روحانی منتقدان برجام را وسوسه کرد: رفع تحریم تسلیحاتی تا سال آینده

روحانی منتقدان برجام را وسوسه کرد: رفع تحریم تسلیحاتی تا سال آینده

جمعه, 2 اوت, 2019 - 15:15

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران ضمن بهره‌برداری از فضای انتقادی در ایران از قراردادن محمدجواد ظریف وزیر خارجه این کشور در سیاهه تحریم‌های آمریکا، برای دفاع از توافق هسته ای گفت: اگر برجام تا سال آینده پابرجا بماند «تمامی تحریم‌های تسلیحاتی لغو می‌شود».

به گزارش الشرق الاوسط، حسن روحانی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی در تبریز، روی ادامه برجام شدیداً تأکید کرد چرا که به گفته او، اگر این توافق تا سال آینده پابرجا بماند «تمامی تحریم‌های تسلیحاتی لغو می‌شود و هر سلاحی را می‌توانیم بخریم و بفروشیم و آماده برای این کار هستیم».

ناظران این اظهارات را نوعی تطمیع منتقدان داخلی برجام به دریافت امتیازات بیشتر از قبل ادامه حضور در برجام توصیف کردند.

یک روز پیش از این، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته‌است با ادامه شرایط کنونی در مذاکرات با کشورهای باقیمانده در برجام، عملیاتی نشدن کانال سازوکار مالی موسوم به اینستکس و محدودشدن فروش نفت ایران و عدم بازگشت درآمدهای نفتی ایران، ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را عملی خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری ایران روز پنجشنبه ۱۰ مرداد از ادامه مذاکرات با طرف‌های برجام خبر داد و گفت که ممکن است در هفته‌های آینده به نتایج مثبتی در مذاکرات برسیم.

روحانی گفت اگر مذاکرات ثمر ندهد، ایران گام سوم کاهش تعهداتش در برجام را برمی‌دارد. در عین حال تأیید کرد که پیشنهادهای ارائه شده توسط طرف‌های مقابل ایران در برجام، «متوازن» نبوده و «ما نپذیرفته‌ایم».

رئیس‌جمهوری ایران در اولین واکنش رسمی به تحریم محمد جواد ظریف، این اقدام را «کاری کودکانه» خوانده و گفته‌است این تحریم‌ها به معنای «ترس» آنها از ظریف است.

روحانی خطاب به مقام‌های آمریکایی گفته‌است «از یک سو می‌گویید آماده مذاکره هستیم و از یک سو وزیر را تحریم می‌کنید.»

رئیس‌جمهوری ایران گفته‌است دولت آمریکا «قبلش غلط‌های بالاتری کرده و رهبر را تحریم کردند.» او گفته‌است این اقدامات نشان می‌دهد «دشمنان»، «عاجز» شده‌اند.

واکنش‌ها در ایران به تحریم ظریف از سوی آمریکا

در همین رابطه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توییتر نوشت: «تحریم آقای ظریف به ایشان آسیبی وارد نمی‌کند، ولی این اقدامات جاهلانه، برای رژیم آمریکا جز زیان، چیزی در برندارد».

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تحریم محمدجواد ظریف از سوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: تحریم محمد جواد ظریف نشان داد آمریکا در عرصه‌های سیاسی و دیپلماتیک توان رویارویی با فرزندان این مرز و بوم را ندارد.

او در صفحه رسمی اینستاگرامش نوشت: نه تیر دشمن نه بند تحریم ما را از پیشبرد منافع ملی باز نخواهد داشت.

ستاد کل نیروهای مسلح نیز در بیانیه‌ای اقدام آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران را محکوم و اقدام آمریکا «غیردیپلماتیک و از سر استیصال» توصیف کرد. ستاد کل نیروهای مسلح در این بیانیه، مقام‌های آمریکایی را «فاقد کمترین هوش سیاسی» توصیف کرده‌است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط آمریکا را محکوم کرد و آن را «مضحک، غیرقانونی و نابخردانه» دانست.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم تحریم ظریف را با سقوط مجسمه آزادی مترادف دانست. او در توییتر نوشت اقدام آمریکا یعنی «دروغ بودن همه گفته‌های دونالد ترامپ» و «کذب بودن آزادی بیان مورد ادعای آمریکا».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای