طرح‌هایی برای آوردن زنان لبنانی به سطح جهانی

طرح‌هایی برای آوردن زنان لبنانی به سطح جهانی

​در میان آنها کسانی بودند که به نیروی هوایی لبنان پیوستند
شنبه, 9 مارس, 2019 - 16:00

فهرست طرح‌هایی که امسال در لبنان برای گرامی‌داشت زن، در روز جهانی زن، اجرا شده بلندبالاست. 

به گزارش الشرق الاوسط، همچنان که بسیاری از شرکت‌های خصوصی و نهادهای دولتی تصمیم گرفتند که برای پررنگ نشان‌دادن مقام زن تلاش کنند زیرا میزان قدرت ابداع و ابتکار زنان فعال را مشاهده کردند. 

در این میان شاید حضور زنان در نیروهای هوایی لبنان بیش از همه جلب توجه کند زیرا این نقش چندان برای زنان جا نیفتاده است. 

فرمانده نیروی هوایی لبنان چندی پیش فهرستی از زنان فعال در ارتش را ذکر کرد. شانتال کلاس (۲۷ ساله) و ریتا زاهر (۲۶ ساله) دو خلبان ارتش لبنان، به درجه سروانی هستند که در حال خدمت در ارتش به‌سر می‌برند.

شانتال بر این عقیده است که «به نظر من زنان باید بتوانند بسیاری از مشکلات را پشت سرگذارند و در برابر موانع اجتماعی و خانوادگی، در راستای تحقق اهداف خود، مقاومت کنند».

از سوی دیگر در چارچوب جایزه محمود کحیل برای نقاشی‌های کاریکاتوری و هنر مصور که در آن ۳۷ هنرمند از ۱۵ کشور شرکت می‌کنند، تعداد زنان شرکت‌کننده یک‌چهارم مشارکت‌کنندگان را تشکیل داده‌است. 

در کتاب‌های کودکان نیز تعداد مشارکت کنندگان به نصف رسیده‌است.

در روز جهانی زن، همچنین برخی از سیاست‌مداران در لبنان پشتیبانی خود را از زنان اعلام کردند و تلاش خود را مبنی بر رسیدن به حالت برابری میان مرد و زن تأکید کردند. 

سعد الحریری به‌مناسبت این روز اعلام کرد که «ما تلاش می‌کنیم سیاست‌هایی را دنبال کنیم و قانون‌گذاری کنیم که موجب برابری هر چه بیشتر زنان با مردان شود. تمکین زن برای رسیدن به بالاترین سطوح رهبری و اداری تنها راه تحقق توسعه پایدار در سطوح مختلف جامعه است». وزیر کشور لبنان ریا الحسن نیز در یک توئیت نوشت: «در روز جهانی زن من سلام می‌کنم به زنان لبنان که برای رسیدن به بالاترین سطوح جامعه تلاش می‌کنند و مردانی که به جایگاه بلند زن در جامعه اعتراف دارند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای