ازسرگیری اعتراضات و بستن جاده‌ها در الناصریه عراق

ازسرگیری اعتراضات و بستن جاده‌ها در الناصریه عراق

برخی از گزارش‌ها از کشته شدن یک تن، دستگیری و حمله با مواد منفجره به منازل فعالان خبر دادند
دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 11:15

در میان انتشار اخبار دستگیری، ترور، و مواد منفجره که خانه‌های فعالان را هدف قرار داده و همچنین افزایش تعداد افراد زخمی شده با شلیک سلاح و گاز اشک آور نیروهای امنیتی، تظاهرات اعتراض آمیز دیروز در تمام شهرهای استان ذی قار در جنوب عراق، به ویژه مرکز آن شهر الناصریه ادامه داشت. فعالان مدنی از وقوع ده‌ها زخمی و یک کشته خبر دادند.

به گفته فعالان، روز گذشته تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و ضد شورش تلاش کردند تا با حمله به میدان الحبوبی، در مرکز شهر، تظاهر کنندگان را که در حال تلاش برای بازگرداند چادرهای تحصن به میدان پس از برپایی آنها در اوایل دسامبر هستند، متفرق کنند.

 عباس السعداوی فعال مدنی گفت: «معترضین کنترل میدان الحبوبی را دوباره به دست آوردند و آنها تا زمانی که خواسته‌هایشان برای جلوگیری از پیگرد قانونی معترضان و آزادی دستگیرشدگان برآورده نشود، این مکان را ترک نمی‌کنند».

وی به الشرق الاوسط تأکید کرد که ده‌ها نفر دستگیر و یک تظاهرکننده بر اثر آتش‌سوزی نیروهای امنیتی در میدان ابراهیم الخلیل کشته شد. با این حال، منابع امنیتی یا مستقل کشته شدن این فعال را تأیید نکردند.

 السعداوی معتقد است که «الناصریه توسط شبه داعشی‌های شبه نظامیان اشغال شده‌است که سعی دارند از مردم شهر انتقام بگیرند که سال گذشته مقرهای آنها را به آتش کشیدند».

غزوان عدنان فعال مدنی دیگری در مورد دلایل تشدید موج اعتراضات در این روزها می‌گوید که «گروه‌های جنبش مدنی از عملیات هدف‌گیری که گروه‌های مسلح تحت چتر نیروهای امنیتی انجام می‌دهند، خسته شده‌اند و دیگر به وعده‌های دولت مبنی بر بازخواست عاملان و کشتار معترضان اعتماد ندارند».

وی به «الشرق الاوسط» افزود که «گروه‌های مسلح در کمتر از یک ماه خانه‌های ۱۸ فعال را با بمب‌های صوتی و غیرصوتی هدف قرار داده‌اند، بدون آنکه مقامات اقدامی برای بازدارندگی آن احزاب انجام دهند».

وی ادامه می‌دهد که «یک عقیده رایج وجود دارد که گروه‌های نزدیک به جریان صدر پشت این امر هستند و گروه‌های جنبش مدنی نیز رئیس پلیس را به تبانی با این گروه‌ها متهم کرده و خواستار برکناری وی شدند».

رسانه‌های محلی در الناصریه گزارش دادند که ده‌ها نفر از معترضین در اعتراض به دستگیری فعالان در استان، جاده‌های ارتباطی و منتهی به شهر الناصریه و منطقه الچبایش را مسدود کردند.

در همین خصوص، تحت فشار اعتراضات، مقامات محلی احسان الهلالی فعال مدنی و بقیه بازداشت شدگان را دیروز آزاد کردند.

دولت فدرال در بغداد، در ابتدای ماه گذشته، یک هسته مدیریت بحران در ذی قار، متشکل از مقامات ارشد سرویس‌های امنیتی تشکیل داده بود و قاسم الاعراجی مشاور امنیت ملی را به عنوان رئیس آن منصوب کرد.

در حالی که این هسته موفق شد گروه‌های جنبش مدنی را ترغیب کند تا چادرهای تحصن در الحبوبی را ترک کرده و به خانه‌های خود برگردند، فعالان معتقدند که این امر در مورد هدف قرار دادن فعالان و پاسخگوکردن افرادی که در این قتل‌ها و آدم‌ربایی‌ها مسئول هستند، کار چندانی انجام نداده‌است.

به نوبه خود، کمیسیون عالی حقوق بشر در عراق روز گذشته، از نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی خواست پرونده امنیتی در استان را که شاهد بسیاری از تخلفات است، جهت رسیدگی، بازگرداندن امنیت به این استان و جلوگیری از مجموعه ترورها، آدم ربایی‌ها و محدود کردن آزادی‌ها شخصا به دست گیرد.

این نهاد گفت: «از طریق تیم‌های نظارتی خود، حوادث جاری در استان ذی قار طی دو روز گذشته شامل موارد ترور، آدم ربایی و درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی را رصد کرده‌است».

در این بیانیه آمده‌است که تعداد کل زخمی‌ها ۴۳ نفر از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی، ۲ مورد ترور، و به دنبال آن یک کارزار بازداشت توسط نیروهای امنیتی علیه فعالان و تظاهرکنندگان انجام شده‌است، که در آن ۳۰ نفر از تظاهرکنندگان از جمله یک روزنامه‌نگار دستگیر شدند. کمیسیون همچنین همه طرف‌ها را به آرامش و خویشتنداری فراخواند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای