مانیل خواستار آزادی تبعه فیلیپینی در نفتکش انگلیسی شد

مانیل خواستار آزادی تبعه فیلیپینی در نفتکش انگلیسی شد

شنبه, 20 ژوئيه, 2019 - 11:30

 دولت فیلیپین روز شنبه (۲۰ جولای) اعلام کرد که قصد دارد از ایران بخواهد تا تبعه فیلیپینی در نفتکش انگلیسی را آزاد کند. او یکی از افراد حاضر در نفتکش انگلیسی بوده که توسط نیروهای سپاه توقیف شد.
مقام های ایران گفتند کشتی استنا ایمپریو روز جمعه (۱۹ جولای) به دلیل برخورد با یک شناور صیادی در تنگه هرمز توقیف شد. یک شرکت سوئدی مالک این کشتی است.
این حادثه با افزایش تنش در آبراه اصلی حمل و نقل نفت در جهان همزمان شده است.
تنگه هرمز محل عبور و مرور یک سوم نفت جهان از طریق دریا است.
وزارت امور خارجه فیلیپین با انتشار بیانیه ای گفت «یک تبعه فیلیپینی در کشتی توقیف شده بوده است. ۱۸ تبعه هند و ۳ شهروند روسیه و لتونی در کشتی حضور داشتند».
این بیانیه افزود «موسسه ای که تبعه فیلیپینی را در کشتی توقیف شده استخدام کرده بود مقام های فیلیپین را روز جمعه از حضور این شهروند فیلیپنی مطلع کرد و گفت افراد حاضر در کشتی آسیب ندیده اند. در آن زمان کشتی انگلیسی به سوی سواحل ایران هدایت می شد».
به گفته بیانیه «ویلفر سانتوس سفیر فیلیپین در ایران در حال رایزنی با مقام ایرانی است. او خواهان اطمینان از سلامت تبعه فیلیپینی و آزادی فوری وی است».
بیانیه بدون اشاره به نام تبعه فیلیپینی در کشتی توقیف شده خاطر نشان کرد «خبر بازداشت تبعه فیلیپنی به خانواده او ابلاغ شد».
مقام های ایران روز شنبه (۲۰ جولای) گفتند «این نفتکش به بندرعباس هدایت شده و ۲۳ نفر در آن حضور دارند».
انگلیس گفت که کشتی دیگری نیز در خلیج توقیف شده است. کشتی «مصدر» با پرچم لیبرتی در حرکت بوده است.
مالک کشتی انگلیسی که برای مدتی توسط افراد مسلح توقیف شده بود گفت که همه سرنشینان کشتی سالم هستند. این کشتی آبهای ایران را ترک کرد.
به دنبال سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران و لغو دستور حمله به ایران از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ تنش در خلیج در چند هفته گذشته افزایش یافته است.
آمریکا گفت ایران در حمله به چندین نفتکش نقش داشته است.
همزمان با خروج یکجانبه آمریکا از برجام دولت آمریکا تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کرد. برجام در سال ۲۰۱۵ امضا شد. ایران طبق برجام متعهد به کاهش فعالیت های هسته ای در برابر برچیدن تحریم های اقتصادی شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای