخت قرار دارند.
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، این هفته به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت که از «آزار و اذیت مداوم، دستگیری‌های خودسرانه و تعرض به اعضای جامعه بهائی» بسیار مضطرب و شوکه شده است.
فهندژ با اشاره به اعتراضات سراسری سپتامبر ۲۰۲۲ معتقد است که «رفتاری که با بهائیان می‌شود ارتباط تنگاتنگی با وضعیت عمومی حقوق بشر در کشور دارد. تشدید سرکوب همزمان با بدتر شدن وضعیت عمومی حقوق بشر در ایران است. مقامات به دنبال حذف هر گونه مخالفت هستند.


ایران به دنبال اجتناب از «تله» جنگ همه‌جانبه با اسرائیل

ایران به دنبال اجتناب از «تله» جنگ همه‌جانبه با اسرائیل
TT

ایران به دنبال اجتناب از «تله» جنگ همه‌جانبه با اسرائیل

ایران به دنبال اجتناب از «تله» جنگ همه‌جانبه با اسرائیل

دو منبع آمریکایی و اسرائیلی اعلام کردند که ایران به دنبال اجتناب از «تله» جنگ همه‌جانبه با اسرائیل و ایالات متحده و «جلوگیری از عواقب هرگونه جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله» است.
به گزارش رویترز، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی سپاه قدس ایران اطمینان داده‌است که نمی‌خواهد ایران در جنگ با اسرائیل یا آمریکا درگیر شود.
نصرالله در این ملاقات به قاآنی گفته‌است که «حزب‌الله به تنهایی خواهد جنگید». رویترز همچنین به نقل از یک منبع ایران گزارش داد که نصرالله گفته‌است: «این مبارزه ما است».
خبرگزاری رویترز به نقل از «هفت منبع» خود گزارش داد فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در ماه فوریه در سفر به لبنان و گفت و گو با دبیرکل حزب‌الله دربارهٔ احتمال حمله همه‌جانبه اسرائیل به لبنان صحبت کرده‌است.
پیش از آن، قاآنی در نشستی در تهران با رهبران شماری از گروه‌های شبه‌نظامی در یمن، عراق، سوریه، حزب‌الله لبنان شرکت کرد و در پایان این نشست، همه شرکت‌کنندگان توافق کردند که «اسرائیل می‌خواهد جنگ را گسترش دهد و باید از افتادن در این تله خودداری کرد؛ زیرا حضور نیروهای آمریکایی اضافی در منطقه را توجیه خواهد کرد».
یک مقام ارشد اسرائیلی با این دیدگاه موافق بود که ایران به دنبال جنگ همه‌جانبه نیست و به واکنش محدود تهران به حمله اسرائیل به حماس اشاره کرد.
این مقام گفت: «به نظر می‌رسد آنها یک تهدید نظامی واقعی را احساس می‌کنند. اما ممکن است لازم باشد این تهدید معتبرتر شود».


اروپا به ایران بابت ارسال موشک به روسیه هشدار داد

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا در استراسبورگ (أ.ف.ب)
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا در استراسبورگ (أ.ف.ب)
TT

اروپا به ایران بابت ارسال موشک به روسیه هشدار داد

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا در استراسبورگ (أ.ف.ب)
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا در استراسبورگ (أ.ف.ب)

در حالی که اتحادیه اروپا به ایران هشدار داده‌است که در صورت ادامه ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه با تحریم‌های اقتصادی بیشتری روبرو خواهد شد، ایالات متحده یک گروه مرتبط با ایران را تحریم کرد.
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت: اگر ایران موشک‌های بالستیک به روسیه بدهد، ما آماده هستیم با تحریم‌های اضافی پاسخ دهیم.
اتخاذ تدابیر جدید و گسترده برای بازدارندگی روسیه از ارائه محموله‌های تسلیحاتی از جمله موشک‌های بالستیک، در دستور کار نشست سران اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت که رهبران آن بین ۲۱ تا ۲۲ مارس در بروکسل با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
خبرگزاری رویترز گزارش داد که پیش‌نویس قطعنامه‌های اجلاس آتی اروپا نشان می‌دهد که «گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ایران ممکن است موشک‌های بالستیک و فناوری مربوط به آن را برای استفاده علیه اوکراین به روسیه ارسال کند، بسیار نگران‌کننده است».
این گزارش افزود: اتحادیه اروپا آماده است تا با هماهنگی شرکای بین‌المللی به سرعت پاسخ دهد و اقدامات جدید و بزرگی را علیه ایران انجام دهد.
ماه گذشته، مسکو و تهران گزارش‌های مطبوعاتی مبنی بر دستیابی روسیه به ۴۰۰ موشک بالستیک کوتاه برد فاتح-۱۱۰ از ایران را تکذیب کردند.
این در حالی است که روز سه شنبه، آمریکا با هماهنگی بحرین، ۳ فعال و یک عامل مالی مرتبط با «تیپ‌های اشتر» مرتبط با ایران را که واشینگتن آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.
این چهار نفر در ایران ساکن هستند و دولت آمریکا آنها را به «صدور تهدیدهای بی‌ثبات کننده از ایران به شرکای منطقه ای» متهم کرد.
این فهرست شامل حسین احمد عبدالله احمد حسین الدمامی، علی عبدالنبی احمد ابراهیم الشوفه، حسن احمد راضی حسین سرحان و عیسی صالح عیسی محمد سلمان است.
این افراد از بحرین به ایران فرار کرده بودند تا از محکومیت‌های زندانی که در سال ۲۰۱۸ علیه آنها به دلیل فعالیت‌های مرتبط با تروریسم صادر شده بود بگریزند.
وزارت خزانه داری ایالات متحده این چهار نفر را به «ارائه کمک‌های مادی، پشتیبانی فنی و کالاها و خدمات به کتائب الاشتر» متهم کرد.


کاخ سفید وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد

رئیس جمهور جو بایدن در پایگاه نیروی هوایی اندروز مریلند دوشنبه گذشته (AP)
رئیس جمهور جو بایدن در پایگاه نیروی هوایی اندروز مریلند دوشنبه گذشته (AP)
TT

کاخ سفید وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد

رئیس جمهور جو بایدن در پایگاه نیروی هوایی اندروز مریلند دوشنبه گذشته (AP)
رئیس جمهور جو بایدن در پایگاه نیروی هوایی اندروز مریلند دوشنبه گذشته (AP)

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، وضعیت اضطراری ملی مربوط به مقابله با تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.
بایدن همچنین بر حفظ تحریم‌های جامع علیه تهران برای پاسخ به تهدیدات این کشور علیه امنیت ملی آمریکا تأکید کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی به کنگره ایالات متحده با بیان این که «اقدامات و سیاست‌های ایران، همچنان تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا ایجاد می‌کند»، وضعیت اضطراری ملی را در قبال ایران، به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.
طبق پیام بایدن، وضعیت اضطراری ملی آمریکا در قبال ایران که اولین بار در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ اعلام شد، تا ۱۵ مارس ۲۰۲۴ ادامه می‌یابد.
این اقدام حدود یک هفته پس از تهدید آمریکا مبنی بر اتخاذ اقدامات آتی در صورت امتناع تهران از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پاسخ ندادن به فعالیت‌ها در مکان‌های اعلام‌نشده و «ممانعت» از کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.
همچنین حدود یک هفته پس از نشست شورای حکام بین‌المللی انرژی اتمی، تهران نامه‌ای را که به آژانس سازمان ملل ارسال کرده بود، فاش کرد و خواستار ارائه توضیحات در مورد سایت‌های مخفی شد.
در این نامه آمده‌است: «ایران بارها اعلام کرده‌است که طبق توافق پادمان جایی برای گزارش دادن ندارد».
او در انجام این کار، از اتکای آژانس به آنچه که آن را «اتهامات» و «اطلاعات غیرقابل اعتماد» از اسرائیل توصیف کرد، انتقاد کرد.
پنج سال پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقاتی را دربارهٔ فعالیت‌هایی آغاز کرد که ایران پس از انتشار اسنادی گزارش نداده بود. اسرائیل در آوریل ۲۰۱۸ اعلام کرد این اسناد را پس از عملیات در تهران به دست آورده بود و آنها را «آرشیو هسته ای ایران» نامید.
ایران گفت که «ابهام» در تحقیقات بین‌المللی به دلیل «اتهاماتی است که عمدتاً از طرف شخص ثالث بد نیت، یعنی رژیم اسرائیل سرچشمه می‌گیرد».
بسته شدن تحقیقات یکی از مهم‌ترین شروط ایران برای پذیرش پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تکمیل مذاکرات هسته ای بود که در سپتامبر ۲۰۲۲ به بن‌بست رسید.


سودان درخواست ایران برای ایجاد پایگاه دریایی در دریای سرخ را رد کرد 
ایران به حوثی های یمن برای حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ کمک می کند (فرانس پرس)
  ایران به حوثی های یمن برای حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ کمک می کند (فرانس پرس)
TT

سودان درخواست ایران برای ایجاد پایگاه دریایی در دریای سرخ را رد کرد 
ایران به حوثی های یمن برای حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ کمک می کند (فرانس پرس)
  ایران به حوثی های یمن برای حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ کمک می کند (فرانس پرس)

یک مقام اطلاعاتی ارشد سودان گفت که این کشور درخواست ایران برای ایجاد پایگاهی دریایی برای تهران در دریای سرخ را رد کرده است. رژیم ایران در صورت موافقت خارطوم با این پیشنهاد می توانست عبور و مرور کشتی ها در یکی از شلوغ ترین گذرگاه های حمل و نقل جهان را رصد کند.
احمد حسن محمد مقام اطلاعاتی سودان به وال استریت ژورنال گفت «ایران پهپادهای انتحاری در اختیار ارتش سودان قرار داده تا در جنگ داخلی با شورشیان (نیروهای پشتیبانی سریع) به کار بگیرد و پیشنهاد داده بود یک کشتی جنگی با قابلیت حمل هلی کوپتر برای خارطوم فراهم کند».
محمد افزود «ایران گفت که از این پایگاه برای جمع آوری داده های اطلاعاتی استفاده و کشتی های جنگی در آن پایگاه مستقر خواهد کرد اما خارطوم درخواست ایران را رد کرد».
ایران با داشتن یک پایگاه دریایی در سواحل دریای سرخ می تواند کنترل خود را بر یکی از شلوغ ترین گذرگاه های حمل و نقل دنیا افزایش دهد. ایران به حوثی های یمن هم برای انجام حمله به کشتی های تجاری در دریای سرخ کمک می کند.
ایران و حوثی ها می گویند حملات در دریای سرخ به منظور پاسخ به اسرائیل و متحدانش به خاطر جنگ در غزه انجام می شود.

تلویزیون یمن عکس این کشتی باری بریتانیایی را در حال غرق شدن پس از حمله حوثی ها منتشر کرد (آژانس عکس اروپا)

سودان در دوره عمر البشیر رئیس جمهور مخلوع این کشور روابط گرم با ایران و گروه فلسطینی هم پیمان ایران «حماس» داشت. ژنرال عبد الفتاح البرهان رئیس شورای نظامی سودان پس از سرنگونی البشیر در کودتای سال ۲۰۱۹ سیاست نزدیکی به آمریکا برای پایان تحریم های بین المللی را دنبال و اقداماتی برای عادی سازی روابط بین سودان و اسرائیل آغاز کرد.
درخواست ایران ایجاد پایگاه دریایی در سودان باز این بحث را پیش کشیده که برخی از کشورهای منطقه با استفاده از جنگ داخلی ادامه دار ده ماهه در سودان به دنبال ایجاد قدمگاه در سودان هستند چرا که این کشور یک نقطه ارتباطی راهبردی بین خاورمیانه و کشورهای آفریقایی واقع در جنوب صحرای بزرگ است و نیز خط ساحلی به طول ۴۰۰ مایل در دریای سرخ دارد.
جنگ بین ارتش سودان و نیروهای شبه نظامی پشتیبانی سریع تحت فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) از اواسط آوریل ۲۰۲۳ آغاز شد و ده ها هزار نفر در این جنگ جان باختند و چندین میلیون تن دیگر آواره شدند. مردم سودان به دلیل جنگ جاری درگیر یکی از بدترین فجایع انسانی در دنیا هستند.
محمد خاطر نشان کرد «سودان چند پهپاد از ایران خرید چرا که ما برای کاهش تلفات جانی و رعایت قوانین انسانی بین المللی به داشتن تسلیحات دقیق تر نیاز داشتیم».
برخی از مقامات منطقه و تحلیلگران نیروهای البرهان با برخورداری از این پهپادهای انفجاری به چند پیروزی دست یافتند و خسارت به نیروهای پشتیبانی سریع وارد کردند.
دولت سودان در چند هفته گذشته بخش های وسیعی از خارطوم و ام درمان را پس گرفت.
دولت آمریکا ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع را به انجام جنایت جنگی متهم کرد. آمریکا می گوید نیروهای پشتیبانی سریع همچنین در ارتکاب جنایت ضد بشریت از جمله کشتار و تجاوز و پاکسازی اتنیکی در دارفور در غرب سودان نقش دارند.
مقامات سازمان ملل از ارتش سودان به دلیل حملات هوایی در محله های مسکونی و جلوگیری از دسترسی غیر نظامیان سودان به کمک های بشردوستانه انتقاد می کند. سازمان ملل گفت نیروهای پشتیبانی سریع عامل جنایات فجیع از جمله حملات با انگیزه اتنیکی در دارفور هستند.
ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع این اتهامات را رد کردند.
آمریکا ماه فوریه درباره محموله های اسلحه از ایران به ارتش سودان ابراز نگرانی کرد. جان گادفری سفیر وقت آمریکا در سودان گفت گزارش ها درباره کمک های ایران به خارطوم مایه نگرانی بسیار است.


انتخابات در ایران؛ پیش‌بینی پیروزی محافظه کاران

إيرانيات يدلين بأصواتهن في مركز اقتراع جنوبي طهران الجمعة (أ.ف.ب)
إيرانيات يدلين بأصواتهن في مركز اقتراع جنوبي طهران الجمعة (أ.ف.ب)
TT

انتخابات در ایران؛ پیش‌بینی پیروزی محافظه کاران

إيرانيات يدلين بأصواتهن في مركز اقتراع جنوبي طهران الجمعة (أ.ف.ب)
إيرانيات يدلين بأصواتهن في مركز اقتراع جنوبي طهران الجمعة (أ.ف.ب)

رای‌دهندگان ایرانی روز جمعه در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کردند، که در آن شرط‌بندی اصلی همچنان میزان مشارکت است، زیرا محافظه کاران تمایل دارند زمام حکومت را حفظ کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این انتخابات به عنوان یک آزمون قدرت تلقی می‌شود زیرا اولین انتخابات پس از جنبش اعتراضی گسترده‌ای است که پس از مرگ مهسا امینی زن جوان در سپتامبر ۲۰۲۲ کشور را تکان داد.
علاوه بر انتخابات مجلس شورا، بیش از ۶۱ میلیون رای‌دهنده ایرانی برای انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری که مسئول تعیین رهبر جمهوری اسلامی هستند، فراخوانده شدند.
مقامات بعدازظهر جمعه، از مشارکت «خوب» در ۵۹ هزار شعبه رای‌گیری خبر دادند.
هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان که مسئول سازماندهی این انتخابات است، تأکید کرد که میزان مشارکت در انتخابات «بیشتر» از آنچه در انتخابات قبلی در سال ۲۰۲۰ که در دوران بحران کووید برگزار شد، ثبت شده‌است.
چهار سال پیش، تعداد رای‌دهندگانی که رای خود را به صندوق انداختند، از ۴۲٫۵۷ درصد فراتر نرفت، که طبق آمار رسمی، کمترین میزان از زمان اعلام جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹ است.
پیش‌بینی می‌شود نتایج انتخابات مجلس شورا که در آن به‌طور بی‌سابقه ۱۵ هزار و ۲۰۰ نامزد شرکت کردند، روز یکشنبه اعلام شود و مجلس شورا در اردیبهشت ماه تشکیل جلسه دهد.
طبق روال، علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اندکی پس از هشت صبح (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت گرینویچ) رای خود را به صندوق انداخت.
او در اظهاراتی کوتاه از ایرانی‌ها خواست تا «در اسرع وقت رای بدهند». او روز چهارشنبه خواستار مشارکت گسترده در رای‌گیری شده بود.
وی هشدار داده بود: «اگر انتخابات ضعیف برگزار شود همه ضرر می‌کنند و هیچ‌کس سودی نخواهد برد».
سپس تلویزیون دولتی تصاویری از مراکز رای‌گیری را نشان داد که در آن زنان و مردان به‌طور جداگانه و بی سر و صدا صف کشیده بودند تا رای خود را به صندوق بیندازند.
یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داد که نیروهای امنیتی به‌طور گسترده در مراکز رای‌گیری در تهران مستقر شده‌اند.

 

«نارضایتی»

 

مرادیانی، معلم ۳۵ ساله در یکی از شعب اخذ رای در جنوب تهران به خبرگزاری فرانسه گفت که رای خود را به صندوق انداخته‌است، چون «رهبری فرمودند شرکت بر همه واجب است مثل نماز».
اما برای بسیاری از ایرانی‌ها، نگرانی اصلی در حال حاضر اقتصاد با نرخ تورم بسیار بالای نزدیک به ۵۰ درصد است. در این زمینه هاشم هنرمند ۳۲ ساله خوزستانی (جنوب غربی) اظهار کرد: با توجه به نرخ تورم نزدیک به ۵۰ درصد، «بسیاری از مردم به دلیل نارضایتی از وضعیت سیاسی و اقتصادی ... و افزایش روزانه قیمت‌ها رای نمی‌دهند».
هانا (۲۱ ساله)، دانشجو در کردستان (غرب) که انتخابات را تحریم می‌کند، به نوبه خود گفت: «اگر من رای بدهم، چه فایده ای دارد؟ منتخبان به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند».
موضوع شرکت در انتخابات ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مقامات آن را به عنوان شاهدی بر مشروعیت خود در صحنه بین‌المللی با توجه به تنش‌های ژئوپلیتیکی معرفی می‌کنند.
خامنه‌ای روز چهارشنبه در دیدار با جمعی از جوانان رای اولی در تهران گفت: «دشمنان چهارچشمی مراقب ایران عزیز و انتخابات روز جمعه هستند».
وی افزود: «اگر دشمن احساس کند ایرانی‌ها توانایی ندارید، همه نوع امنیت آنها را تهدید خواهد کرد».
وی ادامه داد: «آمریکا، سیاست‌های اغلب اروپایی‌ها، صهیونیست‌های خبیث، سرمایه‌داران و کمپانی‌های بزرگی که با انگیزه‌ها و به دلایل گوناگون با دقت مسائل ایران را پیگیری می‌کنند، بیش از هر چیز دیگری از حضور مردم در انتخابات و قدرت مردمی ایران بیمناک‌اند».
به نوبه خود، سپاه پاسداران ایران معتقد است که «مشارکت قوی» از «مداخله‌های خارجی» احتمالی در زمینه جنگ غزه بین اسرائیل و جنبش حماس فلسطینی مورد حمایت ایران جلوگیری می‌کند.
ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که «انتظار ندارد» انتخابات ایران «آزاد و عادلانه» باشد.

 

محافظه کاران در قدرت

به گفته کارشناسان، انتظار نمی‌رود که تغییری در موازنه سیاسی درون مجلس شورا ایجاد شود.
در غیاب رقابت مؤثر اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان، اردوگاه اکثریت متشکل از گروه‌های محافظه‌کار و افراطی‌محافظه‌کار، همچنان تا حد زیادی کنترل مجلس شورا را در دست خواهد داشت.
این انتخابات تسلط گسترده محافظه کاران را که در حال حاضر بیش از ۲۳۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی را در اختیار دارند، تقویت خواهد کرد.
اردوگاه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان از انتخابات ۲۰۲۰ به حاشیه رانده شده‌اند و تنها پس از حذف تعداد زیادی از نامزدها توسط شورای نگهبان، امیدوار است برخی کرسی‌ها را به دست آورد.
از سوی دیگر، محافظه کاران نیز کنترل خود را بر مجلس خبرگان رهبری تقویت خواهند کرد، نهادی متشکل از ۸۸ نفر از روحانیون که برای یک دوره ۸ ساله با رای مستقیم انتخاب می‌شوند. آنها رهبر جدید را انتخاب و بر کار و امکان عزل او نظارت می‌کنند.
۱۴۴ نامزد خبرگان در این انتخابات با هم رقابت می‌کنند که همگی مرد هستند.
در حالی که نامزدی چهره‌های سرشناس رد شد که در راس آن حسن روحانی، رئیس‌جمهور میانه‌رو سابق (۲۰۱۳–۲۰۲۱) بود که با وجود ۲۴ سال عضویت در مجلس خبرگان، نامزدی وی برای مجلس خبرگان رد شد.
روحانی روز چهارشنبه گفت که رای دادن اقدامی است که باید توسط «کسانی که به وضعیت موجود معترضند» و «خواهان آزادی بیشتر» انجام شود.


یک سیاستمدار اسپانیایی ایران را به تلاش برای ترور خود متهم کرد

REUTERS
REUTERS
TT

یک سیاستمدار اسپانیایی ایران را به تلاش برای ترور خود متهم کرد

REUTERS
REUTERS

یک سیاستمدار راست‌گرای اسپانیایی، ایران را متهم کرد که در سوءقصد به جان او در ماه نوامبر در شهر مادرید نقش داشته‌است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلخاندرو ویدال کوادراس در جریان یک کنفرانس خبری گفت که بی شک رژیم ایران مسئول این اقدام است.
این سیاستمدار که بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ نایب رئیس پارلمان اروپا بود و از حامیان گروه‌های مخالف رژیم ایران محسوب می‌شود، افزود تهران «سابقه فعالیت‌های تروریستی فراسرزمینی علیه ناراضیان و خارجی‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند» دارد.
ویدال کوادراس، که هنگام بازجویی پلیس پس از تیراندازی، ایران را مسئول سوقصد معرفی کرده بود، گفت که زنده ماندن او یک «معجزه» است.
او گفت که هنگام شلیک گلوله سر خود را حرکت داد، گلوله به یک طرف فک وارد، و از طرف دیگر خارج شد، و به همین دلیل سرش آسیب جدیدی ندید.
ویدال کوادراس گفت که کمک یک رهگذر که با یک تکه لباس، مانع خونریزی بیشتر شد، تأثیر زیادی در نجات جانش داشت.

او گفت که از برخی عوارض جانبی این حادثه از جمله «فلج برخی از عضلات صورت» رنج برده‌است.
آلخاندرو ویدال کوادراس، بنیانگذار حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا، و رئیس پیشین حزب راست میانه مردم در کاتالونیا، او روز پنجشنبه ۱۸ آبان در نزدیکی خانه خود در یکی از محله‌های اعیانی شهر مادرید هدف گلوله یک مهاجم موتورسوار قرار گرفت.

تاکنون چهار نفر به‌عنوان بخشی از تحقیقات در مورد این سوقصد دستگیر شده‌اند، اما مرد مسلح مظنون، یک تبعه فرانسوی تونسی‌تبار، که چندین بار در فرانسه محکوم شده بود، همچنان متواری است.

پلیس اسپانیا دربارهٔ انگیزه احتمالی این سوقصد اظهار نظری نکرده‌است.
ویدال کوادراس، یکی از اعضای ارشد کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت است که از «شورای ملی مقاومت ایران» حمایت می‌کند.

این کمیته مدتهاست که از جامعه جهانی خواسته‌است تا موضع سختری علیه حکومت ایران داشته باشد.


شبه‌نظامیان عراقی به درخواست قآانی حملات به آمریکا را متوقف کردند

مرتفعات الجولان (أ.ف.ب)
مرتفعات الجولان (أ.ف.ب)
TT

شبه‌نظامیان عراقی به درخواست قآانی حملات به آمریکا را متوقف کردند

مرتفعات الجولان (أ.ف.ب)
مرتفعات الجولان (أ.ف.ب)

چند منبع ایرانی و عراقی به رویترز گفتند که سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس ایران به بغداد منجر به توقف حملات گروه‌های متحد با ایران در عراق به نیروهای آمریکایی شد. این منابع این امر را نشانه ای از تمایل تهران برای جلوگیری از درگیری گسترده‌تر توصیف کردند.
به گفته این منابع، کمتر از ۴۸ ساعت پس از آنکه واشینگتن گروه‌های همسو با ایران را مسئول کشتن سه سرباز آمریکایی در پایگاه برج ۲۲ در اردن دانست، اسماعیل قاآنی در ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) با نمایندگان چندین گروه مسلح در فرودگاه بغداد دیدار کرد.
ده منبع گفتند که قاآنی، در فرودگاهی که چهار سال پیش یک پهپاد آمریکایی قاسم سلیمانی را در نزدیکی آن ترور کرد، به جناح‌های عراقی گفته‌است که ریخته شدن خون آمریکایی‌ها خطر واکنش شدید ایالات متحده را به همراه دارد.
این منابع افزودند که قاآنی به جناح‌های مسلح گفته‌است که باید از صحنه دور بمانند تا از حملات آمریکا به رهبران ارشد خود، تخریب زیرساخت‌های اصلی آنها یا حتی انتقام مستقیم علیه ایران خودداری کنند.
یک جناح در ابتدا با درخواست قاآنی موافقت نکرد، اما بیشتر جناح‌های دیگر موافقت کردند. روز بعد، گروه کتائب حزب‌الله وابسته به ایران اعلام کرد که حملات خود را متوقف خواهد کرد.
از چهارم فوریه (۱۵ بهمن) تاکنون هیچ حمله‌ای به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه صورت نگرفته‌است، این در حالی است که در دو هفته منتهی به سفر آقای قاآنی، بیش از ۲۰ حمله اینچنینی صورت گرفته بود.
یکی از رهبران ارشد یکی از گروه‌های مسلح عراقی متحد با ایران گفت: «بدون مداخله مستقیم قاآنی، متقاعد کردن کتائب حزب‌الله برای توقف عملیات نظامی خود برای کاهش تنش غیرممکن بود».
قاآنی و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران که با گروه‌های مسلح متحد از لبنان تا یمن همکاری می‌کند، هنوز به درخواست‌ها برای اظهارنظر پاسخ نداده‌اند.
کتائب حزب‌الله و جناح دیگر برای اظهار نظر در دسترس نبودند. نه کاخ سفید و نه پنتاگون واکنشی نشان ندادند.
رسانه‌های عراقی از سفر قاآنی خبر دادند، اما جزئیات پیام وی و تأثیر آن بر کاهش حملات در گزارش‌های پیش از آن درج نشده بود.
رویترز در این رابطه با سه مقام ایرانی، یک مقام ارشد امنیتی عراق، سه سیاستمدار شیعه عراقی، چهار منبع در جناح‌های مسلح عراقی متحد با ایران و چهار دیپلمات متمرکز بر امور عراق گفت و گو کرد.

از سرگیری مذاکرات عراق و آمریکا

موفقیت آشکار دیدار قاآنی، نفوذ ایران بر جناح‌های مسلح عراق را برجسته می‌کند که در مواقعی برای افزایش فشار و در برخی مواقع برای کاهش تنش‌ها عمل می‌کند تا در خدمت هدف خود یعنی خروج نیروهای آمریکایی از عراق باشد.
پنج منبع گفتند که دولت بغداد، متحد مشترک تهران و واشینگتن، در تلاش است تا از تبدیل شدن این کشور به میدان جنگ برای قدرت‌های خارجی جلوگیری کند و از ایران خواسته‌است تا پس از حمله در اردن به مهار جناح‌ها کمک کند.
به دنبال آرامش متعاقب آن، مذاکرات در ۶ فوریه با ایالات متحده برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق از سر گرفته شد.
چندین حزب و سایر جناح‌های مسلح متحد با ایران در عراق ترجیح می‌دهند به جای انجام حملات برای پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی، گفت و گو کنند.
واشینگتن آماده مذاکره برای تغییر موضع نظامی خود با توجه به این حملات نبود، زیرا می‌ترسید که این امر باعث جسارت ایران شود.
ایالات متحده در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ سرباز در عراق و ۹۰۰ سرباز در سوریه در مأموریت مشاوره و کمک دارد.
این نیروها بخشی از یک ائتلاف بین‌المللی هستند که در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با داعش افراطی به ویژه در غرب عراق و شرق سوریه مستقر شدند.