آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: القاعده در ایران مستقر است

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: القاعده در ایران مستقر است

چهارشنبه, 5 مه, 2021 - 09:30

ایران به مقر جدید میزبانی از گروه‌های تروریستی بین‌المللی مانند القاعده تبدیل شده‌است، به طوری که آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (دیا) در گزارش جدید خود اعلام کرد که تعدادی از رهبران القاعده از داخل ایران بر این شبکه تروریستی نظارت می‌کنند.

این مرکز در گزارش سالانه تهدیدهای جهانی خود و در بخش مربوط به القاعده با تأکید بر حضور برخی افراد ارشد القاعده در ایران، آورده‌است: «در حالی که ایمن الظواهری رهبر القاعده همچنان پنهان است، شمار اندکی از رهبران القاعده مستقر در ایران بر شبکه القاعده نظارت می‌کنند».

در همین حال، این مرکز آمریکایی می‌پرسد: چرا دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، اصرار دارد که تحریم‌های ایران را لغو کند و به توافق هسته ای ایران برگردد؟

مشاور ارشد امور جهانی مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا، ژانویه گذشته در مورد این سناریو هشدار داده بود و پمپئو اطلاعاتی در مورد دلیل میزبانی ایران از این سازمان ارائه داده‌است.

ایران در سال ۲۰۱۵ آزادی حرکت بیشتری به رهبران القاعده اعطا کرد و در نتیجه این کمک‌ها، القاعده رهبری مرکزی خود را در داخل ایران قرار داده‌است.

این مرکز آمریکایی می‌گوید که برخی از اعضای سنای آمریکا در حال حاضر در اروپا مشغول مذاکره و گفت و گو با دیگر رهبران خارجی برای پیوستن به مذاکرات با رژیم ایران هستند، با این که تهران از رهبران القاعده میزبانی می‌کند.

این مرکز آمریکایی از ایده تلاش دولت بایدن برای مذاکره با رهبران ایران متعجب است و آن را غیرقابل درک دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای