الکاظمی مأموریت را به سرانجام رساند؛ عراق در انتظار نتایج انتخابات

الکاظمی مأموریت را به سرانجام رساند؛ عراق در انتظار نتایج انتخابات

نخست‌وزیر به یک کاندیدای مستقل رای داد.. نقص فنی باعث اختلال در روند رای‌گیری شد 
دوشنبه, 11 اکتبر, 2021 - 00:00
مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق انگشت اشاره خود را به نشانه شرکت در انتخابات نشان می‌دهد (رویترز)

با وجود فضای آرام نسبی و بی‌سابقه غالب بر روند انتخابات پارلمانی روز گذشته (یکشنبه) عراق، اما میزان مشارکت مردمی، طبق آمارهای اولیه کمیساریای عالی انتخابات، پایین گزارش شده است؛ به‌طوری‌که تا شامگاه گذشته، تنها ۲۰ درصد از واجدان شرایط رای در پای صندوق‌های رای حاضر شدند. 

در حالی‌که انتظار می‌رود نتایج امروز (دوشنبه) اعلام شود، بسیاری معتقدند، این مشارکت بسیار پایین، در سایه شرایط سخت کشور طی ۲ دهه گذشته، از دست‌رفتن اعتماد عمومی به رژیم سیاسی و احزاب آن و همچنین کمپین‌های دعوت به تحریم انتخابات از سوی برخی از جریان‌های سیاسی و مردمی قابل پیش‌بینی بود.

در این میان، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق پس از پایان مهلت شرکت در انتخابات در ساعت ۱۸ به وقت محلی گفت: به‌حمدالله وظیفه و ماموریت خود را انجام دادیم و به وعده خود برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف عمل کردیم و همه امکانات را برای برگزاری موفق آن به کار بستیم. 

براساس تصاویر ثبت‌شده از برگ اخذ رای الکاظمی، وی به حسین عرب نماینده سابق مستقل پارلمان رای داده است. 

با وجود برتری این دوره از انتخابات در سازماندهی، میزان اندک تخلف و تقلب نسبت به دوره‌های قبل، بسیاری از ناظران مستقل معتقدند که این دوره خالی از شکایت به‌ویژه شکایت از بروز نقص فنی در سیستم‌های الکترونیک نبود. این امر باعث شد رشید الحسینی نماینده مرجعیت دینی انتقادات تند و تیزی را به عملکرد کمیساریای عالی انتخابات انجام دهد و آن را به کم‌کاری متهم کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای