«یک مشت عدس» دستمایه تمسخر عراقی‌ها

«یک مشت عدس» دستمایه تمسخر عراقی‌ها

دولت، عدس را در لیست کوپن کالای ماه رمضان آورده است
چهارشنبه, 20 فوریه, 2019 - 08:15

تصمیم شورای وزیران عراق در خصوص افزودن نیم کیلو عدس به اقلام کوپن کالا، تمسخر و انتقاد بخش‌های بزرگی از عراق را برانگیخت، به طوری که این امر برای بسیاری از مردم به مثابه یک «شوخی و لطیفه» بود که دولت در چارچوب تلاش خود برای همدردی با مردم عراق به‌ویژه فقرا راه‌اندازی کرده است.

به گزارش «الشرق الاوسط» بسیاری از منتقدان این تصمیم جدید دولت، سعی دارند با کاربرد اصطلاح «یک مشت عدس» از اهمیت اقلام موجود در کوپن کالا بکاهند، تا شهروندان بهبود قابل توجه کیفیت و کمیت مواد توزیع شده با قیمت عالی را حس نکنند.

وزارت بازرگانی دو روز پیش از موافقت شورای وزیران برای افزودن 5 کیلوگرم آرد برای هر خانواده و نصف کیلو عدس برای هر فرد در کوپن کالای ماه رمضان آینده خبر داد.

این وزارت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این تصمیم در راستای کوپن کالای اختصاص داده شده در بودجه 2019 است تا قبل از آغاز ماه مبارک رمضان و برای حمایت از خانواده‌ها توزیع شود».

پرونده کارت کالا با توجه به موارد فساد، یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های عراق قبل و بعد از سال 2003 به شمار می‌رود. قوه قضاییه عراق طی ماه‌ها و سالهای اخیر احکام قضایی علیه مقامات این وزارت به تهمت فساد صادر کرد که مهمترین آنها حکم 21 سال زندان بود که برای عبدالفلاح السودانی وزیر اسبق وزارت تجارت صادر شد.

صادق البهادلی استاد اقتصاد دانشگاه المستنصریه در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «مسئله نیم کیلو عدس باعث شد شهروندان دوران صدام را به یاد بیاورند و شاید این امر در راستای استمرار تمسخر عمومی از فرآیند سیاسی باشد که فساد، خدمات ضعیف و سرقت اموال عمومی را در پی داشت».

عبدالرحمن المشهدانی استاد اقتصاد در جامعه عراق نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «مردم حق دارند «یک مشت عدس» را مسخره کنند، وزارت بازرگانی و دولت در این زمینه مقصرند، چرا که ما در این دو نهاد شاهد سوء مدیریت و فساد فراوانی هستیم».

ستار عواد روزنامه‌نگار و یکی از دانشگاهیان عراق نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «این خبر باعث شد مردم بین میلیاردهای غارت شده و یک کیلو عدس ارتباط برقرار کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای