نگرانی درباره طرح قانون تابعیت در عراق

نگرانی درباره طرح قانون تابعیت در عراق

شنبه, 16 مارس, 2019 - 18:00
عمار طعمه نماینده حزب فضیلت

دولت عراق هفته گذشته طرح تعدیل قانون تابعیت را به پارلمان تقدیم کرد. این طرح انتقاد گسترده مقام های رسمی و مردم را به همراه داشت. مخالفان طرح می گویند که این طرح دارای «شکاف های گسترده» است و حق برخورداری از تابعیت عراق به خارجی های مقیم عراق را قانونی می داند حتی اگر تنها یکسال در عراق اقامت داشته باشند.

حسن العلوی نویسنده و نماینده باسابقه پیشین با انتقاد شدید از این طرح دولت را به «خیانت و فروختن کشور» متهم کرد. او درباره تغییر بافت جمعیتی بغداد در چند سال آینده در صورت تصویب طرح جدید هشدار داد. 

العلوی گفت «برخی ایرانیان یا افغانی ها یا اتباع کشورهای دیگر با تصویب این طرح می توانند به آسانی و تنها با سفر به عراق در مناسبت های مذهبی به تابعیت عراق دست پیدا کنند».

بغداد هاشم حسن رییس دانشکده خبرنگاری در فیس بوک نوشت «اعطای تابعت عراق با این شرایط آسان یک اقدام جنایتکارانه و توهین و فروش عمدی عراق است که با مقاصد شوم و خبیثانه ای صورت می گیرد».

واکنش به طرح جدید تابعیت در مجلس عراق ادامه پیدا کرد. عمار طعمه نماینده حزب فضیلت در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «این طرح شکاف های زیادی دارد که ممکن است به تغییر بافت جمعیتی کشور منجر شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای