وزارت خارجه ایران با لغو گام به گام تحریم‌ها مخالفت کرد

وزارت خارجه ایران با لغو گام به گام تحریم‌ها مخالفت کرد

شنبه, 3 آوریل, 2021 - 12:45

شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان «پرس تی‌وی» وابسته به حکومت ایران امروز شنبه (۱۴ فروردین ۱۴۰۰) گزارش داد که دولت ایران می‌خواهد ایالات متحده همه تحریم‌ها را لغو کند و حاضر نیست به شکل «گام به گام» تحریم‌ها را کاهش دهد.

کشورهای عضو برجام دیروز جمعه گفتند که به عنوان بخشی از مذاکرات گسترده‌تر برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های جهانی، از این هفته در وین گفتگوهای غیرمستقیم انجام می‌دهند.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته گفته‌است «قصد داریم دربارهٔ گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفت‌وگو کنیم».

با این حال یک مقام ارشد اروپایی به رویترز گفته‌است مذاکره دربارهٔ تعهدات هسته‌ای ایران و تحریم‌های آمریکا است و دو طرف «باید در جایی به هم برسند».

این مقام اتحادیه اروپا که نامش ذکر نشده، رسیدن به این نقطه را در کمتر از دو ماه ممکن دانسته‌است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به پرس تی‌وی گفت که «هیچ طرح گام‌به‌گامی در کاهش تحریم‌ها مطرح نیست سیاست قطعی ایران برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد و مجدداً تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرد که منجر به نقض برخی از محدودیت‌های هسته ای مندرج در توافق‌نامه از سوی تهران شد.

جو بایدن رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده می‌خواهد این توافق را احیا کند، اما اختلافات بین دو کشور بر سر این که چه کسی باید گام اول را بردارد، وجود دارد.

ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا که همه طرف‌های توافق ۲۰۱۵ هستند، روز جمعه مذاکراتی را به صورت آنلاین انجام دادند تا در مورد احتمال بازگشت ایالات متحده به این توافق بحث کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای