والی داعش در صلاح الدین کشته شد.. دستگیری یک «تروریست برجسته» در کرکوک

والی داعش در صلاح الدین کشته شد.. دستگیری یک «تروریست برجسته» در کرکوک

جلوگیری از ورود تعدادی از زنان داعشی به همراه سلاح از سوریه به عراق
یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 08:15

نیروهای امنیتی غراق تلاش تروریست‌های داعش برای وارد کردن سلاح و دارو و شماری از زنان از سوریه به عراق را خنثی کرده‌اند.

واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که تیپ زمینی ۷۱ عراق و نیروهای امنیت ملی در فرماندهی غرب نینوا پس از دریافت اطلاعات امنیتی دربارهٔ تلاش تروریست‌ها برای وارد کردن سلاح و دارو و شماری از زنان از سوریه به عراق وارد عمل شده و این تلاش را خنثی کردند.

این بیانیه افزوده که این نیروها با نصب کمین‌های متعدد و دوربین‌های حرارتی در مرزهای عراق و سوریه تحرکات تروریست‌ها را رصد کرده و متوجه تلاش عملی داعش برای این انتقال شده‌اند.

در این بیانیه آمده که متهمی که مأمور دریافت سلاح بود در منطقه ابونی نزدیکی روستای عوینات در حین راندن موتورسیکلت دستگیر شد. همچنین یک متهم دیگر و سه مسلسل و سه تفنگ مدل AK و همچنین چهار زن به همراه پنج کودک که از مرز سوریه عبور کرده بودند دستگیر شده‌اند.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش و پلیس استان صلاح‌الدین عراق، شب گذشته در عملیاتی توانستند وهب ابراهیم والی داعش در استان صلاح‌الدین را به همراه سه تن از همراهانش به قتل برسانند.

محمد خلیل البازی از فرماندهان پلیس صلاح‌الدین در این باره به خبرگزاری آلمان گفت که نیروهای اطلاعاتی عراق خبر داده بودند که وهب ابراهیم قصد دارد از استان الانبار به صلاح الدین حرکت کند و از این روز نیروهای عراقی شب گذشته در منطقه الفرحاتیه در اطراف شهر سامرا کمین کرده و با تروریست‌ها درگیر شدند و توانستند تمامی آن‌ها را به هلاکت برسانند.


-کارشناسان چه می‌گویند؟

در مورد عملیات نفوذ از مرزهای سوریه و عراق، فاضل ابورغیف کارشناس مسائل امنیتی به «الشرق الاوسط» گفت که «مرز عراق و سوریه، غرب نینوا، از نظر مساحت یک منطقه بسیار وسیع است و نقطه خاستگاه (داعش) به‌شمار می‌آید».

 ابو رغیف افزود: «علاوه بر اینکه فرماندهی نیروهای مرزی وظایف خود را انجام می‌دهد، ما به دوربین‌های لیزری حساس و همچنین به هواپیماهای بدون سرنشین نیاز داریم که در طول هفته نظارت داشته باشند».

ابورغیف در پاسخ به سؤالی در مورد خروج آمریکا از عراق در زمانی که داعش هنوز یک تهدید است در حالی که به نظر می‌رسد بایدن و ترامپ در این مورد به توافق رسیده‌اند، گفت: «جو بایدن اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات نیز از این کشور عقب‌نشینی خواهد کرد، اگرچه او گفت که به کمترین تعداد ممکن از سربازان راضی خواهد بود. آمریکایی‌ها اکنون درگیر مسلح کردن، تجهیز، آموزش و توسعه هستند؛ بنابراین، سرانجام آمریکایی‌ها عقب‌نشینی می‌کنند و ممکن است کمتر از ۱۰۰۰ سرباز آنها باقی بمانند».

در همین زمینه، دکتر معتز محی الدین رئیس مرکز جمهوریت برای مطالعات استراتژیک و امنیتی به «الشرق الاوسط» گفت که «بیش از یک سال پیش، نفوذ داعش از کشورهای همسایه از راه‌های سازمانی ایجاد شده توسط گروه‌های تروریستی، به دور از دید نیروهای امنیتی آغاز شد.»

وی اضافه کرد: «عملیات نفوذ از زمانی که بغداد در پایان سال ۲۰۱۷ پایان داعش را اعلام کرد، همچنان ادامه دارد و بنابراین، بیش از دو سال پیش، داعش از مرحله نفس‌گیری به مرحله بازسازی و ظهور دوباره منتقل شد و در نتیجه، موضع جایگزین برای نفوذ سازمان از کوه‌های مکحول به حمرین آغاز شد».

محی الدین گفت که «دستگیری این افراد یک دستاورد بزرگ برای تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی عراق است».

محی الدین دربارهٔ اجماع بایدن و ترامپ در مورد ماندن یا نماندن در عراق می‌گوید: «نیروهای آمریکایی همچنان که ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی تلاش می‌کند این تصور را داشته باشد که ارتش از پایگاه‌های عراق و سایر مناطق عقب‌نشینی خواهد کرد، اما به نظر من پایگاه‌ها برای مدت طولانی باقی می‌مانند».

وی توضیح داد که «سیاست آمریکایی احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه این است که عراق از ترس نفوذ ایران و دخالت ایران در عراق تحت کنترل نیروهای آمریکایی باقی بماند، زیرا آنها می‌خواهند مناطق غربی عراق را از لحاظ امنیت تأمین کنند».


- مک‌کنزی: حملات به نیروهای آمریکایی افزایش یافته‌است

در همین رابطه، ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفته‌است، ما در نیمه اول سال جاری میلادی حملات بیشتری در اطراف و علیه پایگاه‌های خود داشته‌ایم که در مقایسه با نیمه اول سال گذشته تعداد این حملات بیشتر بوده‌است.

فرمانده سنتکام با این حال تأکید کرد: این حملات تاکنون مرگبار نبوده‌اند، این موضوع خوبی است، اما همچنان ادامه دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای