«کنداکه» سودان؛ «نماد» اعتراضات ضد حکومت البشیر

«کنداکه» سودان؛ «نماد» اعتراضات ضد حکومت البشیر

برخی او را به «مجسمه‌ آزادی»‌ نیویورک تشبیه کردند
پنجشنبه, 11 آوریل, 2019 - 13:15
نماد اعتراضات خطاب به معترضان سخنرانی می کند (رویترز)

آلاء صلاح دختر بیست و دو ساله سودانی به نماد شاخص اعتراضات سراسری و ضد حکومتی در سودان تبدیل شد. عکس ها و ویدیوهای سخنرانی آلاء در دو روز گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شد و مورد استقبال گسترده قرار گرفت. او در این ویدیوها سرودهایی در یکی از میدان های خارطوم سر می داد.  او حالا به «نماد تظاهرات ضد حکومتی»‌ تبدیل شده است.

گاردین در گزارشی در این باره با عنوان «دختر جوانی که الهام بخش معترضان و نماد ایستادگی زنان سودان شد» گفت این دختر جوان معترض به نماد انقلاب سودان تبدیل شده است. عکس های او در روزنامه ها و رسانه های جهان از جمله بی بی سی و نیز شبکه های اجتماعی به شکل گسترده ای منتشر شده است.

گاردین افزود «این عکس ستایش برانگیز است. این دختر جوان بالای سکویی وسط معترضان ایستاده و سرودهای انقلابی برای آنان می خواند تا شور و شوق انقلابی ایجاد کند. زن جوان الهام بخش هزاران نفر از معترضان و همه زنان سودان معترض شد و برخی او را به «مجسمه آزادی» نیویورک تشبیه کردند. طرز ایستادن و خواسته آزادی خواهانه او به حکایت مجسمه آزادی نیویورک شباهت دارد» .

ویدیوی منتشر شده از آلاء در حال سردادن شعارهای آزادی خواهانه و ضد حکومت پرزیدنت عمر البشیر در پایتخت سودان دست به دست در توییتر چرخید. او «کنداکه» لقب گرفته که عنوان باستانی ملکه های سودان بوده است. او چندین بار عبارت «کنداکه محبوب من» را سرداد. مقصود او زنان حاضر در اعتراضات است.

او لباسی که پوشش سنتی سودان است به تن کرده و عکس های آلاء در حالیکه دست هایش را بلند کرده انتشار گسترده ای در شبکه های اجتماعی و رسانه ها داشته است.

لانا هارون زنی که عکس معروف آلاء را گرفته به سی ان ان گفت «هنگامی که او را دیدم به سویش دویدم و سه چهار تا عکس از او گرفتم». او افزود «او در صدد امید بخشی و اعطای انرژی مثبت به معترضان بود و موفق شد. او نماینده همه دختران و زنان سودان و الهام بخش همه معترضان زن است. او راوی قصه زنان سودان است.. او بی نظیر است».

احمد عوض ضمن با حضور در اعتراضات فیلمی از این دختر سودانی گرفته است. او در این فیلم در حال شعار دادن و خواستار سرنگونی حکومت عمر البشیر است. عوض به سی ان ان گفت «این دختر جوان همکلاسی من در دانشگاه بود. او معترضان را تشویق به سرنگونی نظام و انقلاب کرد».

هند مکی با انتشار توییتی درباره پوشش او گفت «لباس سفید و گوشواره های طلایی او نماد پوشش زنان کارگر در شهرها و روستاها است. گوشواره های طلایی او به شکل ماه هستند و نمادی از جواهرات زنان سودان در مراسم عروسی است. پوشش این زن همان پوشش مادران و مادربزرگان حاضر در تظاهرات ضد حکومت های نظامی و استبدادی پیشین در دهه شصت و هفتاد و هشتاد است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای