ضمانت‌های شاناهان نتوانست جدال درباره حضور آمریکا در عراق را خاتمه دهد

ضمانت‌های شاناهان نتوانست جدال درباره حضور آمریکا در عراق را خاتمه دهد

جمعه, 15 فوریه, 2019 - 21:00
AFP

دیدار سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پاتریک شاناهان، از عراق و گفتگوی او با نخست وزیر این کشور، عادل عبدالمهدی، نتوانست جدال دایر درباره حضور نظامی آمریکا در عراق را، به‌ویژه پس از سخنان ترامپ در خصوص مراقبت از اعمال ایران از این قرارگاه‌ها، خاتمه دهد. 

به گزارش الشرق الاوسط، پس از این سخنان ترامپ، طرفداران ایران در عراق به تب‌وتاب افتادند.

عادل عبدالمهدی در گفتگوی خود با وزیر دفاع آمریکا، اظهار کرد که «عراق وجود پایگاه‌های نظامی بیگانه در خاک خود را رد می‌کند». این کشور «بر استقلال خود تاکید دارد و از هر گونه فشارهای خارجی و خواست‌های بیگانه تاثیر نمی‌گیرد».

 در مقابل وزیر ایالات متحده آمریکا، تصریح کرد که «ماموریت نیروهای آمریکایی حاضر در عراق مبارزه با سازمان داعش و آموزش نظامی نیروهای مسلح عراق است». 

نخست وزیر عراق بر «ضرورت استمرار روابط با آمریکا و شرکت این کشور در مبارزه با تروریسم (و داعش) تاکید کرد». وی همچنین تاکید کرد که «باید به توافقات صورت‌گرفته احترام گذاشت و طبق آنها عمل کرد. مهمترین این توافقات مبارزه با تروریسم و آموزش نظامی نیروهای عراقی است و نه هیچ مسئله دیگر». 

از سوی دیگر او خواستار «حمایت از تلاش‌هایی شد که برای بازسازی عراق و بهبود اقتصاد این کشور در کار می‌شود». 

عادل عبدالمهدی بیان کرد که «عراق توانست موفقیت‌های قابل مشاهده‌ای را رقم زند و اینک پس از نابودی داعش ثبات خوبی پیدا کرده و این موفقیت تنها از راه جان‌فشانی جوانان این مرز و بوم و وحدت آحاد جامعه به‌دست آمده است. اینک وضعیت زندگی در پایتخت و دیگر شهرهای عراق بهبود یافته است». 

واکنش‌های عراقی نسبت به تفسیر داخلی این کشور از حضور نظامی آمریکا و نحوه تفسیر خود آمریکا از این حضور متضارب است. 

وزیر کشور سابق عراق و نماینده فراکسیون «فتح» محمد سالم الغبان، در این باره بیان کرد که «آنچه آمریکایی‌ها، چه از طریق ترامپ و چه مسئولین دیگر، می‌گویند نشان‌دهنده نقض صریح حاکمیت عراق است؛ زیرا چنین تفسیری، با توجه به عدم قبول مکرر ما نسبت به هر گونه پایگاه‌های نظامی بیگانه در کشور، تهاجم خطرناکی است که تبعات سهمگینی بر منافع و ثبات عراق در پی خواهد داشت و البته ثبات کل منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد». الغبان در گفتگو با «الشرق الاوسط» می‌افزاید: «ملت عراق اجازه نخواهد داد این حضور نظامی ادامه یابد و در برابر هر فشاری ایستادگی می‌کند. همچنین ما نمی‌پذیریم که خاک عراق پایگاهی برای هجوم به کشورهای همجوار قرار گیرد». 

برهان المعموری، نماینده یکی دیگر از فراکسیون‌ها، به‌نام «سائرون»، بیان کرد که «آمریکایی‌ها هر گونه بهانه و دلیلی برای حضور نظامی خود در عراق بگویند دیگر ما وجود آنها را نمی‌پذیریم».

 او در گفتگو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد که «دستمایه قرار دادن معاهدات سابق دیگر کارساز نیست زیرا با وجود این معاهده بود که یک سوم عراق، در زمان ریاست نوری المالکی، به‌دست داعش افتاد. اما اینک که داعش نابود شده، دیگر دلیلی برای استمرار حضور این نیروها وجود ندارد». 

از سوی دیگر یکی از رهبران «بلوک اصلاحات و بازسازی»، حیدر الملا، در گفتگو با «الشرق الاوسط» بیان کرد که «برخی میان آرزوهای خود و واقعیت کنونی می‌آمیزند و نمی‌دانند که باید توافقات صورت گرفته را توافقاتی برخاسته از اراده دولت بدانند». «کسانی که خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند نمی‌دانند که باید به معاهدات حکومت احترام بگذارند و هر گونه تعدی بدان اهانتی صریح برای کل دولت عراق است». 

الملا می‌گوید: «هر سخنگویی درباره حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق، باید بداند که میان دو کشور یک معاهده امنیتی وجود دارد که باید مورد احترام قرار گیرد. اضافه‌براین همگی می‌دانیم که اگر پوشش هوایی نیروهای ارتش آمریکا نبود شاید شکست داعش محقق نمی‌شد». 

او می‌افزاید که در اوضاع کنونی ضرورت دارد که حضور این نیروهای به‌شکل قانونی بررسی شود و برای آن قوانین معینی تنظیم و تعبیه شود تا از این سخن‌پراکنی و ژست‌های پوشالی نهایتی وضع شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای