مقتدی صدر: اگر عبد المهدی استعفا ندهد «کار عراق تمام است»

مقتدی صدر: اگر عبد المهدی استعفا ندهد «کار عراق تمام است»

جریان صدری در انتخابات یا کابینه ای با حضور طبقه سیاسی کنونی شرکت نمی کند
شنبه, 30 نوامبر, 2019 - 10:00

مقتدی صدر رهبر جریان صدری از عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق خواست تا برای جلوگیری از کشتار بیشتر هر چه سریع تر خود و کابینه اش استعفا دهند.
او گفت «اگر عبد المهدی و دولت عراق استعفا ندهند کار عراق تمام است».
صدر پنجشنبه (۲۸ اکتبر) در بیانیه ای ضمن تکذیب برخی اتهام ها درباره اینکه جریان صدری بر موج اعتراضات سوار شده گفت «اگر من از هوادارانم خواسته بودم که تظاهرات کنند اصلا دیگر هیچ منطقه سبز یا قرمزی سرجایش نمی ماند».
صدر افزود  از دولتی که تا خرخره فاسد است و برخی معترضان خشونت طلب که از دست دولت ناامید شده اند حمایت نمی کند.
او خاطر نشان کرد جریان صدری پس از این در دولت یا انتخابات با حضور طبقه سیاسی کنونی شرکت نخواهد کرد.
صدر درباره آینده عراق ابراز نگرانی و ناراحتی کرد.
صدر گفت «گروه اول یعنی دولت باید فورا استعفا کند و گروه دوم یعنی معترضان باید با رعایت اخلاق عمومی تظاهرات کنند چرا که اعتبارشان مهم ترین مساله است».
دکتر عدنان السراج رییس مرکز توسعه رسانه عراق به «الشرق الاوسط» گفت «استعفای دولت پیش از این نیز مطرح شده بود و اظهارات صدر تاکیدی است بر نظرات مطرح شده در این باره. اما نکته اصلی اینجاست که چه طرفی قادر است تا با پیامدهای بحران مقابله کند و جانشین دولت فعلی شود».
السراج افزود «اوضاع عراق بسیار پیچیده شده. هیچ چشم اندازی برای راهکار از سوی گروه های سیاسی مطرح نشده است. در حالیکه برکناری دولت بخشی از راهکار برای عبور از بحران به نظر می رسد اما کناره گیری کابینه و عدم توافق درباره جایگزین مناسب ممکن است کشور را به سوی بحران دیگری سوق بدهد».
در این راستا، هسته رسانه امنیتی روز پنجشنبه (۲۸ نوامبر) اعلام کرد «برخی فرماندهان نظامی برای برقراری امنیت و کمک به استاندارها در انجام وظایفشان عضو گروه بحران می شوند».
از سوی دیگر، جلسه پارلمان عراق برای بررسی تصویب قانون جدید انتخابات و کمیساریای انتخابات بنا به درخواست هفته گذشته علی سیستانی مرجع عالی شیعیان به هفته آینده موکول شد. افزایش اعتراضات به ویژه در مرکز و جنوب عراق باعث پیچیده تر شدن اوضاع سیاسی شده است.
سعد الحدیثی سخنگوی دفتر نخست وزیر گفت «اینکه فرماندهان نظامی برای انجام وظایف معینی منصوب شده اند به این معنا نیست که آنها جای استاندارها را می گیرند یا وظیفه استاندارها را انجام می دهند».
حازم الخالدی نماینده وابسته به فراکسیون النهج الوطنی گفت «اصلاحات باید هر چه سریع تر انجام شوند و قانون جدید انتخابات و کمیساریای انتخابات وضع شوند و راهکارهایی برای بحران مسکن و بیکاری در نظر گرفته شود».
او افزود «اقدام بعدی انحلال مجلس است. این گام ضروری است چرا که کنار گذاشتن طبقه سیاسی کنونی راهکار واقعی برای بحران است. مردم آنها را قبول ندارند».
او خاطر نشان کرد «نخست وزیر باید به جای گذاشتن ضرب الاجل برای ترمیم کابینه فورا استعفا دهد».
دکتر نعیم العبودی عضو مجلس وابسته به فراکسیون فتح به «الشرق الاوسط» گفت «اصلاح قانون اساسی آغاز شده و برنامه ای برای اقدام عملی از طریق شنیدن آرای گروه های گوناگون درباره اصلاح برخی مواد قانون اساسی تنظیم شده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای