اسرائیل به ارتش سوریه دربارهٔ تعامل با «شبه نظامیان ایرانی» هشدار داد

اسرائیل به ارتش سوریه دربارهٔ تعامل با «شبه نظامیان ایرانی» هشدار داد

اهداف خود را گسترش داد و شامل اخراج «حزب‌الله» شده‌است
شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 04:00

هواپیمای ارتش اسرائیل در چندین منطقه در جنوب سوریه اقدام به پخش اعلامیه‌های کاغذی کرد که به نیروهای رژیم هشدار می‌داد از ادامه کار با حزب‌الله و دیگر شبه نظامیان ایرانی بپرهیزند.

ناظران این اقدام را یک گام استثنایی می‌دانند که شامل پیامی مبنی بر اینکه اسرائیل دیگر به بیرون راندن ایران و شبه نظامیانش از سوریه بسنده نمی‌کند، بلکه خواستار اخراج حزب‌الله لبنان نیز شده‌است.

این اعلامیه‌ها همچنین فرمانده تیپ ۱۱۲ ارتش سوریه، سرتیپ باسل ابوعید که در شهر قنیطره اقامت دارد را شخصاً تهدید به ترور کرد.

در این اعلامیه، که در هزاران نسخه به زبان عربی توزیع شده بود، آمده‌است: «علیرغم هشدارهای قبلی ما، شما همچنان به حزب‌الله در منطقه خود اجازه می‌دهید که به واحد شما بپیوندد. شما زندگی خود و عناصر خود را در معرض خطر قرار می‌دهید، در حالی که به آن بی‌نیاز هستید، شما خدمت به منافع حزب‌الله را به عنوان خدمت به جنوب سوریه تبلیغ می‌کنید. این دروغ و ریا است».

اسرائیل به سرتیپ ابوعید گفت: "وقت آن است که حزب‌الله، سوریه را ترک کند. وقت آن است که حزب‌الله از تیپ ۱۱۲ خارج شود. یک سوری واقعی باشید که برای خدمت به مردم خود، کشور خود را بسازد و اقدامات درست را انجام دهد قبل از اینکه خیلی دیر شود».

پخش این اعلامیه‌ها یک روز پس از حمله موشکی به مناطق رژیم و نیروهای طرفدار ایران انجام شد، که به اسرائیل نسبت داده شد، اما در این حمله عمداً از تعرض به مراکز یا افراد حزب‌الله جلوگیری شده‌است؛ بنابراین، منابع اسرائیلی آن را "افزایش بیشتر اهداف و خواسته‌های اسرائیل" دانستند.

آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل، چند روز پیش در دیدار با سران ارتش خود در تیپ شمال اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ هدف در سوریه حمله کرده‌است. این هدف‌ها علیه نیروهای دولتی سوریه، نیروهای ایرانی و جنگجویان حزب‌الله لبنان بوده‌است. همچنین دولت ایران بسیاری از پایگاه‌های خود را در سوریه تخلیه و برخی از شبه نظامیان خود را نیز عقب کشید.

کوخاوی گفت که هدف عملیات اسرائیل ضربه زدن به تلاش‌های ایران برای ایجاد موقعیت نظامی در سوریه است و در نتیجه آنها، "موقعیت ایران در سوریه به وضوح در حال کند شدن است".

وی فاش کرد که "پایگاه‌ها، اردوگاه‌ها و مقرهای ایرانی در چارچوب کارزار اخراج آنها به شمال شرقی سوریه از منطقه دمشق تخلیه شده‌است و در ماه‌های اخیر محورهای انتقال سلاح از ایران به سوریه بسیار کاهش یافته‌است".

کوخاوی گفت که در چارچوب فعالیت‌های نظامی اسرائیل موسوم به "نبرد بین جنگ هاست، سوریه شاهد افزایش دفعات و کیفیت عملیات، افزایش تعداد انفجارها و آتش سوزی‌ها و گسترش دامنه فعالیت‌های مخفی بوده‌است".

او معتقد است که "بر این اساس، موقعیت نظامی ایران در سوریه طی دو سال گذشته در نتیجه فعالیت نیروهای ارتش علیه ایران و میزبان آن به‌طور یکسان شاهد یک کندی است. به عنوان بخشی از این مسئله، تعداد فعالان ایرانی در سوریه و شبه نظامیان وابسته به آن به‌طور قابل توجهی کاهش یافته‌است".

یک مقام ارشد اسرائیلی به روزنامه نگاران گفته‌است که "رئیس‌جمهور بشار اسد متوجه شده‌است که استقرار نظامی ایران در خدمت منافع وی نیست و باعث افزایش تبعات اوضاع سوریه می‌شود و به گسترش اشغال ترکیه در شمال کمک می‌کند. با این حال، او هنوز جرات نکرده‌است با مقامات تندخو در تهران، که اصرار دارند از کشورش به عنوان وسیله برای اهداف هژمونی خود در منطقه استفاده کنند، صحبت کند.

وی افزود: "حتی اگر آنها برخی از نیروهای خارجی و عربی و شبه نظامیان خود را خارج کنند، حزب‌الله را در آنجا نگه می‌دارند. این همان چیزی است که اسرائیل به دنبال جلوگیری از آن است، زیرا برنامه حزب‌الله تبدیل جنوب سوریه به جبهه دیگری برای جنگ علیه آن است".


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای