تجاوز سیستماتیک به زنان مسلمان اویغور در اردوگاه های چین؛ ابزار نارضایتی آمریکا

 تجاوز سیستماتیک به زنان مسلمان اویغور در اردوگاه های چین؛ ابزار نارضایتی آمریکا

پنجشنبه, 4 فوریه, 2021 - 12:00
برخی از افراد اقلیت مسلمان اویغور با در دست داشتن پلاکارد مقابل کنسولگری چین در استانبول تجمع کرده و خواستار اطلاع رسانی در مورد سرنوشت بستگانشان شدند (فرانس پرس)

به گزارش رویترز وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۳ فوریه) گفت «گزارش های منتشر شده درباره تجاوز جنسی سیستماتیک به زنان در اردوگاه های نگهداری اویغورها و دیگر گروه های مسلمان در منطقه شین جیانگ در چین به شدت ناراحت کننده است».


یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر دولت چین را به «ارتکاب جنایت علیه بشریت و قتل عام» در منطقه شین جیانگ متهم کرد و گفت «عاملان این فجایع باید با مجازات سنگین مواجه شوند».


اظهارات این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی در مورد گزارشی عنوان شد که در بی بی سی درباره تجاوز و آزار جنسی و شکنجه زنان اویغور و دیگر مسلمانان در اردوگاه های نگهداری اویغورها در منطقه شین جیانگ در چین منتشر شده است.


گزارش بی بی سی گفت «چندین زن زندانی سابق و یکی از نگهبانان زن گفته اند که یا خودشان به طور سیستماتیک مورد تجاوز گروهی و آزار جنسی و شکنجه قرار گرفته اند یا اینکه نظاره گر چنین حوادثی بودند».


دولت چین هر گونه بدرفتاری در شین جیانگ را تکذیب کرد و گفت «اردوگاه های واقع در این منطقه بر آموزش های فنی و حرفه ای در راستای ریشه کن کردن تندروی و گرایش های استقلال طلبانه تمرکز دارند».


وانگ وان بین سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد گزارش بی بی سی گفت «این گزارش سراسر کذب است» و کسانی که بی بی سی در گزارش با آنها مصاحبه کرده «چندین بار به ترویج اطلاعات نادرست و دروغ متهم شده اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای