ایتالیا محموله ۱۴ تنی مواد مخدر از سوریه را توقیف کرد

ایتالیا محموله ۱۴ تنی مواد مخدر از سوریه را توقیف کرد

رم می‌گوید این مواد توسط داعش تولید شده و ارز ش آن یک میلیارد یورو است
پنجشنبه, 2 ژوئيه, 2020 - 01:00
رم - لندن: الشرق الاوسط

پلیس ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۴ تن ماده روانگردان آمفتامین تولید داعش در قالب ۸۴ میلیون قرص کاپتاگون را در جنوب این کشور کشف و ضبط کرده‌است.

فرمانده پلیس مالی در ناپولی در این باره گفته‌است: این میزان، یک رکورد تاریخی کشف قرص آمفتامین در تاریخ مبارزه بامواد مخدر در سراسر جهان به‌شمار می‌رود.

به گفته پلیس ایتالیا این محموله در بندر سالرن در جنوب شهر ناپل کشف شده و ارزش این مواد مخدر بیش از یک میلیارد یورو تخمین زده‌است.

پلیس ایتالیا روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن تأیید این خبر اعلام کرد: «قرص‌های آمفتامین با واژه کاپتاگون(captagon) مهر شده بودند که به «ماده مخدر داعشی‌های در هنگام جنگ» معروف است.

این بیانیه افزود: «ما می‌دانیم که داعش در سال‌های گذشته بخش عمده‌ای از درآمد خود برای تأمین مالی عملیات تروریستی را از راه قاچاق مواد مخدر صنعتی تولیدی در سوریه به دست آورده‌است. به همین دلیل داعش در سال‌های اخیر به بزرگ‌ترین تولیدکننده آمفتامین جهان تبدیل شده‌است».

به گفته مقام‌های قضایی ناپل در جنوب ایتالیا، این مواد مخدر در پی ظن مأموران به سه کانتینر حاوی کاغذهای یک بار مصرف صنعتی کشف و با دستور دادستانی محلی توقیف شد. قرص‌ها در لایه زیرین استوانه (سیلندر)های کاغذ جاسازی شده بود.

دو هفته پیش نیز پلیس ایتالیا در عملیات دیگری در بندر سالرنو دو هزار و ۸۰۰ گرم حشیش و یک میلیون قرص کاپتاگون را کشف کرد. این محموله در لباس‌های با مارک تقلبی پنهان شده بود.

اعمال قرنطینه کرونایی در اروپا مانع از تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی شده و قاچاقچیان را به انتقال این محموله‌ها از سوریه واداشته است.

به گفته پلیس ایتالیا، کاپتاگون در خاورمیانه پرطرفدار است و در مناطق جنگ زده مثل سوریه بازار آن رونق پیدا کرده و شرایط مناسب برای تولید آن فراهم شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای