تهدید جانسون: انگلیس مبلغ «برگزیت» را پرداخت نمی کند

تهدید جانسون: انگلیس مبلغ «برگزیت» را پرداخت نمی کند

یکشنبه, 9 ژوئن, 2019 - 12:30
بوریس جانسون (رویترز)

بوریس جانسون اصلی ترین کاندیدای جانشینی ترزا می برای رهبری حزب محافظه کار و تصدی پست نخست وزیری تهدید کرد انگلیس مبلغ ۳۹ میلیارد پوند (۵۰ میلیارد دلار) توافق شده برای بریگزیت را تا زمانی که اتحادیه اروپا شرایط بهتری برای خروج کشورش در نظر نگیرد پرداخت نخواهد کرد.

اتحادیه اروپا بارها اعلام کرد که توافق بریگزیت را تمدید نمی کند. ترزا می و اتحادیه اروپا در ماه می پارسال درباره خروج انگلیس از این اتحادیه توافق کردند. البته توافق بریگزیت سه بار توسط پارلمان انگلیس رد شد تا جایی که نخست وزیر کشور مجبور به استعفا شد.

جانسون وزیر امور خارجه در دوره نخست وزیری می بود. وی در میان اعضای حزب محافظه کار از محبوبیت برخوردار است. انتخاب رهبری حزب با تعیین دو نامزد نهایی به اعضای حزب واگذار می شود.

جانسون به روزنامه ساندی تایمز گفت «این عادی نیست که ما کل چک این مبلغ را قبل از دستیابی به توافق نهایی کشیده باشیم. پول راهکار خوبی برای رسیدن به یک توافق خوب است».

تاریخ نهایی خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی در ۳۱ اکتبر اعلام شده؛ البته تا زمانی که توافق بریگزیت در پارلمان انگلیس رای نیاورد و کابینه درخواستی برای تمدید بریگزیت مطرح نکند. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا احتمالا پیامدهای اقتصادی بدی برای این کشور به دنبال خواهد داشت. انگلیس باید مبلغ ۳۹ میلیارد پوند برای خروج از اروپا پرداخت کند. طبق توافق می با اروپایی ها این مبلغ در عرض چند سال پرداخت می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای