واکنش ائتلاف «الوطنیه» به تذکر رئیس پارلمان عراق به ایاد علاوی

واکنش ائتلاف «الوطنیه» به تذکر رئیس پارلمان عراق به ایاد علاوی

ائتلاف علاوی این اقدام الحلبوسی را «غرض‌ورزی شخصی» قلمداد کردند
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 14:00
ائتلاف الوطنیه(ملی‌گرایان) عراق به رهبری ایاد علاوی معاون رئیس‌جمهور سابق عراق و اولین نخست‌وزیر این کشور پس از دوران صدام حسین، اقدام محمد الحلبوسی رئیس پارلمان در خصوص تذکر به علاوی به دلیل غیبت‌های بیش از حد وی را محکوم کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، کاظم الشمری رئیس این ائتلاف در پارلمان ضمن ابراز تعجب از این هشدار گفت: «این در حالی است که الحلبوسی به رهبران سیاسی و دیگر نمایندگان از جمله نوری المالکی، هادی العامری و حیدر العبادی هشدار نداده‌است».

الشمری در بیانیه‌ای گفت: «برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نوشته‌ای منسوب به رئیس پارلمان خطاب به ایاد علاوی را منتشر کردند، این در حالی است که دفتر وی و سخنگوی رسمی آن موضعی در این زمینه اتخاذ نکرده‌اند».

وی افزود: «این نامه به صورت رسمی به ائتلاف الوطنیه، نمایندگان آن یا دفتر ایاد علاوی نرسیده‌است و این امر یادآور نحوه برخورد صدام حسین با شهروندان است که تصمیمات خود را از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کرد».

الشمری در ادامه یادآور شد: «برخی افراد از این نوشته برای تعدی به علاوی استفاده کردند و نقش وی و برخی از رهبران دیگر را در حذف نظام صدام حسین و راه‌اندازی روند سیاسی فراموش کرده‌اند».

وی همچنین اشاره کرد: «الحلبوسی نیز نقش حمایتی ایاد علاوی برای تعیین وی به عنوان استاندار الانبار را از یاد برده‌است».

الحلبوسی در بیانیه‌ای ضمن هشدار به علاوی گفت: «نماینده باید به جلسات پارلمان و کمیته‌های آن پایبند باشد و در صورت تکرار غیبت‌های غیرموجه (۵ بار متوالی یا ۱۰ بار غیر متوالی) در فصل قانونی، نامه‌ای برای هشدار به وی ارسال خواهد شد».

وی در ادامه افزود: «پارلمان این حق را دارد که در صورت غیبت‌های بیش از حد و غیرقانونی نمایندگان در یک سوم جلسات در هر فصل، نمایندگان را اخراج کند».

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای