«استراتژی ریاض»؛ گامی به سمت جهش در توسعه و تنوع اقتصادی بی سابقه

«استراتژی ریاض»؛ گامی به سمت جهش در توسعه و تنوع اقتصادی بی سابقه

     ۲۲۰ میلیارد دلار؛ حجم سرمایه گذاری در ریاض در سه سال گذشته
یکشنبه, 31 ژانویه, 2021 - 00:15
سند راهبردی ریاض چند ماه دیگر به اجرا گذاشته می شود (الشرق الاوسط)

شاهزاده محمد بن سلمان روز پنجشنبه (۲۸ ژانویه) از یک طرح راهبردی برای توسعه ریاض در چند سال آینده خبر داد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که پایتخت سعودی در آستانه جهش در توسعه و تنوع اقتصادی بی سابقه قرار دارد. ریاض با برخورداری از ظرفیت های عظیم می تواند به عنوان یکی از شهرهای صنعتی و اقتصادی مهم در جهان مطرح شود و پیش بینی می شود این شهر پس از اجرای این طرح راهبردی به یکی از ده شهر اقتصادی بزرگ در جهان تبدیل گردد.


ولیعهد سعودی گفت ریاض زیر ساختارهای اساسی دارد. وقتی که ملک سلمان بن عبد العزیز پنجاه سال امیر ریاض بود این شهر از نظر مدیریت شهری مورد توجه ویژه قرار گرفت. ولیعهد سعودی افزود برای بقیه مناطق سعودی با توجه به امکانات و ویژگی های خاص برنامه های راهبردی در حال تنظیم است.


پروژه های سرمایه گذاری در پایتخت سعودی در سه سال گذشته ۲۲۰ میلیارد بوده است. کارشناسان اقتصادی می گویند که نگاه کلی اعلام شده از این برنامه راهبردی بیانگر این است که  فرآیند توسعه و اقتصاد کشور جامع و کیفی بوده و هدف اصلی یعنی رسیدن به رونق اقتصادی بیشتر و افزایش کیفیت زندگی است.


احمد بن عبد الرحمان الجبیر عضو انجمن اقتصاد سعودی به الشرق الاوسط گفت «ریاض از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که منجر به رشد اقتصادی قابل ملاحظه و افزایش سرمایه گذاری در آینده می شود. پایتخت سعودی آثار تاریخی فراوانی دارد و یک شهر کلان صنعتی بوده و با شبکه حمل و نقل به سراسر کشور وصل است. جمعیت این شهر هفت و نیم میلیون نفر است».


الجبیر افزود «استراتژی ویژه توسعه شهر ریاض از جمله برنامه های تحول اقتصادی و سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است که هدف اصلی تنوع بخشی به منابع درآمد و افزایش رشد اقتصادی و اشتغال زایی است».


او خاطر نشان کرد «طرح توسعه ریاض از جمله برنامه های راهبردی در سعودی است که بر اساس شهروند محوری و تامین نیازمندی ها و اهداف و خدمتگزاری به شهروندان در بخش سلامت و آموزش و مسکن و اشتغال زایی و مهارت آموزی و افزایش هزینه در پژوهش های علمی و مراکز مطالعات و توجه به جوانان و افزایش اشتغال زایی برای جوانان تنظیم شده».


او گفت «ریاض زیرساختارهای بزرگ برای پروژه های آینده دارد. طرح ریاض سبز برای کاشت چند میلیون درخت در این شهر و افزایش کیفیت زندگی از جمله این ساختارها است. طرح های راهبردی نیوم و العلا و لاین کلید خورد و نوبت تنظیم استراتژی برای مناطق سعودی با توجه به امکانات و ظرفیت مناطق است».


الجبیر یادآور شد «پارامترهای قدرت و امنیت و ثبات در کشور باعث شده تا کار با ثبات در چندین حوزه انجام شود. سعودی همچنین از موقعیت ویژه در سطح خلیجی و عربی و اسلامی برخوردار است که به اجرای برنامه های اصلاحات در کشور کمک می کند».


فهد الرشیدی مدیر اجرایی هیات پادشاهی شهر ریاض جمعه (۲۹ ژانویه) گفت «عملیاتی کردن مترو ریاض از جمله بزرگ ترین پروژه های راه آهن در منطقه است. این مترو به طول ۱۷۸ کیلومتر است و ۸۵ ایستگاه زمینی و زیر زمینی دارد. مترو در سه ماه سوم سال جاری به بهره برداری می رسد».


او گفت «استراتژی ریاض از حدود ۱۰۰ طرح و پروژه تشکیل شده است».


از سوی دیگر، عبد الرحمان احمد الجبیری کارشناس اقتصادی به الشرق الاوسط گفت «برنامه های راهبردی اعلام شده بیانگر این است که  فرآیند توسعه و اقتصاد کشور جامع و کیفی بوده و هدف اصلی یعنی رسیدن به رونق اقتصادی بیشتر و افزایش کیفیت زندگی است. اقتصاد سعودی در حال حرکت به سمت تنوع و رشد و جذب سرمایه گذاری در بخش های گوناگون است».


الجبیر تاکید کرد «افزایش بهره وری در راستای رسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ و تحول پایدار به سمت توسعه و افزایش محتوای بومی و ارتقای کیفیت بخش صنایع ادامه دارد. برنامه های بلند پروازانه ای برای ساخت شهرهای صنعتی و توسعه زیر ساختارها و انعطاف پذیر کردن مقررات و اقدامات و برنامه های تامین مالی وجود دارد. برنامه های راهبردی صندوق سرمایه گذاری عمومی در راستای تزریق سرمایه و استفاده از منابع طبیعی و جذاب در حوزه گردشگری و صنایع از طرح های متعدد طبق معیارهای محیط زیستی تنظیم شده است».


الجبیری معتقد است «مرحله بعدی یک جنبش اقتصادی موثر است تا اقتصاد سعودی با توجه به ظرفیت های کنونی با اقتدارتر در راستای اشتغال زایی نقش آفرینی کند. سعودی در مسیر ایجاد یک اقتصاد دانش محور و تکنولوژی محور حرکت می کند. تمام این عوامل منجر به افزایش کیفیت زندگی و رفاه و اشتغال زایی و برنامه های پیشرو در تجارت و پروژه های کوچک از طریق مستقیم و غیر مستقیم می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای