ایالات متحده زمانی به برجام برمی‌گردد که تهران به تعهداتش عمل کند

ایالات متحده زمانی به برجام برمی‌گردد که تهران به تعهداتش عمل کند

پنجشنبه, 28 ژانویه, 2021 - 00:30

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده زمانی به توافق هسته ای ایران (برجام) بازخواهد گشت که تهران به تعهداتش در قبال توافق سال ۲۰۱۵ عمل کند که این فرایند زمان خواهد برد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن در نخستین نشست خبری خود گفت: «جو بایدن کاملاً روشن کرد که اگر ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردد، ایالات متحده آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد». 

وی افزود، «ایران در چند بُعد از تعهداتش را انجام نمی‌دهد. در صورت تصمیم به بازگشت به تعهدات خودشان، این امر زمان‌برخواهد بود، برای ما هم که بخواهیم ارزیابی کنیم که آنها به تعهداتشان عمل می‌کنند، زمان خواهد برد». 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که تهران خواستار برداشتن نخستین گام از سوی واشنگتن و لغو کردن تحریم‌ها شده‌است. مسئله ای که نشانگر مذاکرات سخت بین دو کشور خواهد بود. 

توافق هسته ای ایران که این قرار بود مانع تولید بمب هسته ای توسط ایران شود، شش سال پیش به امضا رسید اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌هایی را که پس از برجام لغو شده بودند برگرداند. 

او خواستار توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح این توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد. 

در مقابل، ایران طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده‌است. 

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا که در زمان انعقاد برجام معاون رئیس‌جمهور اوباما بود، قول داد که گفتگو را از سر بگیرد و به توافق‌نامه بازگردد، زیرا جلوگیری از تولید سلاح هسته ای توسط ایران مهم‌ترین اولویت اوست. 

بلیکن گفت اگر ایران به توافق برگردد واشنگتن با متحدان و شرکای خود، به دنبال توافقی بلندمدت‌تر و مستحکم‌تر خواهد بود که به سایر مسائل عمیقاً دردسرآفرین می‌پردازد.

در همین راستا، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه و آنتونی بلینکن همتای آمریکایی وی روز چهارشنبه، در اولین گفتگوی تلفنی دو طرف بر «لزوم هماهنگی نزدیک برای مقابله با بحران ایران» تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای