​پمپئو: حمایت از ائتلاف به رهبری سعودی به مشکلات یمن پایان می دهد

​پمپئو: حمایت از ائتلاف به رهبری سعودی به مشکلات یمن پایان می دهد

شنبه, 16 مارس, 2019 - 11:45

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه (۱۵ مارس) گفت «دولت پرزیدنت دونالد ترامپ با کاهش حمایت آمریکا از ائتلاف عربی مخالفت کرده است». سعودی رهبری ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن را به عهده دارد.

پمپئو در نشست خبری افزود «طولانی کردن جنگ و مانع تراشی برای فعالیت متحدانمان در جبهه جنگ منجر به کاهش رنج و مشکلات مردم یمن نمی شود بلکه حمایت از ائتلاف تحت رهبری سعودی راهکار پایان دادن به مشکلات یمن است. ما حمایت مورد نیاز برای شکست شورشیان مورد حمایت ایران و برقراری صلح عادلانه ارائه می دهیم».

از سوی دیگر، مقام های وزارت امور خارجه آمریکا می گویند سفر چند روز آینده پمپئو به لبنان و اسرائیل و کویت برای گفتگو درباره مقابله با مشکلاتی است که ایران با نفوذ شبه نظامیان مورد حمایتش در لبنان و سوریه و عراق و یمن ایجاد کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت پمپئو از ۱۹ تا ۲۳ مارس به سه کشور یاد شده سفر می کند. یک مقام ارشد گفت سفر پمپئو به کویت برای جبران سفر لغو شده اش به این کشور در ژانویه انجام می گیرد. پمپئو در ژانویه در تور منطقه ای به هشت کشور سفر کرد اما مجبور به لغو سفر به کویت شد.

مقام ارشد در گفتگوی تلفنی در یک کنفرانس افزود «پمپئو در این سفر درباره مشکلات و چالش های ایجاد شده توسط ایران از طریق «حزب الله» لبنان و آینده مردم این کشور و حمایت مورد نیاز از لبنان برای تصمیم گیری به نفع مردم لبنان گفتگو می کند».

او خاطر نشان کرد «روابط دو جانبه و حمایت آمریکا از ارتش لبنان به عنوان تنها نهاد نظامی قانونی در لبنان محور این گفتگوها خواهد بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای