جنجال در عراق بر سر عادی سازی با اسرائیل

جنجال در عراق بر سر عادی سازی با اسرائیل

جمعه, 16 اکتبر, 2020 - 10:30

اظهارات بهاء الاعرجی معاون نخست‌وزیر پیشین عراق در مورد عادی سازی روابط با اسرائیل به ویژه احتمال نقش آفرینی مرجعیت شیعه در نجف در این مسئله، بحث‌های داخلی گسترده‌ای را برانگیخت.

الاعرجی عضو سابق جنبش صدر، در پاسخ به سؤالی از سوی یک شبکه عراقی تحت پوشش مالی ایران، در مورد امکان عادی سازی روابط بین عراق و اسرائیل گفت: «اوضاع بسیار آماده‌است. همه شرایط آماده است و منتظر تصمیم‌گیری است. من به شما می‌گوم، اما پس از آن از من چیزی نپرسید، تصمیم برای عادی سازی و اولویت‌های آن ممکن است از نجف صادر شود و نه بغداد».

الاعرجی یکی از برجسته‌ترین رهبران «جنبش صدر» بود و در اولین دوره مجلس (۲۰۰۶–۲۰۱۰) به عضویت پارلمان درآمد. وی در دوره دوم بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ ریاست کمیته شفافیت پارلمان را بر عهده داشت. برادر بزرگتر وی، روحانی حازم الاعرجی، هنوز یکی از رهبران برجسته جنبش صدر است.

در حالی که تاکنون هیچ گونه اظهارنظری از نجف در مورد اظهارات الاعرجی منتشر نشده، در همین ارتباط، صالح محمد العراقی که از وی به عنوان یکی از افراد نزدیک به جریان صدر به رهبری مقتدی صدر نام برده می‌شود، الاعرجی را «دشمن نجف اشرف» توصیف کرد.

او در صفحه فیسبوک با انتشار عکس الاعرجی نوشت: «دشمن نجف اشرف.. اگر ادب نشود.. او را ادب می‌کنیم».

غالباً عراقی‌ها در مورد مسئله عادی سازی با اسرائیل، طرفداران و مخالفان دارد، و جریان سومی نیز وجود دارد که معتقد است این مسئله با توجه به فاصله جغرافیایی عراق و اسرائیل مسئله فوری نیست و برای کشوری که از تفرقه، فساد، خشونت و سوءمدیریت رنج می‌برد، اولویت اصلی نیست.

دولت نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی در مورد مسئله عادی سازی اخیر که بین اسرائیل و برخی کشورهای عربی رخ داد، به استثنای اظهارات الکاظمی در ۲۲ آگوست گذشته در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» با نوعی بی اعتنایی و ابهام برخورد کرد؛ الکاظمی دربارهٔ موضعش در قباله عادی سازی امارات متحده عربی، با اسرائیل گفته بود که این «یک تصمیم اماراتی است و ما نباید دخالت کنیم».

مثال الآلوسی رئیس حزب «ملت عراق» و نماینده سابق مجلس، در سال ۲۰۰۴ دو بار به اسرائیل سفر کرد و دو پسر و نگهبانش چند ماه بعد در تلاش برای ترور وی کشته شدند، سپس در سال ۲۰۰۸ برای شرکت در یک کنفرانس ضد تروریسم در تل آویو شرکت کرد، مجلس نمایندگان در آن زمان خواستار لغو مصونیت پارلمانی وی و محاکمه آن به اتهام «خیانت بزرگ» شد. با این حال، دادگاه عالی فدرال رای پارلمان علیه وی را باطل کرد.

الآلوسی هنوز هم خواستار عادی سازی روابط بین عراق و اسرائیل است و او اغلب احزاب سیاسی و شخصیت‌های وابسته به گروه‌های اسلام سیاسی را به سفر مخفیانه به اسرائیل متهم می‌کند.

از سوی دیگر، ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق اظهارات بهاء الاعرجی دربارهٔ عادی سازی روابط عراق با اسرائیل را محکوم کرد.

این ائتلاف در بیانیه ای گفته‌های الاعرجی را «غیرمسئولانه و اهانت به نجف اشرف» توصیف کرد.

در ادامه آمده‌است: «ائتلاف النصر بر رد اظهارات غیرمسئولانه و اهانت آمیز به نجف اشرف از جانب هر فرد یا طرفی تأکید می‌کند و آن را خدشه به تاریخ و مواضع ثابت و اصولی عراق و مرجعیت دینی در قبال مسئله فلسطین و حقوق مشروع آن و رد رژیم غاصب صهیونیستی می‌داند».

النصر گفت: این گونه اظهارات به وجهه عراق، تاریخ و مواضع و نمادهای آن خدشه وارد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای