اشاره ضمنی لبنانی‌ها به «رای انتقامی»

اشاره ضمنی لبنانی‌ها به «رای انتقامی»

پاپ سفر خود را به دلایل بهداشتی لغو کرد
سه شنبه, 10 مه, 2022 - 00:30
تظاهرات لبنانی‌ها در خارج از بندر بیروت پس از انفجار (رویترز)

تعدادی از شهروندان لبنانی در گفت و گو با «الشرق الاوسط» به «رای انتقامی» در انتخابات پارلمانی در یکشنبه آینده از مقامات حاکم اشاره کردند.

بسیاری از رای‌دهندگان با توجه به شعار مطرح شده در جریان «انقلاب اکتبر» که «کلن یعنی کلن / همه آنها یعنی همه آنها» قصد مجازات کل طبقه حاکم را دارند و علیه آنها رای می‌دهند.

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق تغییرگران لبنانی تمایل خود را به آنچه به عنوان «رای انتقامی» توصیف می‌شود، ابراز کردند.

آنها به دلایل متعددی همچون از دست دادن سپرده‌های خود، رنج روزانه آنها از قطع برق، افزایش قیمت دارو، سوخت و مواد غذایی و سقوط نرخ ارز ملی مخالفت کامل خود را با طبقه سیاسی فعلی ابراز کردند.

علاوه بر این، برخی در این انتخابات فرصتی طلایی برای تضعیف «حزب‌الله» و سیاست‌های آن «که لبنان را از محیط عربی آن جدا کرده» می‌یابند.

عباس بوزید کارشناس انتخابات در گفت و گو با «الشرق الاوسط» تأیید می‌کند که «رای مخالف و انتقامی به سود لیست‌های تغییر خواهد بود».

کمال فغالی کارشناس انتخابات نیز به نوبه خود و با بررسی‌هایی که انجام داده‌است، اظهار می‌کند که «درصد کسانی که اعلام کرده‌اند به نیروهای جدید برای مجازات حاکمیت رأی می‌دهند به ۳۷ درصد رسیده‌است».

فغالی توضیح می‌دهد که «درصد این افراد قبل از اعلام فهرست‌های نیروهای تغییر بیش از ۴۵ درصد بود، اما پس از اینکه رأی‌دهندگان دریافتند این فهرست‌ها خواسته‌های آن‌ها را برآورده نمی‌کند، این درصد ۲۰ درصد کاهش یافت».

وی می‌گوید: «متأسفانه نیروهای تغییر متفرق به نظر می‌رسند و جدیت خود را ثابت نمی‌کنند که باعث ناامیدی رای‌دهندگان می‌شود که ممکن است برخی با امتناع از رای دادن یا توسل به رای سفید به عنوان بیان موضع سیاسی خود این موضوع عملی شود، یا ممکن است برخی به کاندیداهایی از طبقه سیاسی مراجعه کنند که به شهروندان خدمات ارائه می‌دهند، اما متعلق به قدرت حاکم مانند (جنبش میهنی آزاد) یا حزب‌الله نیستند».

علاوه بر این، بر اساس آنچه ولید نصار وزیر گردشگری لبنان روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد، پاپ فرانسیس سفر خود به لبنان را که قرار بود در ماه ژوئن انجام شود، به دلایل بهداشتی به تعویق انداخت.

نصار در بیانیه‌ای گفت: «لبنان نامه‌ای از ادارات واتیکان دریافت کرد که در آن رسماً تصمیم به تعویق سفر برنامه‌ریزی شده پاپ به لبنان به دلایل بهداشتی ابلاغ شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای