موج تظاهرات، محکومیت و انتقاد از روحانی عراقی نزدیک به ایران

موج تظاهرات، محکومیت و انتقاد از روحانی عراقی نزدیک به ایران

پس از مطالبه انحلال ارتش عراق و مزدور خواندن آن
شنبه, 17 اوت, 2019 - 21:15

انتقاد شدید و بیانیه‌های محکوم کننده علیه یوسف الناصری دبیرکل شورای علما و هماهنگ‌کننده کل تجمع عربی و اسلامی برای سومین روز ادامه دارد. این روحانی عراقی نزدیک به ایران در مصاحبه ای تلویزیونی خواستار انحلال ارتش شده و ارتش عراق را ارتشی مزدور و غیراصیل خوانده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، او الحشد الشعبی را ارتش نخست این کشور برشمرد که این موضوع جنجال گسترده‌ای را به همراه داشته‌است. الناصری اما از اظهارات خود عقب‌نشینی نکرد و بار دیگر خواستار انحلال ارتش به دلیل پایه‌گذاری آن در سال ۲۰۰۴ توسط پول بریمر حاکم حاکم مدنی پیشین عراق، اخراج سفیر آمریکا در بغداد و پملپ سفارتخانه آمریکا در این کشور شد.

وزارت دفاع عراق با انتشار بیانیه‌ای به تمام کسانی که قصد آسیب زدن به شهرت ارتش را دارند، هشدار داد.

وزارت دفاع عراق اعلام کرد: «هر کس به دنبال آسیب زدن به شهرت ارتش قهرمانی باشد که همراه با نیروهای امنیتی، حشد الشعبی و نیروهای پیشمرگه زیباترین حماسه‌ها را در جنگ با تروریسم رقم زده‌است، با مقابله مردم برای توقف هر نوع خللی در مسیر آن مواجه خواهد شد».

در این بیانیه تأکید شده‌است که وزارت دفاع اقدامات قانونی خود را علیه تمام کسانی که از ارتش به آن صورت که شایسته‌است نام نبرند، اجرا خواهد کرد.

وزارت دفاع عراق تأکید کرده‌است که این ارتش، ارتش عراق بوده و همچنان خواهد بود و پرچم افتخار این کشور را که هرگز تسلیم نخواهد شد، به اهتزاز درمی‌آورد.

در این میان، علیرغم اینکه جنبش «نُجَباء» اعلام کردند «بیان برخی سخنان علیه ارتش عراق هیچ ارتباطی به جنبش نجباء ندارد و هر شخصی که چنین سخنانی به زبان آورده‌است نماینده این جنبش نیست.» اما بسیاری از ناظران و اهالی رسانه معتقدند که این جنبش همپیمان ایران برای جبران اقدام الناصری تلاش می‌کند.

همچنین برخی از منابع تأیید کردند که الناصری اخیراً معاون اکرم الکعبی دبیرکل این جنبش بوده‌است.

پیش از این، نصر الشمری معاون دبیرکل نجباء هرگونه ارتباط الناصری با این جنبش را رد کرد.

نجباء در بیانیه روز گذشته خود با عباراتی چون «قهرمان»، «برادر و دوست» «دیوار و قلعه مستحکم عراق» و «هویت ملی» از ارتش عراق یاد کرد.

جنبش نجبا از شاخه‌های الحشد الشعبی عراق که اخیراً از عصائب اهل الحق جدا شده‌است.

الحشد الشعبی عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد، آنچه یوسف الناصری مطرح کرده موضعی شخصی است و هیچ ارتباطی به حشد شعبی ندارد.

در پی اظهارات توهین‌آمیز یوسف الناصری، صدها تن از اهالی بغداد روز جمعه ۱۶ اوت در حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان اظهارات یوسف الناصری را محکوم کردند.

کمیته مرکزی هماهنگی تظاهرات مردمی در عراق (نزدیک به جریان صدر و نهادهای مدنی) چهارشنبه پیش از این برای برگزاری تظاهرات در بغداد و سایر استان‌های عراق در روز جمعه فراخوان داده بود.

در حالی که تاکنون واکنشی از سوی عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق صورت نگرفته، حیدر العبادی و ایاد علاوی نخست وزیران سابق عراق این اظهارات را محکوم کردند.

در این راستا فرماندهی عملیات مشترک از زبان عبدالامیر رشید یارالله معاون فرمانده عملیات مشترک وابسته به وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای گفت، از اظهارات عجیب یوسف الناصری که اتهاماتی را علیه ارتش مطرح می‌کند و خواستار انحلال آن می‌شود غافلگیر شدیم.

یارالله افزود: ما در فرماندهی عملیات مشترک این اظهارات عجیب و غریب را محکوم کرده و از مطرح کننده این اظهارات می‌خواهیم عذرخواهی کند.

وی اضافه کرد: فرماندهی عملیات مشترک حق قانونی برای اتخاذ تدابیر مناسب در حق هر کسی که به ارتش و نیروهای امنیتی اهانتی بکند دارد را محفوظ می‌داند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای