روشنفکران عراقی ترور مشذوب را یک پیام قلمداد کردند

روشنفکران عراقی ترور مشذوب را یک پیام قلمداد کردند

حسین القاصد: اینجا سرزمینی است که هنگام گرسنگی مبتکرین خود را می‌خورد
دوشنبه, 4 فوریه, 2019 - 23:00

ده‌ها تن از نویسندگان، روشنفکران و شهروندان کربلا روز گذشته پیکر علاء مشذوب نویسنده و رمان‌نویس عراقی را پس از تجمع اعتراضی در میدان تربیت در کربلا تشییع کردند. این تجمع توسط نویسندگان و روشنفکران کربلا و برخی از استان‌های نزدیک برگزار شد.

مشذوب رمان‌نویس، نویسنده، فعال مدنی و استاد دانشگاه است که مدرک دکترای خود را از دانشکده هنرهای زیبا در بغداد دریافت کرده و تعدادی رمان و مجموعه داستان نوشته که برخی از آنها جوایز ادبی دریافت کرده‌اند.

ترور وی موج انتقاد و خشم گسترده‌ای را علیه مقامات در محافل فرهنگی و مردمی به راه انداخت و تعدادی از روشنفکران از اینکه هدف بعدی گروه‌های مسلح خارج از کنترل دولت باشند، ابراز نگرانی کردند.

اتحادیه نویسندگان و ادبای عراق به شدت این امر را محکوم کرده و خواستار مجازات مرتکبین این جنایت شدند، علاوه بر این در بیانیه‌ای اعلام کردند: «این فاجعه هتک حرمت به خون شهروندان و به‌ویژه نویسندگان است».

عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ عراق ضمن ابراز ناراحتی و تأسف از فوت علاء مشذوب گفت: «فرهنگ عراق یکی از نویسندگان برجسته و خلاق خود را از دست داد».

حسین القاصد شاعر و دانشگاهی عراقی نیز گفت: «سیزده گلوله در سر این نویسنده و ادیب بودند، گناه وی این بود که قلمی غیرمسلح داشت. اینجا سرزمینی است که هرگاه گرسنه شود افراد خلاق و مبتکر خود را می‌خورد».

کمیته فرهنگ، رسانه، گردشگری و آثار باستانی پارلمان عراق نیز روز گذشته در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این جنایت شنیع از دولت عراق و سرویس‌های امنیتی خواست ضمن انجام تحقیقات سریع در خصوص پرونده ترور علاء مشذوب جنایتکاران و کسانی که این مرتکب این جرم شوم شدند، را به سرعت دستگیر کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای