تحرک شبه‌نظامیان علیه نامزدی حفتر و پسر القذافی

تحرک شبه‌نظامیان علیه نامزدی حفتر و پسر القذافی

دفاتر انتخابات بسته شد.. الدبیبه قانون رای‌گیری را «شرم‌آور» خواند
سه شنبه, 16 نوامبر, 2021 - 00:15
سیف الاسلام القذافی در جریان کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری در یکی از شعبه‌های ثبت نام در شهر سبها (رویترز)

رهبران شبه نظامی شهر الزاویه در بیانیه ای تهدید کردند که برای جلوگیری از نامزدی سیف الاسلام القذافی و ژنرال خلیفه حفتر برای انتخابات ریاست جمهوری آینده لیبی در ۲۴ دسامبر آینده، از زور استفاده خواهند کرد.

آنها وعده دادند که تلاش این دو برای به قدرت رسیدن را به هر طریقی خنثی خواهند کرد. آنها همچنین نسبت به وقوع «جنگی سخت» هشدار دادند. آنها کمیساریای انتخابات را مسئول عواقب و پیامدهای پذیرش درخواست نامزدی این دو می‌دانند.

روز گذشته یک گروه مسلح وابسته به وزارت دفاع در دولت وحدت ملی به ریاست عبدالحمید الدبیبه به مقر کمیسیون انتخابات در شهرهای زلیتین و الخمس حمله و کارمندان آن را به زور اسلحه اخراج کردند.

در همین حال شاهدان عینی در زلیتین بسته شدن مقر کمیساریای انتخابات را پس از تجمع برخی از شهروندان در مقابل آن تأیید کردند.

در شهر الزاویه، افراد مسلح دفاتر انتخابات را برای مخالفت نامزدی سیف الاسلام و حفتر برای انتخابات بستند، در حالی که شهر زنتان، جایی که پسر قذافی در ان دستگیر شد، شاهد رژه نظامی شبه نظامیان مسلح برای اعلام مخالفت با نامزدی سیف الاسلام بود.

معترضان به نامزدی سیف و حفتر همچنین در مقابل حوزه انتخاباتی در شهر مصراته تظاهرات کردند. شورای اعیان و سرشناسان شهر نیز با برگزاری انتخابات بدون اجماع بر اساس قانون اساسی مخالفت کردند.

در همین حال، محمد المنفی رئیس شورای ریاستی لیبی، دیروز گفت که «گام‌های جدی» در راستای «حل و فصل» در مورد انتخابات آتی در چارچوب «فرایند صلح» برداشته شده‌است.

وی در مصاحبه با رویترز تأکید کرد: باید خوشبین باشیم و امیدواریم با توافق لیبیایی‌ها انتخابات به موقع برگزار شود. او افزود: اکنون گام‌های جدی برای اجماع برای برگزاری به موقع انتخابات در حال انجام است.

عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر دولت وحدت ملی، روز گذشته گفت که قانون انتخابات پارلمانی ناقص و شرم آور است و برای خدمت به نامزدهای خاص تدوین شده‌است. وی افزود که در «لحظه حساس» اعلام خواهد کرد که آیا برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد یا خیر.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای