واشنگتن محدودیت‌های مربوط به معاملات مالی با سودان را لغو کرد

واشنگتن محدودیت‌های مربوط به معاملات مالی با سودان را لغو کرد

گامی که راه را برای از خروج کشور از لیست حامیان تروریسم را هموار می‌کند
چهارشنبه, 12 اوت, 2020 - 10:30

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که محدودیت در معاملات مالی آمریکایی‌ها با سودان را برداشته است.

با این حال، این بیانیه، دولت سودان را در لیست کشورهای حامی تروریسم، با محدودیت‌های مداوم در صادرات و صادرات مجدد، و ادامه تحریم علیه مقامات درگیر در نقض حقوق بشر در طول درگیری دارفور، نگه داشته‌است.

در این بیانیه آمده‌است: از امروز (دیروز، سه شنبه)، «آمریکایی‌ها دیگر از ورود به معاملات مالی با دولت سودان ممنوع نیستند»، اقدامی که قبلاً طبق آیین‌نامه تحریم سودان ممنوع بود.

 در مورد صادرات و صادرات مجدد برخی کالاها و برنامه‌های فناوری، این امر به برخی مجوزها از اداره مبارزه با تروریسم سودان، همچنین ممکن است نیاز به مجوزهای بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در خصوص برخی صادرات داروها، کالاهای کشاورزی و وسایل پزشکی دارد.

در همین زمینه، شماری از تحلیلگران توضیح دادند که این مرحله به دلیل رفع محدودیت‌های ایالات متحده در معاملات، به خارطوم بسیار کمک می‌کند تا بر مشکلات اقتصادی و مالی پیش روی خود غلبه کند و راه را برای دستیابی به حذف نام کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم هموار می‌کند.

در اواسط ماه مه، لیست منتشر شده توسط وزارت امور خارجه آمریکا در مورد کشورهایی که با آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری نمی‌کردند، خالی از اسم سودان بود، تحولی چشمگیر که تحلیلگران آن را گام مهمی در راه بهبود روابط دو کشور و احتمال بازگشت سودان به جامعه بین‌المللی عنوان کردند که تأثیر عمیقی در بهبود اقتصاد و نجات کشور از رکود طولانی مدت سیاسی و اقتصادی آن خواهد داشت.

متخصصان امور سودان توضیح دادند که اقدامات سودمند بسیاری وجود دارد که باید سودان و آمریکا برای حذف سودان از این فهرست از جمله ضرورت توافق‌نامه مذاکره با خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی انجام دهند.

از طرف دولت ایالات متحده، این موضوع نیاز به یک ارزیابی عمیق دارد که آیا سودان واقعاً تمام روابط خود را برای حمایت از تروریسم به پایان رسانده‌است، سپس این ارزیابی همراه با توصیه ای برای حذف سودان از لیست به کنگره ارائه می‌شود، سپس کنگره به مدت ۴۵ روز فرصت خواهد داشت تا برای تصویب آن اقدام کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای