هشدار رییس جمهور اسراییل درباره جنگ داخلی پس از درگیری بین یهودیان و عرب ها

هشدار رییس جمهور اسراییل درباره جنگ داخلی پس از درگیری بین یهودیان و عرب ها

پنجشنبه, 13 مه, 2021 - 17:45

رییس جمهور اسراییل چهارشنبه (۱۲ مه) درباره وقوع جنگ داخلی بین عرب ها و یهودیان ساکن اسراییل هشدار داد.


خشم و بیم و هراس نسبت به حملات هوایی متبادل بین ارتش اسراییل و گروه های فلسطینی در غزه منجر به بروز ناآرامی و خشونت در اسراییل شده است.


درخواست روحانیون سرشناس و رهبران سیاسی برای حفظ آرامش و خویشتنداری به جایی نرسید و به نظر می رسد اقدامات پلیس اسراییل و بازداشت های فله ای نیز منجر به پایان دادن به خشونت ها و درگیری ها در چندین شهر مختلط عرب نشین و یهودی نشین نشده است.

درگیری ها هر چند وقت یکبار به دلیل اعتراضات حامیان فلسطینیان از سر گرفته می شود. این اعتراضات از سوی شهروندان عرب خشمگین از حمله نظامی اسرائیل به غزه تنظیم می شود. مناطق مرزی توسط گروه های مسلح به رهبری جنبش «حماس» موشک باران شدند.

یک کنیسه یهودیان و چند خودرو در شهر لود در اسراییل آتش گرفتند و عابران به سمت برخی از رانندگان خودروها سنگ پرانی کردند و برخی از معترضان در بندر حیفا در شمال که پرچم فلسطین در دست داشتند با ماموران پلیس درگیر شدند.

پلیس چهارشنبه (۱۲ مه) گفت اغلب حملات از سوی یهودیان علیه عرب ها انجام شده که در این میان یکی از این حملات به طور زنده از تلویزیون پخش شد. در این ویدیو مردی در شهر ساحلی بات یام توسط چند نفر از خودروش پیاده شده و مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

کانال پربیننده اسراییل موسوم به کانال ۱۲ با قطع  برنامه هایش یک تماس تلفنی با رووین ریولین رییس جمهور کشور پخش کرد. او در پیامی گفت «خواهش می کنم این دیوانگی را تمام کنید».


رییس جمهور اسراییل افزود «مردم و خیابان هایمان در تیررس موشک ها هستند اما سرگرم جنگ داخلی بیهوده بین خودمان شده ایم».


ریاست جمهوری در اسراییل یک مقام تشریفاتی است.


عرب های اسراییل می گویند که با نابرابری سیستماتیک و نیز تبعیض در خدمات مسکن و نظام سلامت و آموزش روبرو هستند.

پلیس شهر لود مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام کرد با این حال رسانه های اسراییلی جوانان یهودی را با کلاه های کیپا در حال گشت زدن در خیابان ها نشان دادند.


یایر ریویو شهردار شهر لود به کانال ۱۲ اسراییل گفت «شهر و خیابان ها از کنترلمان خارج شدند». درگیری و خشونت برای چند شب پیاپی ادامه داشت و یکی از شهروندان عرب به ضرب گلوله کشته و دو یهودی به ظن قتل او بازداشت شدند.


ابراهیم از مقام های شهرداری لود گفت «اتفاقات کنونی «انتفاضه» است که در شهرهایی مثل رمله و لود و یافا و عکا و حیفا در جریان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای